«Հիմնական խոչընդոտը երաշխավորման աշխարհաքաղաքական մրցապայքարն է». Գանտահարյան
- Հայաստանը բոլոր մակարդակներով չմասնակցեց ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին։ Լուկաշենկոն հայտարարեց, որ եթե ուզում են խնդիրները լուծել, դա պետք է անեն բանակցություններով, ոչ թե դեմարշներով։ Հայաստանն իսկապե՞ս դեմարշ է անում, և ի՞նչ է ստանում՝ չմասնակցելով այս հանդիպումներին։
- Ամբողջ հանգույցն այն  է, որ ՀԱՊԿ–ը քաղաքական գնահատական չտվեց հայաստանյան գերիշխան տարածքներ Ադրբեջանի ներխուժմանը։ Առավել ևս, որևէ քայլ չձեռնարկեց ներխուժված տարածքից ադրբեջանական զորքերի հեռացման ուղղությամբ։ Այս մասին, սակայն, ոչ թե հրապարակային դեկլարատիվ առումով միայն պետք է բարձրաձայնել, այլ բանակցել ՌԴ-ի հետ։ Սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը չի կարելի ազդարարել նախքան այս հարցի լուծումը․ այլ խոսքով՝ նախքան ադրբեջանական զորքերի հեռացումը հայաստանյան ինքնիշխան տարածքներից։ Լուկաշենկոյի մասով նկատենք, որ ոճային փոփոխություն է որդեգրել Բելառուսի նախագահը։ Առաջ հեգնական տոնով էր խոսում, հիմա շեշտում է բանակցելով հարցերը լուծելու հրամայականը։
- Ռուսական կողմից հույս են հայտնում, որ Հայաստանը արտաքին քաղաքական վեկտորը չի փոխի և կմնա ՌԴ-ի դաշնակիցը։ Այս հայտարարության տողատակում ի՞նչ կա։
- Հակասական հայտարարություններ են հնչում պաշտոնական Մոսկվայի պաշտոնյաների կողմից։ Զախարովան խոսում էր վեկտորի փոփոխության նախադրյալների մասին։ Մինչդեռ Պեսկովն ասում էր, որ հուսով են՝ Հայաստանը չի փոխի իր արտաքին քաղաքական վեկտորը։ Նկատելի է Հայաստանի հետ հարաբերությունները նորմալ պահելու և չհեռացնելու որոշակի միտում։
- ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն էլ նշել է, որ ակնկալում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի ԱՊՀ-ի և ԵԱՏՄ-ի հանդիպումներին Սանկտ-Պետերբուրգում, հատկապես, որ միության նախագահությունն անցնում է Հայաստանին։ Եթե Հայաստանը հրաժարվի նաև այս հանդիպումներից, ի՞նչ գործընթացներ կարող են տեղի ունենալ։
- Հայաստանն իրապես սառեցրել է իր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ ԱՊՀ-ի մասով՝ չեմ կարծում, որ նույն վերաբերմունքը կլինի, որովհետև Ալմա Աթայի հռչակագիրը Երևանը կարևորում է իբրև սահմանազատման գործընթացին ելակետ․ անվերջ հղում է անում դրան։ ԵԱՏՄ-ում ներգրավվածությունը ներկա պահին տնտեսական առավելություններ է ապահովում Հայաստանին։ Նույն դրվածքը չէ ՀԱՊԿ-ի դեպքում։ Բայց հարցերի խորացումը, բնականաբար, կազդի մյուս կառույցներում Հայաստանի կարգավիճակի վրա։
- Ադրբեջանի նախագահն էլ կրկին խոսել է խաղաղության պայմանագրի կնքման մասին՝ նշելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «Խաղաղության պայմանագիր» կնքելու համար այլևս որևէ խոչընդոտ չկա: Նման հայտարարություններով ի՞նչ հարց է փորձում լուծել Ալիևը։
- Ալիևը փորձում է պատասխանատվությունը գցել Երևանի վրա․ դա Բաքվի ավանդական գիծն է։ Չեմ կարծում, թե բոլոր խոչընդոտները լուծվել են։ Երաշխավորման կամ միջնորդելու առումով բուն խոչընդոտը գործիքակազմի շուրջ միջազգային կոնսենսուսի բացակայությունն է։
- Հայաստանն ու Ադրբեջանն իսկապե՞ս մոտեցել են խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։
-Զուտ դեկլարատիվ առումով՝ այո։ Քանի դեռ ադրբեջանական զորքերը գրավված են պահում հայաստանյան գերիշխան տարածքները, չեմ կարծում, թե խաղաղության բանակցությունները կսկսեն արդյունավորվել․ բայց, կրկնում  եմ, հիմնական արգելքը գլխավոր խաղացողների միջև առկա տարակարծություններ են միջնորդական և երաշխավորման կարգավիճակի ստանձնման առումով։

"The main obstacle is the geopolitical competition for guarantees." Gantaharyan
- Armenia did not participate in the CSTO summit at all levels. Lukashenko announced that if they want to solve the problems, they should do it through negotiations, not demarches. Is Armenia making a demarche, and what does it get by not participating in these meetings?
- The whole point is that the CSTO did not give a political assessment of Azerbaijan's invasion of Armenian sovereign territories. Moreover, he did not take any steps towards the withdrawal of Azerbaijani troops from the invaded territory. However, this should be raised publicly and negotiated with the Russian Federation. The start of the delimitation process can only be announced after this issue is resolved. In other words, before the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territories of Armenia. As for Lukashenko, let's note that the Belarusian President has adopted a style change. Before, he used to speak sarcasticly; now, he emphasizes the imperative to resolve issues through negotiation.
- The Russian side expresses hope that Armenia will not change its foreign political vector and will remain an ally of Russia. What is in the footnote of this statement?
- Official Moscow officials are making conflicting statements. Zakharova was talking about the prerequisites of vector change. Meanwhile, Peskov said they hope Armenia will keep its foreign political vector the same. A certain tendency to maintain normal relations with Armenia and not remove them is noticeable.
- Russian President's assistant Yuri Ushakov also stated that they expect Nikol Pashinyan to participate in the meetings of the CIS and EAEU in St. Petersburg, especially since the union's presidency passes to Armenia. If Armenia refuses these meetings as well, what processes can take place?
- Armenia has frozen its membership in the CSTO. As for the CIS, I think there will be a different attitude because Alma Ata's declaration emphasizes Yerevan as a starting point for the border delimitation process. Refers to it endlessly. Involvement in EAEU currently provides economic advantages to Armenia. The situation is different in the CSTO case. However, the deepening of the issues will naturally affect Armenia's status in other structures.
- The President of Azerbaijan again spoke about the signing of the peace treaty, noting that there is no longer any obstacle to the signing of the "Peace Treaty" between Armenia and Azerbaijan. What issue is Aliyev trying to solve with such statements?
- Aliyev is trying to put the responsibility on Yerevan. It is the traditional line of Baku. I do not think that all obstacles have been resolved. In guaranteeing or mediating, the main obstacle is the need for more international consensus on the instrument.
- Are Armenia and Azerbaijan close to signing a peace treaty?
- Purely declaratively, yes. As long as the Azerbaijani troops occupy the Armenian sovereign territories, the peace negotiations will not begin to be successful. But, I repeat, the main obstacle is the differences between the leading players regarding the intermediary and guarantor status assumptions.