Ցանկացած ճանապարհ, որն անցնում է ՀՀ տարածքով, պետք է վերահսկվի Հայաստանի կողմից. Տոյվո Կլաար (ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ)
Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի խոսքով՝ միանգամայն տրամաբանական է, որ Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման համատեքստում ցանկացած ճանապարհ, ցանկացած երկաթգիծ, որը կանցնի Հայաստանի տարածքով, պետք է վերահսկվի Հայաստանի կողմից։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված բացառիկ հարցազրույցում Կլաարն անդրադարձել է  Հայաստանի իշխանությունների առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր խաղաղության պայմանագրին, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց բնակավայրեր երաշխավորված անվտանգ վերադարձին։
-Ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման համատեքստում պարբերաբար խոսում է այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի մասին՝ ակնհայտորեն ենթատեքստում ունենալով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքով արտատարածքային միջանցք ունենալու գաղափարը, Հայաստանի կառավարությունն առաջարկում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը ենթադրում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակում երկրների իրավազորության  և ինքնիշխանության հիման վրա ու որը կյանքի կոչելու արդյունքում տարածաշրջանը կարող է դառնալ միջազգային  լոգիստիկ և առևտրային կարևոր խաչմերուկ․ դա կարղ է նաև խաղաղության յուրատեսակ երաշխիք լինել։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Հայաստանի կառավարության այս նախաձեռնությունը ու ի՞նչ հնարավորություններ եք տեսնում այստեղ։ Հնարավոր համարո՞ւմ եք այս նախագծի իրականացումը՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշումը կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցում։
-Նախ, կարծում եմ, որ մի քանի ամիս առաջ (խմբ․ 2023թ. մայիսին) Մոսկվայում նախագահ Ալիևը հեռուստատեսությամբ հրապարակավ` նախագահ Պուտինի ներկայությամբ վարչապետ Փաշինյանի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ շատ հստակ ասաց, որ դա «միջանցք» անվանելը չի ենթադրում արտատարածքայնություն։ Նախագահ Ալիևն այլ դեպքերում ևս՝ ավելի նեղ միջավայրերում, ասել է, որ դա չի ենթադրում արտատարածքայնություն: Այո, անվանելով այն միջանցք, ինչպես գիտեք, մենք ասում ենք տրանսպորտային միջանցքներ՝ նկատի ունենալով տարբեր միջանցքները, որոնք մենք ունենք Եվրոպայում, որոնք երբեք չեն ենթադրում արտատարածքայնություն։ Այսպիսով, ակնհայտորեն, մեր տեսանկյունից միանգամայն տրամաբանական է, որ ցանկացած ճանապարհ, ցանկացած երկաթգիծ, որն անցնում է Հայաստանի տարածքով, վերահսկվում է Հայաստանի կողմից։ Կամ ցանկացած ճանապարհ կամ երկաթգիծ, որն անցնում է Ադրբեջանի տարածքով կամ անցնում է, չգիտեմ, Գերմանիայի տարածքով, վերահսկվում է տվյալ երկրի կողմից։ Հետևաբար, դա բացարձակապես միակ տրամաբանական պայմանավորվածությունն է։ Օրինակ, այս դեպքում Ադրբեջանը ցանկանում է երաշխիք ունենալ, որ Հայաստանի տարածքով անցնող Ադրբեջանի քաղաքացիները և բեռներն ապահով կլինեն: Դա միանգամայն տրամաբանական է և նորմալ։ Բայց թե դա ինչպես կարվի, Հայաստանի իշխանությունների պատասխանատվությունն է։
