Այս ամսվա վերջին իրականացնել Հայաստան-ՄԹ պաշտպանական ռազմավարական խորհրդակցությունների վեցերորդ փուլը
16 Նոյեմբերի, 11:50
Նոյեմբերի 13-ին Լոնդոնում Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսության առաջին նիստի արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, որն ամբողջությամբ ներկայացված է ստորև։
Հայաստանի Հանրապետություն-Միացյալ Թագավորություն ռազմավարական երկխոսություն
ՀԱՄԱՏԵՂ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Լոնդոն, 13-ը նոյեմբերի
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ն․Գ․ Արարատ Միրզոյանի՝ Լոնդոն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում 2023 թվականի նոյեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսության անդրանիկ հանդիպումը։
Այս ռազմավարական երկխոսությունը մեկնարկը հնարավորություն էր արձանագրելու մեր երկու ժողովրդավարական երկրների միջև ամուր համագործակցությունն ու բարեկամությունը: Ժողովրդավարական արժեքներին, մարդու իրավունքներին, օրենքի գերակայությանը և ազատություններին առնչվող սպառնալիքների համընդանուր աճի պայմաններում մենք ձգտում ենք պաշտպանել մեր քաղաքացիներին՝ միասին աշխատելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ: Այժմ առավել, քան երբևէ կարևոր է ոչ միայն առևտրի և կայունության ամրապնդումը, այլև մեր ընդհանուր առանցքային արժեքների պաշտպանությունը: Մենք վերահաստատել ենք առաջիկա տարիների ընթացքում մեր գործընկերությունը զարգացնելու ձգտումը:
Երկխոսության ընթացքում նախարարները քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համաշխարհային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերը, ինչպես նաև այն ուղիները, որոնցով Հայաստանը և Միացյալ Թագավորությունը կարող են միասին աշխատել ապագայում: Դրանք ներառում են՝
Կառավարման և օրենքի գերակայության ոլորտը, որտեղ Միացյալ Թագավորությանը աջակցում է Հայաստանում հանրային ծառայությունների թվայնացմանը և արդիականացմանը, ոստիկանական ուժերում գենդերային հավասարության բարելավմանը, և շուտով կսկսի աշխատել Հայաստանի սահմանների կառավարման կարողությունների աջակցությունը՝ ուղղված անվտանգության և միգրացիայի հարցերի լուծմանը:
Հայաստան-ՄԹ համագործակցություն պաշտպանության ոլորտում, որը շարունակում է ընդլայնվել՝ ավելացնելով անգլերենի ուսուցում անցնող ՀՀ զինված ուժերի, պաշտպանության նախարարության և ոստիկանության (ՆԳՆ) աշխատակիցների թիվը, ՄԹ ավագ և կրտսեր հրամանատարական կազմի ղեկավարության և առաջնորդության դասընթացները, ինչպես նաև բազմազգ խաղաղապահ և ականազերծման փաթեթները: Երկու կողմերն ակնկալում են այս ամսվա վերջին իրականացնել Հայաստան-ՄԹ պաշտպանական ռազմավարական խորհրդակցությունների վեցերորդ փուլը:
Առևտրատնտեսական կապերի ոլորտը, մասնավորապես վերջերս Լոնդոնում կայացած Հայաստան-ՄԹ գործարար համաժողովը, որտեղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և գործարարության և առևտրի հարցերով պետնախարար Կոմս Մինտոն ողջունեցին հայ և բրիտանացի գործարարներին՝ քննարկելու մեր երկրների միջև առևտրային և ներդրումային հնարավորությունների լայն շրջանակը:
Նախարարները համակարծիք են Ալմա Աթայի հռչակագրով ամրագրված՝ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմաններրի անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման բացարձակ անհրաժեշտության, ինչպես նաև յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխանության և իրավազորության լիակատար հարգանքի վրա հիմնված՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցում:
Եվրոպայի հարցերով նախարարն ընդգծել է երկարատև հակամարտությունից տուժածներին աջակցելու Միացյալ Թագավորության հանձնառությունը, այդ թվում սեպտեմբերին հայտարարված՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին 1 միլիոն ֆունտ ստերլինգ ֆինանսավորման միջոցով:
Եվ վերջում, երկու կողմերն ակնկալում են ամրապնդել Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև հարաբերություններն այս ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի շրջանակներից դուրս, ներառյալ Եվրոպայի հարցերով նախարարի՝ Հայաստան առաջիկա այցի և Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) միջոցով, որը միասնաբար հույս ունենք կյանքի կոչել առաջիկա ամիսներին։

At the end of this month, the sixth round of Armenia-UK defense strategic consultations will be held
16 November, 11:50
On November 13, a joint statement was adopted due to the first session of the strategic dialogue between the Republic of Armenia and the United Kingdom in London, presented below.
Republic of Armenia-United Kingdom Strategic Dialogue
JOINT DECLARATION
London, November 13
The inaugural meeting of the strategic dialogue between Armenia and the United Kingdom took place on November 13, 2023, within the framework of the official visit of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, to London.
This strategic dialogue launch was an opportunity to record the strong cooperation and friendship between our two democratic countries. In the face of a global increase in threats to democratic values, human rights, the rule of law, and freedoms, we strive to protect our citizens by working together on issues of mutual interest. Now more than ever, it is essential to strengthen trade and stability and protect our shared core values. We have reaffirmed our desire to develop our partnership over the coming years.
During the dialogue, the ministers discussed a range of global and regional issues of mutual interest and ways in which Armenia and the UK can work together in the future. These include.
The governance and the rule of law area, where the UK supports digitizing and modernizing public services in Armenia and improving gender equality in the police force, will soon start work supporting Armenia's border management capacity to address security and migration issues.
Armenia-UK defense cooperation, which continues to expand by increasing the number of RA Armed Forces, Ministry of Defense and Police (MOD) officers undergoing English training, UK senior and junior command staff leadership and leadership courses, as well as multinational peacekeeping and demining packages. The two sides expect to hold the sixth round of Armenia-UK defense strategic consultations at the end of this month.
The area of trade and economic relations, in particular, the recent Armenia-UK business forum held in London, where RA Minister of Economy Vahan Kerobyan and Minister of State for Business and Trade Koms Minton welcomed Armenian and British business people to discuss the wide range of trade and investment opportunities between our countries.
The Ministers agree on the absolute necessity of establishing peace and stability in the South Caucasus based on mutual recognition of sovereignty, territorial integrity, and border inviolability, as well as full respect for each country's sovereignty and jurisdiction, based on the opening of regional communications.
The Minister for Europe highlighted the UK's commitment to support those affected by the protracted conflict, including the £1m funding announced in September to the International Committee of the Red Cross.
Finally, both sides look forward to strengthening relations between Armenia and the United Kingdom beyond the launch of this strategic dialogue, including through the upcoming visit of the European Affairs Minister to Armenia and the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), which we jointly hope to implement in the coming months.