Ցանկանում եմ փոխանցել իմ ընտրողների մեծամասնության եվրոպական ձգտումները. Ալեն Սիմոնյանը՝ ԵՄ դեսպաններին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 23-ին ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ ռեզիդենտ եւ ոչ ռեզիդենտ դեսպաններին: Հանդիպմանը բացման ելույթում ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին աջակցող առաջնային գործընկեր:
Նա շեշտել է, որ ընդլայնվել է իրավապայմանագրային դաշտը, եւ մեր համագործակցությունը համալրվել է նոր ուղղություններով, մասնավորապես, Հայաստան-ԵՄ քաղաքական եւ անվտանգային հարցերով երկխոսությամբ:
«Հարգելի՛ դիվանագետներ, ես՝ որպես խորհրդարանական, ցանկանում եմ ձեզ փոխանցել իմ ընտրողների մեծամասնության եվրոպական ձգտումները: Հայաստանի եւ Եվրոպայի մերձեցումը պետք է լինի շարունակական եւ ֆունդամենտալ»,- շեշտել է ԱԺ նախագահը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության շուտափույթ մեկնարկին, Հայաստան-ԵՄ միջխորհրդարանական համագործակցությանը, մասնավորապես, խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ափսոսանք է հայտնել, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է մասնակցել ԵՄ կողմից նախաձեռնվող հանդիպումներին՝ հավատարիմ չմնալով Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին եւ ակնհայտ դարձնելով իր ռազմատենչ ու նվաճողական նկրտումները:
Շնորհակալություն հայտնելով ԵՄ անդամ երկրներին դիտորդներ ուղարկելու համար՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել ԵՄ առաքելության տեղակայման որոշումը, որը նշանակալի քայլ է մեր տարածաշրջանում կայունության հաստատման ուղղությամբ:
ԵՄ դեսպաններին է ներկայացվել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի գաղափարը, որը տնտեսական եւ կապուղիների զարգացման հնարավորություններ է տալիս ինչպես հարավկովկասյան տարածաշրջանի, այնպես էլ դրանից դուրս գտնվող երկրների համար:
Պատասխանելով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայերին առնչվող հարցերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունն այս օրերին կենտրոնացած է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների գնահատման եւ նրանց առաջնային խնդիրների լուծման վրա, որն առավել արդյունավետ կարող է լինել միայն միջազգային ուժեղ ներգրավման դեպքում: Նա հավելել է, որ մեր երկիրը մեծապես գնահատում է Եվրոպական միության եւ անդամ պետությունների կողմից արդեն իսկ հատկացված մարդասիրական օգնությունը:
Քննարկմանն անդրադարձ է եղել նաեւ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ նոյեմբերի 17-ի որոշմանը, որով դատարանը Բաքվին պարտավորեցրել է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ վերադարձն իրենց տներ, այնտեղ մնացածների ու այնտեղից դուրս գալ ցանկացողների անվտանգությունը:
Դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները հետաքրքրվել են նաեւ խորհրդարանական ընդդիմության, խորհրդարանում կանանց ներգրավվածության, որոշումների վրա կանանց ազդեցության հարցերով:

Alen Simonyan received EU resident and non-resident ambassadors accredited to Armenia
RA NA Speaker Alen Simonyan received the EU resident and non-resident ambassadors accredited to Armenia on November 23. In his opening speech at the meeting, the RA NA Speaker noted that the European Union continues to be a primary partner supporting the reform agenda implemented by Armenia.
He emphasized that the field of legal agreements has been expanded, and our cooperation has been expanded in new directions, in particular, the dialogue on political and security issues between Armenia and the EU.
"Dear diplomats, I, as a parliamentarian, would like to convey to you the European aspirations of the majority of my voters. The rapprochement between Armenia and Europe should be continuous and fundamental," the NA Speaker emphasized.
At the meeting, reference was made to the early start of the dialogue between Armenia and the European Union on the liberalization of visas, Armenia-EU inter-parliamentary cooperation, particularly within the framework of the parliamentary partnership committee.
RA NA Speaker expressed his regret that Azerbaijan refuses to participate in the meetings initiated by the EU, not adhering to the agreements reached in Brussels and making its bellicose and conquering ambitions obvious.
Thanking the EU member states for sending observers, Alen Simonyan highly appreciated the decision to deploy the EU mission, which is a significant step towards establishing stability in our region.
The idea of the "Crossroads of Peace" project was presented to the EU ambassadors, which provides economic and channel development opportunities for both the South Caucasus region and the countries beyond it.
Answering questions related to forcibly displaced Armenians from Nagorno-Karabakh, the RA NA Speaker noted that the Armenian government these days is focused on assessing the needs of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and solving their primary problems, which can be more effective only with strong international involvement. He added that our country greatly appreciates the humanitarian aid already allocated by the European Union and member states.
The discussion also referred to the decision of the International Court of Justice on November 17, by which the court obliged Baku to ensure the safe return of Nagorno-Karabakh Armenians to their homes, the safety of those who stayed there and those who want to leave.
The representatives of the diplomatic corps were also interested in the parliamentary opposition, the involvement of women in the parliament, the influence of women on decisions.