Կարծում եմ, որ վարչապետ Փաշինյանի տեսլականը երկրները միավորող ճանապարհային և երկաթուղային կապերի վերաբերյալ մի բան է, որը մենք միանգամայն կիսում ենք։ Մենք բացարձակապես կիսում ենք բաց Հարավային Կովկասի տեսլականը, որտեղ երկաթուղային և ճանապարհային կապերը բաց են, և երկրները վերամիավորվում են այնպես, ինչպես եղել են Խորհրդային միության ժամանակաշրջանի վերջում և նույնիսկ ավելին։ Ճանապարհային և երկաթուղային կապերը դեպի Թուրքիա և, բնականաբար, Իրան, ինչն արդեն այդպես է,  նույնպես պետք է բաց լինեն։ Ահա թե ինչպես ենք մենք տեսնում ապագան, բացարձակապես, խաղաղ Հարավային Կովկասի մեր տեսլականն այն է, որ այս տրանսպորտային կապերը կրկին բաց են, և կա առևտուր, կան մարդիկ, ովքեր ճանապարհորդում են տարբեր սահմաններով:
-Քանի որ Դուք նշեցիք Ադրբեջանի նախագահի պահանջը, որ Ադրբեջանի քաղաքացիների անցումն այս միջանցքով պետք է շատ անվտանգ լինի, այստեղ ես ուզում եմ հարց տալ, որը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին։ Ո՞րն է Ձեր մոտեցումն այս մարդկանց՝ իրենց տներ հետ վերադառնալու իրավունքին: Բայց թույլ տվեք մի կետի վրա ուշադրություն հրավիրեմ. Լաչինի միջանցքը փակվել էր, և հայերը հնարավորություն չունեցան անվտանգ անցնելու, նրանցից շատերը ձերբակալված են կեղծ մեղադրանքներով։ Ադրբեջանական ուժերը չկարողացան երաշխավորել այդ հայերի անվտանգությունը: Այսպիսով, Ադրբեջանը պահանջում է այնպիսի բաներ, որոնք ինքը չի արել:
-Կարծում եմ՝ դուք բազմաթիվ տարբեր խնդիրներ եք առաջ քաշում, բայց ես կկենտրոնանայի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների վերադարձի հնարավորության վրա։ Մենք միանշանակ հավատում ենք, որ սա շատ կարևոր բան է, որ առաջին հերթին նրանց վերադարձի  իրավունքը երաշխավորված լինի։ Եվ երկրորդը, որ ստեղծված լինեն այնպիսի պայմաններ, որոնք կապահովեն բավարար անվտանգության և ապահովության զգացում, որպեսզի նրանք ցանկանան վերադառնալ: Մենք դա շատ հստակ ասել ենք ԵՄ-ի տեսանկյունից, որ բոլոր տեղահանված անձինք պետք է կարողանան ապահով և անվտանգ վերադառնալ իրենց նախկին բնակության վայրեր, եթե ցանկանում են դա անել: Եվ այդ առումով սա մի հարց է, որը մենք առաջ ենք քաշել տարբեր հարթակներում: Կարծում ենք՝ սա շատ կարևոր խնդիր է, որը պետք է լուծվի։ Բայց, իհարկե, ոչ ոքի չի կարելի ստիպել վերադառնալ, եթե մարդիկ չցանկանան։ Բայց, եթե վերադառնալ ցանկացողներ լինեն, ապա պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրել նրանց այնպիսի պայմաններով ապահովելու համար, որոնք թույլ կտան, որպեսզի այդ մարդկանց մեծ մասը վերադառնալու որոշում կայացնի:
-Քանի որ խոսեցիք տարածաշրջանում խաղաղությունից…Ադրբեջանը շարունակում է իր ծավալապաշտական հռետորաբանությունը և ցանկանում հասնել խաղաղության պայմանագրի միայն իր  պայմաններով։ Ինչպե՞ս եք Դուք պատկերացնում խաղաղության պայմանագիրը։ Ի՞նչ կետեր պետք է ներառվեն դրանում, որպեսզի այն լինի արդար, հավասարակշված և ապահովի կայունություն։
