Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Նիլս Անենին: Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել հայ-գերմանական զարգացման համագործակցության բանակցությունների վերսկսման առիթով, ինչը 2014 թվականից ի վեր տեղի չի ունեցել:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայաստանին «BMZ-2030» բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակներում ընդգրկելը: Վարչապետի խոսքով` վերջին շրջանում երկու երկրների հարաբերություններում արձանագրվել է նոր դինամիկա, առկա է համագործակցությունն ընդլայնելու մեծ ներուժ և ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է այն լիարժեք իրացնելու հարցում:
Նիլս Անենը նշել է, որ հայ-գերմանական միջկառավարական բանակցությունների վերսկսումը Գերմանիայի կառավարության գիտակցված որոշումն է` հաշվի առնելով Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված քայլերն ու բարեփոխումները: Պարոն Անենը հավելել է, որ «BMZ-2030» բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակում նախատեսվում է Հայաստանի հետ ծրագրեր իրականացնել տնտեսության խթանման, էներգետիկայի, մասնագիտական կրթության, զբոսաշրջության և այլ ուղղություններով:
Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղարի համոզմամբ` վերոնշյալ ծրագրերը կնպաստեն գերմանական ընկերությունների` ՀՀ-ում գործունեություն ծավալելու հետաքրքրվածության մեծացմանը:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին:
Նիլս Անենը նշել է, որ Արարատի մարզում հանդիպում է ունեցել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց հետ և հավելել, որ Գերմանիայի կառավարությունը պատրաստվում է անհրաժեշտ օժանդակություն ցուցաբերել առկա խնդիրների լուծմանը նպաստելու համար:

Возобновление армяно-германских межправительственных переговоров является осознанным решением правительства Германии
Премьер-министр Никол Пашинян принял парламентского государственного секретаря Министерства экономического сотрудничества и развития Германии Нильса Анена. Премьер-министр выразил удовлетворение возобновлением армяно-германских переговоров по сотрудничеству в целях развития, чего не было с 2014 года.
Никол Пашинян подчеркнул включение Армении в рамки стратегии реформы «BMZ-2030» правительства Германии. По словам премьер-министра, в последнее время в отношениях между двумя странами зафиксирована новая динамика, существует большой потенциал для расширения сотрудничества и правительство РА заинтересовано в его полной реализации.
Нильс Анен отметил, что возобновление армяно-германских межправительственных переговоров является осознанным решением правительства Германии с учетом шагов и реформ, направленных на развитие и укрепление демократии в Армении. Г-н Анен добавил, что в рамках стратегии реформирования «BMZ-2030» планируется реализовать проекты с Арменией в сферах экономического развития, энергетики, профессионального образования, туризма и других направлениях.
По словам парламентского государственного секретаря Министерства экономического сотрудничества и развития Германии, вышеупомянутые программы будут способствовать повышению интереса немецких компаний к работе в Армении.
Были обсуждены гуманитарные проблемы более 100 тысяч насильственно перемещенных лиц в Нагорном Карабахе в результате политики этнической чистки Азербайджана, а также шаги, предпринятые правительством Армении для их преодоления.
Нильс Анен отметил, что провел встречу с вынужденными переселенцами из Нагорного Карабаха в Араратской области, и добавил, что правительство Германии готовится оказать необходимую помощь, чтобы способствовать решению существующих проблем.