Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Նիլս Անենին: Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել հայ-գերմանական զարգացման համագործակցության բանակցությունների վերսկսման առիթով, ինչը 2014 թվականից ի վեր տեղի չի ունեցել:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայաստանին «BMZ-2030» բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակներում ընդգրկելը: Վարչապետի խոսքով` վերջին շրջանում երկու երկրների հարաբերություններում արձանագրվել է նոր դինամիկա, առկա է համագործակցությունն ընդլայնելու մեծ ներուժ և ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է այն լիարժեք իրացնելու հարցում:
Նիլս Անենը նշել է, որ հայ-գերմանական միջկառավարական բանակցությունների վերսկսումը Գերմանիայի կառավարության գիտակցված որոշումն է` հաշվի առնելով Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված քայլերն ու բարեփոխումները: Պարոն Անենը հավելել է, որ «BMZ-2030» բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակում նախատեսվում է Հայաստանի հետ ծրագրեր իրականացնել տնտեսության խթանման, էներգետիկայի, մասնագիտական կրթության, զբոսաշրջության և այլ ուղղություններով:
Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղարի համոզմամբ` վերոնշյալ ծրագրերը կնպաստեն գերմանական ընկերությունների` ՀՀ-ում գործունեություն ծավալելու հետաքրքրվածության մեծացմանը:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին:
Նիլս Անենը նշել է, որ Արարատի մարզում հանդիպում է ունեցել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց հետ և հավելել, որ Գերմանիայի կառավարությունը պատրաստվում է անհրաժեշտ օժանդակություն ցուցաբերել առկա խնդիրների լուծմանը նպաստելու համար:

The resumption of Armenian-German intergovernmental negotiations is a conscious decision of the German government
Prime Minister Nikol Pashinyan received Nils Anen, Parliamentary State Secretary of the Ministry of Economic Cooperation and Development of Germany. The Prime Minister expressed his satisfaction with resuming the Armenian-German development cooperation negotiations, which have not happened since 2014.
Nikol Pashinyan highlighted the inclusion of Armenia in the framework of the "BMZ-2030" reform strategy by the German government. According to the Prime Minister, a new dynamic has recently been recorded in the relations between the two countries; there is a great potential to expand cooperation, and the RA government is interested in fully realizing it.
Nils Anen noted that the resumption of the Armenian-German intergovernmental negotiations is a conscious decision of the German government, taking into account the steps and reforms aimed at developing and strengthening democracy in Armenia. Mr. Anen added that within the framework of the "BMZ-2030" reform strategy, it is planned to implement projects with Armenia in economic promotion, energy, professional education, tourism, and other directions.
According to the Parliamentary State Secretary of the Ministry of Economic Cooperation and Development of Germany, the programs mentioned above will increase German companies' interest in operating in Armenia.
The humanitarian problems of more than 100,000 forcibly displaced people in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's ethnic cleansing policy were discussed, as well as the steps taken by the Armenian government to overcome them.
Nils Anen noted that he met with people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh in Ararat Marz and added that the German government is preparing to provide the necessary assistance to contribute to the solution of existing problems.