-Կարծում եմ՝ կարևոր է, որ մի կողմից ունես պայմանագիր, ունես տեքստ, որը կարող է իր ձևակերպմամբ շատ ընդգրկուն լինել կամ ոչ: Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ի վերջո Հայաստանն ու Ադրբեջանը ինչպես կորոշեն,  ինչպես կձևակերպեն այդ պայմանագրի տեքստը: Նույնքան կարևոր է նաև վերջնական խաղաղության պայմանագրի իրականացումը, այն պայմանների կատարումը, որոնք գալիս են դրանից հետո: Եվ այստեղ, իհարկե, պետք է խոսենք հաղորդակցությունների բացման մասին, խոսենք սահմանի սահմանազատման մասին։ Ինձ համար նաև շատ կարևոր է սահմանի երկայնքով ուժերի միջև հեռավորության ապահովումը, անվտանգության իրական զգացումը, որը կտրվի սահմանի երկայնքով գտնվող բնակիչներին, բայց նաև ավելի լայն մասշտաբով: Եվ հետո, իհարկե, դուք ունեք այն բոլոր հարցերը, ինչպիսիք են, գիտեք, դեսպանատների բացումը, ուղիղ օդային կապերի բացման ապահովումը, մարդկանց փոխադարձ ճանապարհորդելու հնարավորությունը: Հռետորաբանությունը, բնականաբար, նույնպես կարևոր է լինելու բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար։ Ավելի քան 30 տարվա հակամարտությունից հետո խոսքը ոչ միայն Ադրբեջանի կողմից հռետորաբանության մասին է, այլ նաև Հայաստանի։ Եղել են հայտարարություններ տարբեր դերակատարների կողմից և տարբեր համատեքստերում: Ամբողջ համատեքստը պետք է փոխվի Հայաստանի և Ադրբեջանի բնակչության համար իսկապես զգացողություն ապահովելու առումով, որ, իրոք, մենք հիմա այլ աշխարհում ենք, մի իրավիճակում, երբ Հարավային Կովկասն իսկապես կարող է կատարել իր դերը՝ որպես խաչմերուկ, խաղաղության խաչմերուկ՝ հյուսիս-հարավ և արևելք-արևմուտք ուղղություններով։ Սա ինձ համար առնվազն նույնքան կարևոր է, որքան խաղաղության պայմանագրի տեքստի ստորագրումը, որը, ինչպես ասում եմ, կարևոր է, բայց այն, ինչ հետևում է դրան, առնվազն նույնքան կարևոր է, որպեսզի հանգամանքների փոփոխության այս իրական զգացումը լինի։
-ԵՄ-ն ցանկանում է այդ խաղաղության պայմանագրի միջնորդը լինել։ Սակայն ադրբեջանական կողմը վերջին պահին նախ Գրանադայի հանդիպումից հրաժարվեց, ապա՝ Բրյուսելում հոկտեմբերի վերջին նախատեսված հանդիպումից։ Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում Ալիևի այս խուսանավումը։ Որքանո՞վ է ԵՄ-ն Ադրբեջանի այս քայլերը կառուցողական համարում։
-Նախ, այս համատեքստում ԵՄ-ն ստիպված չէ որևէ կողմում լինել։ Մենք, և մասնավորապես նախագահ Միշելն առաջարկել է իր բարեկամական ծառայությունները: Մեզ համար առաջնային շահը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագիր ունենալն է։ Իսկ  թե ի վերջո դա որտեղ է ստորագրվում, մեզ համար շատ ավելի քիչ կարևոր է, քան այն փաստը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կա իրական հարաբերությունների կարգավորում: Սա մի կետ է։ Իսկ ինչ վերաբերում է նախագահ Ալիևի՝ Գրանադա չգալու որոշմանը, մենք հիասթափված էինք, կարծում էինք, որ դա կարևոր հնարավորություն և բավականին կարևոր ֆորում է ուժեղ ուղերձներ ուղարկելու համար։ Նախագահ Միշելը դեռ պատրաստ է և ցանկանում է կազմակերպել առաջնորդների հանդիպում Բրյուսելում հնարավորինս շուտ: Ամսաթվերը, իհարկե, կարևոր են: Բայց ամենակարևորը իրականում առաջ շարժվելն է, և դա այն է, ինչի վրա մենք կենտրոնացած ենք՝ փորձել խրախուսել առաջընթացը հարաբերությունների իրական կարգավորման ուղղությամբ։
-Շատ քաղաքագետներ հակված են մտածելու, որ Ադրբեջանին իրականում եվրոպական հարթակը չի հետաքրքրում և 3+3 ձևաչափն ավելի շահավետ է Ալիևի համար։ Ո՞րն է ձեր գնահատականը այս մոտեցմանը։
