«Մեկնարկում է վերադարձի իրավունքի պահանջով աշխարհաքաղաքական նոր մրցապայքար». Գանտահարյան
- ԱՄՆ Սենատը հաստատել է «Հայաստանի պաշտպանության ակտ - 2023» օրենքի նախագիծը, որով ԱՄՆ նախագահը չի կարող շրջանցել 907-րդ բանաձևը և ռազմական օգնություն հատկացնել Ադրբեջանին։ Ի՞նչ նշանակություն ունի այս նախագիծը։
- Բանաձևը պիտի ընկալել Վաշինգտոն-Բաքու հարաբերությունների վայրիվերումների ֆոնին։ Ալիևը չի գնում վաշինգտոնյան բանակցություններին, իսկ Փաշինյանը՝ ՀԱՊԿ-ի հանդիպմանը։ Այս վեկտորները անպայման պետք է նկատել՝ բանաձևի որդեգրման հանգամանքները քննարկելիս։ Այլապես, Վաշինգտոնը շատ պատճառներ ուներ վաղուց 907-ը չշրջանցելու և պատժամիջոցներ որդեգրելու։ Որքան խորանան Մոսկվա-Բաքու գործակցության ոլորտները, այնքան կբազմանան նմանատիպ բանաձևերը։
- Ամերիկյան կողմը հայտարարում է, որ հետևում է հայ-ադրբեջանական սահմաններին Բաքվի տեղաշարժին։ Այս հայտարարությամբ ի՞նչ է փորձում հասկացնել Նահանգները Բաքվին։
- ԱՄՆ–ն հետևում է Բաքու-Մոսկվա համագործակցության ծավալի գործընթացին։ Դրան զուգահեռ կլինեն Բաքվի ուղղությամբ խիստ հայտարարություններ, իսկ դա ինքնին նշանակում է, որ կլինեն Հայաստանի ուղղությամբ օժանդակության պատրաստակամության դրսևորումներ։
- Այս ֆոնին Ադրբեջանը նշում է, որ չի մասնակցի նոյեմբերի 20-ին ԱԳ նախարարների մակարդակով հանդիպմանը։ Ի՞նչն է պատճառը, որ Ադրբեջանը բավական կոշտ կերպով հակադրվում է ԱՄՆ-ին։
- Քաղաքական նույն պարունակն է պարզապես։ Երևան-Բաքու գծի վրա այս պահի դրությամբ ընթանում են դիվանագիտական պրոկսի–բախումներ Վաշինգտոն-Մոսկվա հարաբերակցությամբ։ Վաշինգտոն չգնալը նաև ազդակ է Մոսկվային։ Բաքուն հետզհետե հայտնվում է ընդդեմ Արևմուտքի դիրքի վրա, իսկ Բրյուսելն ու Վաշինգտոնը համակարգում են հարավային Կովկասում իրենց գործողությունների սլաքները։
- Առհասարակ Բաքուն ինչու՞ է Արևմտյան հարթակներից խուսափում. ավելի վաղ նրանք հրաժարվեցին Բրյուսելից, նաև՝ Գրանադայի հանդիպումից։
- Ճիշտ եք, որ Բաքուն խուսափում է արևմտյան հարթակներից։ Հասկացել է, որ Արևմուտքը, հակակշռելու համար Մոսկվային, ակտիվորեն ներգրավվում է տարածաշրջանում և Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտության կարգավորման համար մտադիր է ստանձնել երաշխավորի կամ միջնորդի դեր, ինչը չի բխում Ադրբեջանի շահերից։
-Առաջիկայում եթե ՌԴ-ն հանդես գա հանդիպում կազմակերպելու նախաձեռնությամբ, Ադրբեջանը կմասնակցի՞, և, այս առումով, Ադրբեջանի քայլերը ռուսակա՞ն թելադրանքով են, թե՞ ոչ։
- Կարծում եմ՝ Բաքուն նախընտրում է 3+3-ի ձևաչափում լուծել խնդիրները, որտեղ նեգրավված կլինի նաև Անկարան։ Թուրք-ադրբեջանական տանդեմի նպատակը Թուրքիայի ներգրավումն է երաշխավորի, միջնորդի կամ կարգավորողի դերում։
-Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ամեն կերպ կնպաստի հայերի՝ ԼՂ վերադարձի գործընթացին, այդ թվում՝ ռուս խաղաղապահների միջոցով, ու որ դա հիմնարար նշանակություն ունի Բաքվի և Երևանի հաշտեցման համար։ Իրատեսական համարու՞մ եք, որ Ռուսաստանը կարող է օգտակար լինել այդ գործընթացում, երբ անգամ ԼՂ-ում չպաշտպանեց արցախահայությանը։
- Մոսկվան հիմա աշխատում է վերաիմաստավորել ռուս խաղաղապահների առաքելությունը։ Վերադարձի իրավունքը հնչում է ոչ միայն Մոսկվայից։ Հիմա սկսվելու է վերադարձի իրավունքի պահանջով հատկանշվող ներգրավման նոր գործընթաց՝ զուգակցված անվտանգության երաշխիքների ընդգծումով և դրա համար նոր գործիքակազմերի պահանջով։ Չեմ կարծում՝ խաղը կընթանա միայն ռուսական կանոններով։
- Մոսկվայից նաև արձանագրում են, թե Երևանը, գործելով ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հուշումներով, սպառնում է կտրվել տարածաշրջանային ապագա կոնֆիգուրացիաներից։ Եթե այս սցենարով գնա, և Հայաստանը կտրվի այդ կոնֆիգուրացիայից, ի՞նչ իրավիճակում կհայտնվի։
- Այո, Մոսկվան ամեն կերպ փորձում է ճնշել, որ տարածաշրջանի ապաշրջափակման գործընթացներում հավաքական Արևմուտքը չներգրավվի։ Նոյեմբերյան եռակողմի 9-րդ կետով Մոսկվան մոնոպոլիա ուներ՝ վերահսկելու ռազմավարական կենսաճանապարհները։ Ղարաբաղյան վերջին իրադարձություններով եռակողմն, ըստ էության, չեղարկվել է, և Մոսկվան կորցրել է հանգամանքային եզակիությունը՝ ապաշրջափակման հանգուցակետերը վերահսկելու առումով։ Աշխատում է թե՛ ռուս խաղաղապահների առաքելությունը վերաիմաստավորելու, թե՛ նոր բացվելիք հաղորդուղիների վրա վերահսկողություն ունենալու ուղղություններով։

"It starts a new geopolitical competition with the demand for the right of return." Gantaharyan
