Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով կառավարության կողմից իրականացված ծրագրերին, նշեց, որ կառավարությունը բազմամիլիարդ ծրագրեր է իրականացնում ողջ հանրապետությունում և, մասնավորապես, Սյունիքում․
«Վերջին 5 տարում ամենամեծ ներդրումներն արել ենք Սյունիքում»,- ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ 100 միլիարդից ավելի ներդրումներ են արվել այնտեղ. «Մեղրիում վերակառուցվում է Հայաստան-Իրան սահմանի մաքսակետը: ԵՄ-ի աջակցությամբ այնտեղ ժամանակակից մաքսակետ ենք ստեղծում, որը աշխատատեղերի լուրջ խթան է լինելու: Վերջերս ստորագրեցինք պայմանագիր, ըստ որի՝ շուտով կսկսվի Հյուսիս-Հարավ մայրուղու Ագարակ-Քաջարան հատվածի կառուցումը»:
Նիկոլ Փաշինյանը միտում է տեսնում, որ Սյունիքը կամ Մեղրին որպես անվտանգային, խոցելի գոտի առանձնացված են. «Բայց, ո՛չ, մենք չենք առանձնացնում և Սյունիքի մարզի անվտանգությունը, զարգացումը մեր ամենօրյա աշխատանքի մեջ է։ Իհարկե, այն անվտանգային խնդիրները, որ ունենք, դրանք կան և՛ Տավուշում, և՛ Գեղարքունիքում, Արարատի մարզում...այդ անվտանգային խնդիրները կան և ակնհայտ են, բայց դրանք պետք չէ ո՛չ թերագնահատել և ո՛չ գերագնահատել: Հենց այդ անվտանգային խնդիրները լուծելու համար է, որ խաղաղության օրակարգն ենք որդեգրել»:

«За последние 5 лет мы сделали рекордные инвестиции в Сюнике». Премьер-министр (ВИДЕО)
Коснувшись программ, реализуемых правительством, премьер-министр Никол Пашинян отметил, что правительство реализует многомиллиардные проекты по всей республике и, в частности, в Сюнике.
"За последние 5 лет мы сделали рекордные инвестиции в Сюнике", - сказал премьер-министр, отметив, что туда было вложено более 100 миллиардов "В Мегри реконструируется таможенный пункт армяно-иранской границы. При поддержке ЕС мы создаем там современную таможню, что станет серьезным стимулом для создания рабочих мест. Недавно мы подписали соглашение, согласно которому в ближайшее время начнется строительство участка Агарак-Каджаран автодороги Север-Юг».
Никол Пашинян видит тенденцию отделения Сюника или Мегри как безопасной, уязвимой зоны. «Но нет, мы не отделяемся, и безопасность и развитие Сюникской области – наша ежедневная работа. Конечно, проблемы безопасности у нас есть и в Тавуше, и в Гегаркунике, и в Араратской области... эти проблемы безопасности существуют и очевидны, но их не следует ни недооценивать, ни переоценивать. Именно для решения этих проблем безопасности мы приняли мирную повестку дня».