-Ես առանձնահատուկ կարծիք չունեմ, մեր տեսանկյունից մենք 3+3 ֆորմատով ինչպես վերջին, այնպես էլ նախորդ հանդիպումները դիտարկում ենք որպես մի ձևաչափ, որտեղ տարածաշրջանի երկրները, որոնք, անշուշտ, ունեն խնդիրներ, կարող են քննարկել դրանք՝ որպես հարևաններ։ Միևնույն ժամանակ, ես հասկանում եմ նաև, որ գոնե ի սկզբանե ըմբռնումը եղել է, որ հատկապես հակամարտությունը, խաղաղության պայմանագիրը, կարգավորումը, իրոք, չպետք է քննարկման առարկա լինեն այդ ձևաչափով։ Այնպես որ, դարձյալ մեզ համար ամենակարևորն առաջընթացն է, իսկ թե որ հարթակում՝ շատ ավելի քիչ է կարևոր։ Բայց մենք հավատում ենք, որ իրականում, մեր կարծիքով, իրական պատճառ չկա, թե ինչու չենք կարող լուրջ առաջընթաց ունենալ կարգավորման գործընթացում, քանի որ մեզ համար սեղանին դրված հարցերը շատ քիչ են, և կարծում ենք, որ դրանք բազմիցս քննարկվել են։ Ուստի, մենք իրականում չենք տեսնում պատճառ, թե ինչու չենք կարող առաջ շարժվել, և ինչու Ադրբեջանն ու Հայաստանը չեն կարող շատ արագ շարժվել հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
-Ադրբեջանը քննադատում է Հայաստանի սպառազինվելը, մինչդեռ ինքը երեք անգամ ավելի մեծ ռազմական բյուջե ունի, և զինամթերքով օդանավերը չեն դադարում վայրէջք կատարել Բաքվի օդակայան։ Ինչպե՞ս եք Դուք մեկնաբանում Ադրբեջանի այս հռետորաբանությունը։
-Կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր երկիր իրավունք ունի պաշտպանվելու և գնելու այն զենքը, որն անհրաժեշտ է համարում իր տարածքի պաշտպանության համար։ Դա իմ պարզ պատասխանն է։ Աշխարհի երկրների մեծ մասը զենք է գնում դրսից՝ իր տարածքը պաշտպանելու նպատակով։ Այնպես որ, այդ իմաստով, սրա մեջ ոչ մի տպավորիչ կամ սխալ բան չկա։
-Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն քննադատել է ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստից հետո տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ Ժոզեպ Բորելի արած հայտարարությունները։ Ադրբեջանում հայտարարել են, որ «ԵՄ-ն սպառազինություն մատակարարելու միջոցով նպաստում է Հայաստանի ռազմականացման քաղաքականությանը, ինչը խաթարում է խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում»։ Ադրբեջանը նաև հայտարարել է, որ ԵՄ-ն համարժեք պատասխան կստանա՝ փաստացի սպառնալով ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև Եվրոպական Միությանը։ Ո՞րն է Ձեր վերաբերմունքը սրան։
-Մենք շատ ողջունում ենք Հայաստանի կառավարության շահագրգռվածությունը՝ ընդլայնելու իր հարաբերությունները Եվրամիության հետ։ Ի՞նչ վերաբերում է Հայաստանին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի շրջանակներում աջակցելուն, մեր տեսանկյունից դա վերաբերում է պոտենցիալ աջակցությանը որոշ ոլորտներում, որտեղ Հայաստանն իրեն խոցելի է համարում, օրինակ՝  կիբեռանվտանգությունը նշվել է որպես դրանցից մեկը։ Եվ նորից, եթե սա առաջ գնա, քանի որ դեռ պլանավորման փուլում է, մենք դա չենք տեսնում որպես քայլ՝ ուղղված ինչ-որ մեկի դեմ։ Դա ավելի շուտ արվում է Հայաստանի ինքնիշխանության ամրապնդման նպատակով, ինչը, կարծում եմ, ձեռնտու է բոլորին՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև Հայաստանի հարևաններին և ավելի լայն միջազգային հանրությանը։ Մենք ցանկանում ենք ունենալ ուժեղ, ինքնավստահ Հայաստան, որը լավ գործընկեր է Եվրամիության համար և հավասարապես լավ գործընկեր է իր հարևանների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի համար։

