Համաձայնագիր՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելության իրավական կարգավիճակի մասին
Այսօր Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի և ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանի կողմից ստորագրվեց Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Եվրոպական միության առաքելության կարգավիճակի մասին համաձայնագիրը։ Այս համաձայնագիրով կարգավորվում է Հայաստանում ԵՄ առաքելության (ՀԵՄԱ) իրավական կարգավիճակը. հայտնում են ՀՀ-ում ԵՄ ներկայացուցչությունից։
Հիշեցնենք, որ առաքելությունը տեղակայվել է 2023 թվականի փետրվարի 20-ին` երկու տարի մանդատով և ունի 103 անձից բաղկացած միջազգային անձնակազմ, այդ թվում՝ ԵՄ փորձագետներ ու դիտորդներ ԵՄ անդամ պետություններից։

Agreement on the legal status of the EU mission in Armenia
Today, the head of the EU delegation in Armenia, Ambassador Vassilis Maragos, and RA Deputy Minister of Foreign Affairs Paruyr Hovhannisyan signed the agreement on the status of the mission of the European Union between the Republic of Armenia and the European Union. This agreement regulates the legal status of the EU Mission in Armenia (HEMA). They report from the EU representation in RA.
Remember that the mission was deployed on February 20, 2023, with a two-year mandate and has an international staff of 103 people, including EU experts and observers from EU member states.