Վարչապետը կարևորել է ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանն առաջին անգամ Երևանում անցկացնելու փաստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պիա Կաումանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանն առաջին անգամ Երևանում անցկացնելու փաստը և հույս հայտնել, որ նիստի շրջանակում տեղի կունենան արդյունավետ քննարկումներ և ակտիվ երկխոսություն:
Պիա Կաումանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԱՀԿ ԽՎ նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և հյուրընկալելու համար՝ հավելելով, որ քննարկվելու են Հարավային Կովկասում և միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացները:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության օժանդակությունը` առկա խնդիրների լուծման գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր: Շեշտվել է 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի` Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքներով համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա խաղաղության գործընթացը շարունակելու կարևորությունը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

The Prime Minister highlighted the fact that the OSCE PA session will be held in Yerevan for the first time
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation, which the President of the OSCE Parliamentary Assembly, Pia Kauman, led.
The Prime Minister emphasized the fact that the OSCE PA session will be held in Yerevan for the first time and expressed hope that effective discussions and active dialogue will take place within the framework of the session.
Pia Kauman thanked for organizing and hosting the OSCE PA session at a high level, adding that the processes taking place in the South Caucasus and the international arena will be discussed.
Reference was made to the humanitarian problems of more than 100,000 forcibly displaced persons in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's ethnic cleansing policy, as well as to the steps taken by the Armenian government to overcome them. The support of the international community in solving the existing problems was emphasized.
The interlocutors discussed issues related to the process of normalization of Armenia-Azerbaijan relations. The importance of continuing the peace process based on the principles agreed upon in the trilateral meetings held in Brussels on May 14 and July 15, 2023 was emphasized.