«Սա մեծ պրոբլեմ է, որն ինձ անհանգստացնում է». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Մեր թիվ մեկ խաղաքարտը ժողովրդավարությունն է, օրենքի գերակայությունը, խոսքի ազատությունը և մարդկանց իրավունքների պաշտպանությունը». հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նախկին իշխանությունների թալանածը ետ բերելու հարցին ի պատասխան։
Ըստ վարչապետի՝ ժողովրդավարական իշխանության ամենակարևոր հատկությունը պետք է լինի զսպվածությունը և ինքն իրեն սահմանափակելու կարողությունը:
Նա կարևորել է ինստիտուտների ստեղծումն ու դրանց առաջ խնդիրներ դնելը. «Պահանջել արդարություն ու արդարադատություն»,- ասել է նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ հանցագործները չեն փախչի և անխուսափելիորեն կարժանանան պատժի. «Ինստիտուցիոնալ մոտեցումը հետևյալն է՝ ստեղծել մեխանիզմներ, որով մեղավորը պատժվի․ ես լինեմ, ուրիշը լինի, դուք լինեք»։ Նա վստահեցրել է, որ քաղաքական նպատակ չէ կոնկրետ մարդու պատժելը. «Քաղաքական նպատակ է երկրում արդարադատություն ունենալը»։
Ըստ Փաշինյանի՝ կան տասնյակ դատավարություններ, բայց չկան դատավճիռներ.
Նա նշել է, որ ինքը սահմանադրական արգելք ունի՝ իրավունք ունի կատարել միայն այնպիսի գործողությունները, որոնք իրավասու է կատարել։ Ըստ վարչապետի՝ եթե անցնի այդ սահմանը, ժողովրդավարության փոխարեն կունենանք դիկտատուրա. «Մարտահրավերներին դիմակայում ենք միայն ժողովրդավարության շնորհիվ»։

This is a big problem that worries me. Prime Minister (VIDEO)
"Our number one playing card is democracy, rule of law, freedom of speech, and protection of people's rights," announced Prime Minister Nikol Pashinyan in response to the question of returning what was looted by the former authorities.
According to the Prime Minister, the most essential feature of a democratic government should be restraint and the ability to limit itself.
He emphasized the importance of creating institutions and putting problems before them. "Demand justice and fairness," he said.
According to Pashinyan, criminals will not escape and will inevitably be punished. "The institutional approach is to create mechanisms to punish the guilty. Be me, be someone else, be you." He assured that punishing a specific person is not a political goal. "It is a political goal to have justice in the country."
According to Pashinyan, there are dozens of trials but no verdicts.
He noted that he has a constitutional ban: he has the right to perform only those he is authorized to do. According to the Prime Minister, if that border is crossed, we will have a dictatorship instead of a democracy. "We face challenges only thanks to democracy."