Любая дорога, проходящая через территорию Армении, должна контролироваться Арменией. Тойво Клаар (АРМЕНПРЕСС)
По мнению спецпредставителя ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клаара, вполне логично, что в контексте разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе любая дорога, любая железная дорога, которая пройдет через территорию Армении, должна быть контролируемой Арменией.
В эксклюзивном интервью, данном корреспонденту «Арменпресс» в Брюсселе, Тойво Клаар коснулся предложенного властями Армении проекта «Перекресток мира», как возможного варианта мирного договора между Арменией и Азербайджаном, гарантирующего безопасное возвращение армян Нагорного Карабаха в места своего проживания
- В отличие от Азербайджана, который регулярно говорит о так называемом Зангезурском коридоре в контексте разблокирования региональных коммуникаций, очевидно подразумевая идею наличия экстерриториального коридора по суверенной территории Армении, правительство Армении предлагает проект «Перекресток мира», который предполагает разблокирование региональных коммуникаций на основе юрисдикции и суверенитета стран. В результате реализации этого проекта регион может стать важным международным логистическим и торговым перекрестком, это может быть своеобразной гарантией мира. Как Вы прокомментируете эту инициативу правительства Армении, и какие возможности Вы видите в нем? Считаете ли Вы реализацию этого проекта возможной, учитывая деструктивную позицию Азербайджана в вопросе разблокировки коммуникаций?
- Во-первых, я думаю, что несколько месяцев назад (ред. мая 2023 г.) президент Алиев заявил по телевидению в Москве, что во время встречи с премьер-министром Пашиняном в присутствии президента Путина он очень четко сказал, что называя это коридором, не предполагается экстерриториальность. В других случаях также, в более узком кругу, президент Алиев заявлял, что это не подразумевает экстерриториальности. Да, называя это коридором, как вы знаете, мы предполагаем транспортные коридоры, имея в виду различные коридоры, которые есть у нас в Европе, которые никогда не подразумевают экстерриториальности. Так что, очевидно, с нашей точки зрения вполне логично, что любая дорога, любая железная дорога, проходящая по территории Армении, контролируется Арменией. Или любая дорога, или железная дорога, которая проходит по территории Азербайджана, или скажем по территории Германии, контролируется данной страной. Следовательно, это единственная абсолютно логическая договоренность. К слову, в данном случае Азербайджан хочет иметь гарантию того, что граждане Азербайджана и грузы, проходящие по территории Армении, будут в безопасности. Это совершенно логично и нормально. А вот как это будет на деле - за это отвечают власти Армении.
