ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի գործընկերը չէ. Սերժ Սարգսյան
Նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է Հայաստանի ու ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններին, ՀԱՊԿ միջոցառումներին Հայաստանի չմասնակցելուն։
Սարգսյան ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի գործընկերը չէ, այլ դաշնակիցը.
«Մեր գործընկերը ՆԱՏՕ-ն է, այլ երկրները, որոնք չեն մտնում ՀԱՊԿ-ի մեջ:
Իսկ դաշնակիցների հետ պետք է աշխատել ուղեղով, ոչ թե միայն լեզվով:
Դաշնակիցը նրա համար չի, որ քո փոխարեն կռվի, այլ՝ որ անհրաժեշտության պարագայում քեզ օժանդակի, ինչը միակողմանի չի կարող լինել։ Դու էլ, անհրաժեշտության դեպքում, նրան պիտի օժանդակես․ եթե ոչ զենքով, ապա՝ քվեարկությամբ, վերաբերմունքով և այլն»։
Նա նաև նկատել է․ եթե ՀԱՊԿ-ը վատն է, ո՞ւր ենք գնալու. «Երբ դաշնակիցն առաջարկում է, դու ասում ես՝ չէ, ի՞նչ անի դաշնակիցը, գա՝ նորից խնդրի՞»։
Նա պնդել է, որ ՀԱՊԿ-ը, որպես դաշնակից, 30 տարի իր պարտականությունները կատարել է. «Ինչո՞ւ։ Որովհետև մենք աշխատելու ձևը գիտեինք, համարում էինք իրական դաշնակից, անհրաժեշտության պարագայում որևէ մեկից չէինք քաշվում, այլ միջազգային ատյաններում քվեարկում էինք, ինչպես մեզ էր ձեռնտու, ոչ թե՝ ինչպես ուրիշներին դուր գա»։

Бывший президент Серж Саргсян коснулся отношений Армении и ОДКБ, неучастия Армении в мероприятиях ОДКБ.
Саргсян подчеркнул, что ОДКБ является не партнером Армении, а ее союзником.
«Наш партнер — НАТО, другие страны, не входящие в ОДКБ.
А со своими союзниками нужно работать мозгами, а не только языком.
Союзник здесь не для того, чтобы сражаться за вас, а для того, чтобы поддержать вас в случае необходимости, которая не может быть односторонней. Если необходимо, вы должны ему помочь. если не оружием, то голосованием, отношением и т. д.»
Он также заметил: если ОДКБ - это плохо, куда мы пойдем? «Когда союзник делает предложение, а вы говорите: "Нет", что ему делать? Прийти и спросить еще раз?»
Он заявил, что ОДКБ как союзник выполнял свои обязанности на протяжении 30 лет. "Почему?" Потому что мы знали, как работать, считали его настоящим союзником, не отступали ни от кого в случае необходимости, а голосовали в международных инстанциях так, как нам было выгодно, а не так, как нравилось другим».