Վարչապետը կարևորել է ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանն առաջին անգամ Երևանում անցկացնելու փաստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պիա Կաումանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանն առաջին անգամ Երևանում անցկացնելու փաստը և հույս հայտնել, որ նիստի շրջանակում տեղի կունենան արդյունավետ քննարկումներ և ակտիվ երկխոսություն:
Պիա Կաումանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԱՀԿ ԽՎ նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և հյուրընկալելու համար՝ հավելելով, որ քննարկվելու են Հարավային Կովկասում և միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացները:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության օժանդակությունը` առկա խնդիրների լուծման գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր: Շեշտվել է 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի` Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքներով համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա խաղաղության գործընթացը շարունակելու կարևորությունը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Премьер-министр отметил важность того, что сессия ПА ОБСЕ впервые пройдет в Ереване
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ Пиа Кауман
Премьер-министр отметил важность того, что впервые сессия ПА ОБСЕ пройдет в Ереване и выразил надежду, что в рамках заседания состоятся эффективные обсуждения и активный диалог. Пиа Кауман поблагодарила за организацию и прием заседания ПА ОБСЕ на высоком уровне, добавив, что будут обсуждаться процессы, происходящие на Южном Кавказе и на международной арене.
Были затронуты гуманитарные проблемы более 100 тысяч вынужденных переселенцев в результате политики этнической чистки со стороны Азербайджана в Нагорном Карабахе и подчеркнута важность поддержки международного сообщества в решении существующих проблем.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с процессом нормализации армяно-азербайджанских отношений, подчеркнули важность продолжения мирного процесса на основе принципов, согласованных по итогам трехсторонних встреч в Брюсселе 14 мая и 15 июля 2023 года
Состоялся обмен мнениями по региональному миру и стабильности, а также другим вопросам, представляющим взаимный интерес.