Я думаю, что мы полностью разделяем видение премьер-министра Пашиняна относительно автомобильного и железнодорожного сообщения, объединяющего страны. Мы разделяем видение открытого Южного Кавказа, где железнодорожное и автомобильное сообщение открыто, а страны воссоединены, как это было в конце эпохи Советского Союза, и даже раньше. Автомобильное и железнодорожное сообщение с Турцией и, конечно же, с Ираном, что уже имеет место, также должно быть открыто. Именно так мы видим будущее. Наше видение мирного Южного Кавказа заключается в том, что эти транспортные связи снова будут открыты, будет торговля, будут люди, путешествующие через границы.
- Поскольку Вы упомянули требование президента Азербайджана, касающееся безопасности проезда граждан Азербайджана по этому коридору, хотелось бы спросить о принудительных переселенцах - армянах Нагорного Карабаха. Что Вы скажете о праве этих людей вернуться в свои дома? И, позвольте мне обратить внимание на один важный момент. Лачинский коридор был закрыт, и у армян не было возможности безопасно пересекать его, многие из них были арестованы по ложным обвинениям. Аербайджанские силы не гарантировали безопасность этих армян. Таким образом, Азербайджан требует того, чего он сам не делал.
- Я думаю, вы поднимаете много разных вопросов, но я бы остановился на возможности возвращения жителей Нагорного Карабаха. Мы определенно считаем, что это очень важно, что в первую очередь гарантировано их право на возвращение. А во-вторых, что создаются условия, обеспечивающие достаточное чувство безопасности и защищенности для того, чтобы они захотели вернуться. Мы очень ясно дали понять с точки зрения ЕС, что все перемещенные лица должны иметь возможность безопасно и надежно вернуться в свои прежние места проживания, если они того пожелают. И в этом смысле эту проблему мы поднимали на разных платформах. Мы считаем, что это очень важный вопрос, который необходимо решить. Но, конечно, никого нельзя заставить вернуться, если люди этого не хотят. Но если есть желающие вернуться, то следует приложить максимум усилий для обеспечения им условий, которые позволят большинству этих людей принять решение о возвращении.
- Пока Вы говорите о мире в регионе, Азербайджан продолжает свою экспансионистскую риторику и хочет достичь мирного соглашения только на своих условиях. Каким Вы представляете мирное соглашение? Какие пункты в него следует включить, чтобы он был справедливым, сбалансированным и обеспечивал стабильность?
- Я думаю, важно, чтобы, с одной стороны, у вас был договор, был текст, который может быть, а может и не быть очень подробным по своим формулировкам. Все зависит от того, как в конечном итоге решат Армения и Азербайджан, как они сформулируют текст договора. Не менее важным является подписание окончательного мирного соглашения, выполнение условий, которые последуют за ним. И здесь, конечно, следует говорить об открытии коммуникаций, говорить о демаркации границы. Для меня также очень важно обеспечить дистанцию ​​между силами вдоль границы, реальное ощущение безопасности, которое будет дано жителям вдоль границы, но и в более широком масштабе. И потом, конечно, у вас есть все эти проблемы, такие как, вы знаете, открытие посольств, обеспечение прямого воздушного сообщения, возможность людей путешествовать туда и обратно. Риторика, конечно, также будет важна для всех заинтересованных сторон. После более чем 30-летнего конфликта речь идет не только о риторике Азербайджана, но и Армении. Были заявления разных акторов, и в разных контекстах. Весь контекст должен быть изменен с точки зрения обеспечения реального ощущения у населения Армении и Азербайджана того, что действительно мы сейчас находимся в другом мире, в ситуации, когда Южный Кавказ действительно может выполнять свою роль перекрестка, перекрестка мира, север-юг и восток-в западных направлениях. По крайней мере, для меня это так же важно, как подписание текста мирного договора, что, как я уже сказал, важно, но то, что последует за этим, так же важно, чтобы это было реальное восприятие изменения обстоятельств.
