Ադրբեջանի հետ խոսում ենք տարբեր դիվանագիտական լեզուներով և շատ հաճախ չենք հասկանում իրար. Նիկոլ Փաշինյան
18 Նոյեմբերի, 16:38
Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելու հարցում լավ ու վատ լուրեր կան: Այս մասին ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանին իր ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վերջինիս խոսքով, Ադրբեջանի հետ խաղաղության հիմնական սկզբունքները համաձայնեցված են:
«Դրանք ձեռք են բերվել ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի և իմ հանդիպումների արդյունքում: Համաձայնություններն արձանագրվել են Շառլ Միշելի հայտարարությունների մեջ:  Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կա որոշակի ըմբռնում, որ սահմանների դելիմիտացիայի համար պետք է օգտագործվի ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի 1974 - 1990թթ. քարտեզները, կա նաև ըմբռնում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունեն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով, Հայաստանը Ադրբեջանին առաջարկում է փոխադարձաբար զորքեր չունենա ԽՍՀՄ ադմինիստրատիվ սահմանից այս ու այն կողմ, ինչպես նաև հասցեագրել էքսկլավ անկլավների հարցերը:
«Օրինակ, Արծվաշենը ավելի քան 30 տարի գտնվում է Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ»,- ասաց Փաշինյանը:
Խոսելով վատ լուրերից Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Ադրբեջանի հետ խոսում են տարբեր դիվանագիտական լեզուներով և շատ հաճախ չեն հասկանում իրար:
«Ադրբեջանում պաշտոնական մակարդակում ՀՀ-ն սկսել են կոչել «Արևմտյան Ադրբեջան», և այս հայեցակարգը ուսուցանում են դպրոցներում, համալսարաններում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Мы говорим с Азербайджаном на разных дипломатических языках и очень часто не понимаем друг друга. Никол Пашинян
Есть хорошие и плохие новости о достижении мира с Азербайджаном. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в своем выступлении на сессии ПА ОБСЕ.
По словам последнего, основные принципы мира с Азербайджаном согласованы.
"Они были получены при посредничестве президента Совета Шарля Мишеля в результате встреч между мной и президентом Азербайджана в Брюсселе. Договоренности были зафиксированы в заявлениях Шарля Мишеля. Между Арменией и Азербайджаном существует определенная договоренность о том, что для делимитации границы следует использовать карты 1974-1990 годов. Генерального штаба СССР , есть также понимание, что Армения и Азербайджан не имеют друг к другу территориальных претензий", - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, Армения предлагает Азербайджану не иметь войск по обе стороны административной границы СССР, а также решить вопросы эксклавных анклавов.
"Например, Арцвашен уже более 30 лет находится под оккупацией Азербайджана", - сказал Пашинян.
Говоря о плохих новостях, Никол Пашинян сказал, что они говорят с Азербайджаном на разных дипломатических языках и часто не понимают друг друга.
"На официальном уровне в Азербайджане РА стала называться "Западный Азербайджан", и это понятие преподается в школах и университетах", - сказал Никол Пашинян.