«Խաղաղության երեք առանցքային սկզբունքները համաձայնեցված են». վարչապետ
«Առաջիկա ամիսներին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մեր կամքը մնում է անսասան՝ այն արձանագրմամբ, որ ՀՀ-ն այդ պայմանագիրը չի կարող ստորագրել միայնակ, և սրա համար անհրաժեշտ է Ադրբեջանի ստորագրությունը». հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իսկ ինչքանո՞վ է իրատեսական Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը մինչև տարեվերջ կամ առաջիկա ամիսներին։ Խաղաղության երեք առանցքային սկզբունքներն, ըստ էության, համաձայնեցված են Ադրբեջանի հետ, և այդ համաձայնեցումը տեղի է ունեցել մեր բանակցությունների ընթացքում»,- ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ դրանք տեղի են ունեցել 2023թ․ մայիսի 14-ին ու հուլիսի 15–ին՝ Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումների ժամանակ։
Նա պարզաբանել է, թե ինչու չի ստորագրվում պայմանագիրը. «Մեծ հաշվով պատճառն անվստահությունն է կողմերի միջև, որովհետև ամեն անգամ մենք՝ Ադրբեջանի, Ադրբեջանը՝ մեր հայտարարությունների և գործողությունների մեջ, տեսնում ենք պայմանավորվածություններից հրաժարվելու և ագրեսիվ գործողություններ պլանավորելու մտադրություններ, ինչն էլ բացասաբար է ազդում պայմանագրի տեքստային աշխատանքի վրա»։
Նա նաև հավելել է. «Առաջիկայում հստակեցնելու՝ ևս մի քանի առանցքային հարցեր կան, որոնցից մեկը «Խաղաղության պայմանագրի» բովանդակության շուրջ հնարավոր տարընթերցումների հաղթահարման մեխանիզմի ձևակերպումն է, մյուսը՝ անվտանգային երաշխիքների ստեղծումը, որ «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումից հետո որևէ էսկալացիա հնարավոր չլինի»:

"The three key principles of peace are agreed upon." prime minister
"Our will to sign a peace treaty with Azerbaijan in the coming months remains unshakable, with the record that RA cannot sign that treaty alone, and for this, we need Azerbaijan's signature," announced Prime Minister Nikol Pashinyan.
"And how realistic is the signing of a peace treaty with Azerbaijan before the end of the year or in the coming months?" The three fundamental principles of peace have been agreed with Azerbaijan, and this agreement took place during our negotiations," he said, noting that they took place in 2023 on May 14 and July 15, during tripartite meetings held in Brussels.
He explained why the contract was not signed. "By and large, the reason is mistrust between the parties because every time we, Azerbaijan, see intentions to abandon agreements and plan aggressive actions, which negatively affects the textual work of the agreement."
He also added "To be clarified shortly, there are several more key issues, one of which is the formulation of a mechanism to overcome possible misinterpretations of the content of the "Peace Agreement," and the other is the creation of security guarantees so that no escalation is possible after the signing of the "Peace Agreement."