- ЕС хочет быть посредником в этом мирном соглашении. Однако азербайджанская сторона в последний момент отказалась сначала от встречи в Гранаде, а затем и от запланированной на конец октября встречи в Брюсселе. Как Вы расцениваете эту уловку Алиева? Насколько конструктивными считает ЕС эти действия Азербайджана?
- Во-первых, в этом контексте ЕС не обязательно должен быть на чьей-то стороне. Мы, и особенно президент Мишель, предложили свои дружеские услуги. Для нас главным интересом является достижение соглашения между Арменией и Азербайджаном. И где он в итоге будет подписан, для нас гораздо менее важно, чем то, что происходит реальное урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном. Это точка. А что касается решения президента Алиева не приезжать в Гранаду, мы были разочарованы, мы думали, что это большая возможность и весьма важный форум для подачи сильных сигналов. Президент Мишель все еще готов и хочет как можно скорее организовать встречу лидеров в Брюсселе. Даты, конечно, важны. Но самое главное, на самом деле - движение вперед, и именно на этом мы сосредоточены, пытаясь стимулировать прогресс в направлении реального урегулирования отношений.
- Многие политологи склонны считать, что Азербайджан не особо заинтересован в европейской платформе и формат 3+3 Алиеву более выгоден. Как Вы прокомментируете это?
- У меня нет особого мнения на этот счет. Мы рассматриваем эти встречи в формате 3+3, как формат, в котором страны региона, у которых, безусловно, есть проблемы, могут обсуждать их как соседи. В то же время я также понимаю, что, по крайней мере, изначально было понимание того, что конфликт, мирный договор, урегулирование действительно не должны быть предметом обсуждения в этом формате. Так что, повторюсь, для нас самое главное - это прогресс, а на какой платформе - гораздо менее важно. Но мы считаем, что на самом деле, по нашему мнению, нет реальной причины, по которой мы не можем добиться серьезного прогресса в процессе урегулирования, потому что вопросов, стоящих перед нами на столе, очень мало, и мы считаем, что они обсуждались много раз. Поэтому мы действительно не видим причин, по которым мы не можем двигаться вперед, и почему Азербайджан и Армения не могут очень быстро продвинуться в направлении нормализации отношений.
-Азербайджан критикует вооружение Армении, хотя у него военный бюджет втрое больше, а самолеты с боеприпасами не прекращают приземляться в бакинском аэропорту. Как Вы объясните эту риторику Азербайджана?
- Я думаю, что каждая страна имеет право защищать себя и покупать то оружие, которое считает необходимым для защиты своей территории. Это мой простой ответ. Большинство стран мира закупают оружие за рубежом для защиты своей территории. Так что в этом смысле в этом нет ничего особого или неправильного.
- МИД Азербайджана раскритиковал заседание Совета министров иностранных дел ЕС, заявления, сделанные Жозепом Борелем во время пресс-конференции. Азербайджан заявил, что «поставляя оружие, ЕС способствует политике милитаризации Армении, которая подрывает мир и стабильность в регионе». Азербайджан также заявил, что ЕС получит адекватный ответ, фактически угрожая не только Армении, но и Евросоюзу. Как Вы к этому относитесь?
- Мы приветствуем заинтересованность правительства Армении в расширении отношений с Евросоюзом. Что касается поддержки Армении в рамках Европейского фонда мира, то, с нашей точки зрения, речь идет о потенциальной поддержке в некоторых областях, где Армения считает себя уязвимой, например, в качестве одной из них упоминается кибербезопасность. И опять же, если это будет продолжено, поскольку оно все еще находится на стадии планирования, мы не рассматриваем это как шаг против кого-либо. Скорее, это делается с целью укрепления суверенитета Армении, что, я думаю, выгодно всем, не только Армении, но и соседям Армении, и широкому международному сообществу. Мы хотим иметь сильную, уверенную в себе Армению, которая будет хорошим партнером для Европейского Союза и столь же хорошим партнером для своих соседей, включая и Азербайджан.