- The US Senate approved the "Armenia Defense Act - 2023" draft law, under which the US President cannot bypass Resolution 907 and allocate military aid to Azerbaijan. What is the significance of this project?
- The resolution should be perceived against the wild fluctuations in Washington-Baku relations. Aliyev is not attending the Washington talks, and Pashinyan is not following the CSTO meeting. These vectors must be noticed when discussing the circumstances of adopting a resolution. Alternatively, Washington had many reasons not to bypass 907 long ago and adopt sanctions. The deeper the spheres of cooperation between Moscow and Baku, the more similar resolutions will multiply.
- The American side announces that it is following the movement of Baku on the Armenian-Azerbaijani borders. With this statement, what is the United States trying to understand about Baku?
- The USA follows the Baku-Moscow cooperation volume process. Parallel to that, there will be strong statements in the direction of Baku, which means there will be manifestations of readiness to assist in the direction of Armenia.
- Against this background, Azerbaijan states that it will not participate in the meeting at the level of foreign ministers on November 20. What is the reason that Azerbaijan opposes the USA quite harshly?
- Politics is just the same content. On the Yerevan-Baku line, there are now diplomatic proxy clashes between Washington and Moscow. Not going to Washington is also an impulse toward Moscow. Baku is gradually taking a position against the West, and Brussels and Washington are coordinating their actions in the South Caucasus.
- Why does Baku avoid Western platforms in general? Earlier, they refused the Brussels and the Granada meetings.
- You are correct that Baku avoids Western platforms. To counterbalance Moscow, he understood that the West was actively involved in the region and intended to assume the role of guarantor or mediator for the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict, which is not in Azerbaijan's interests.
- Shortly, if the Russian Federation takes the initiative to organize a meeting, will Azerbaijan participate, and, in this regard, are Azerbaijan's steps at the behest of Russia or not?
- I think Baku prefers to solve the problems in a 3+3 format, where Ankara will also be negated. The Turkish-Azerbaijani tandem aims to involve Turkey as a guarantor, mediator, or regulator.
- Zakharova stated that Russia will contribute in every possible way to the return process of Armenians to Nagorno-Karabakh, including through Russian peacekeepers, which is of fundamental importance for the reconciliation of Baku and Yerevan. Do you consider it realistic that Russia can be helpful in that process when it did not even protect the Artsakh Armenians in Nagorno-Karabakh?
- Moscow is now working to rethink the mission of Russian peacekeepers. The right of return is heard not only from Moscow. A new process of involvement characterized by the demand for the right of return will begin, combined with the emphasis on security guarantees and the demand for new tools. The game shouldn't be played only according to Russian rules.
- They also report from Moscow that Yerevan, acting on the advice of the USA and the EU, is threatening to cut itself off from future regional configurations. If this scenario goes ahead and Armenia is separated from that configuration, what situation will it be in?
- Yes, Moscow is trying in every possible way to suppress the fact that the collective West is not involved in unblocking the region. With the 9th point of the November trilateral, Moscow had a monopoly to control the strategic lifeways. With the recent events in Karabakh, the tripartite has essentially been canceled, and Moscow has lost the circumstantial singularity in containing the de-blockade nodes. It is working both to rethink the mission of Russian peacekeepers and to have control over newly opened channels.