Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ և անդամ երկրների դեսպանների հետ
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված Եվրոպական Միության և ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների հետ:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդգրկուն օրակարգի հարցերի շուրջ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և ԵՄ միջև քաղաքական երկխոսության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության առավել զարգացման հեռանկարներին:
Ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել օրեր առաջ Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության երկրորդ բարձրաստիճան նիստի անցկացմանը, Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանը, ինչպես նաև Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգին և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը ԵՄ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությանը՝ ՀՀ վարչապետի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հոկտեմբերի 5-ի համատեղ հայտարարությանը համահունչ:
ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման և մարդկանց միջև շփումների ակտիվացման համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի ուղղությամբ առկա դրական դինամիկան վերջնական որոշման կայացմանն ուղղորդելու կարևորությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը: Նախարարն ընդգծել է, որ այն հիմնված է այն հիմնական սկզբունքների վրա, որոնք իրենց արտացոլումն են գտել նաև հոկտեմբերին Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում կայացած քառակողմ հանդիպումից հետո ընդունված հայտարարության մեջ և վերաբերում են տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը, սահմանազատմանն ու տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմանը:
Արարատ Միրզոյանը ԵՄ դեսպաններին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հիմքում դրված՝ տարածաշրջանում կապուղիների արդյունավետ ապաշրջափակման և շահավետ փոխկապակցվածության ձևավորման տեսլականը, ինչը կարող է նաև խաղաղության երաշխիք դառնալ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ սեպտեմբերին իրականացված լայնածավալ ռազմական հարձակմանը և դրա հետևանքով ԼՂ լիակատար էթնիկ զտմանը՝ նախարար Միրզոյանը մասնավորապես նշել է Հայաստան բռնի տեղահանված ԼՂ հայության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման անհրաժեշտությունն ու այդ ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:

Арарат Мирзоян встретился с послами ЕС и стран-членов, аккредитованными в Армении
22 ноября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с послами Евросоюза и стран-членов ЕС, аккредитованными в Республике Армения.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам комплексной повестки партнерства РА-ЕС. Собеседники коснулись шагов, предпринятых в направлении углубления политического диалога между Арменией и ЕС, перспектив дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Среди прочего были упомянуты состоявшееся несколько дней назад в Брюсселе второе заседание высокого уровня диалога по вопросам политики и безопасности РА-ЕС, деятельность наблюдательной миссии ЕС в Армении, а также постоянная поддержка предоставленная ЕС и Европейской комиссии для реализации программы реформ в Армении и укрепления демократических институтов, согласно совместному заявлению премьер-министра от 5 октября.
В контексте реализации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС и активизации контактов между министр Мирзоян подчеркнул важность направления положительной динамики в сторону инициирования диалога по визовой либерализации до окончательного решения.
На встрече обсуждались вопросы региональной безопасности. Арарат Мирзоян представил видение Армении относительно установления стабильности и прочного мира в регионе. Министр подчеркнул, что оно основано на основных принципах, которые также нашли отражение в заявлении, принятом по итогам четырехсторонней встречи, состоявшейся в Гранаде в октябре в рамках Европейского политического сообщества, и касаются взаимного признания территориальной целостности, демаркации и разблокировки региональных каналов.
Арарат Мирзоян представил послам ЕС видение эффективного разблокирования каналов и формирования выгодных взаимосвязей в регионе, лежащее в основе разработанного правительством РА проекта «Перекресток мира», которое также может стать гарантией мира.
Говоря о крупномасштабном военном нападении, совершенном Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха в сентябре, и последовавшей за ним полной этнической чистке Нагорного Карабаха, министр Мирзоян особо отметил необходимость удовлетворения потребностей и прав армян Нагорного Карабаха, насильственно перемещенных в Армению и шаги, предпринятые в этом направлении.