ԱՄՆ-ն հետևում է ՀՀ սահմանին Ադրբեջանի զինված ուժերի և զինամթերքի տեղաշարժերին
ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ընթացող «Լեռնային Ղարաբաղի ապագան» խորագրով քննարկմանն ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը հայտարարել է, որ կկենտրոնանան 3 ուղղությունների վրա՝  ինչպես են հոգ տանելու սեպտեմբերին իրենց տները հարկադրաբար լքած մարդկանց նկատմամբ, ինչպես են աջակցելու Հայաստանին և ինչպես են հասնելու խաղաղության։
Նա ընդգծել է, որ տարածաշրջանում այս հակամարտությունը ԽՍՀՄ-ի և Ռուսաստանի ներգրավվածության ժառանգությունն է:
«Մենք գործ ունենք դարեր ի վեր այդ դերակատարության հետ, խոսքը հատկապես վերջին երեք տասնամյակի մասին է: ԼՂ-ից հեռացել է ավելի քան 100 հազար մարդ, ուստի պնդում ենք, որ նրանք պետք է հասանելիություն ունենան այդ տարածաշրջանին, եթե ցանկանան»,- նշել է նա։
Օ՛Բրայենի խոսքով՝ իրենք աշխատում են այդ ուղղությամբ և ուզում են, որ ԼՂ հայերն ընտրության իրավունք ունենան։
«Բացի այդ, Միացյալ Նահանգները՝ պետքարտուղարի հանձնարարությամբ, համապարփակ և թափանցիկ զեկույց է պատրաստում Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի վերաբերյալ։ Մենք անկախ հետաքննողներ ենք վարձել, նաև մեր հետաքննողներն ունենք, որոնք տեղում աշխատում են, կան տեղեկություններ հասարակական կազմակերպություններից, և երբ զեկույցը պատրաստ լինի, արդյունքները բաց կներկայացնենք։ Ժամկետներ չեմ կարող ասել»,- նշել է նա։
Ջեյմս Օ՛Բրայենը հայտարարել է նաև, որ աշխատում են Հայաստանին աջակցելու հարցում։ «Կարծում եմ՝ մենք կօգնենք Հայաստանին հաղթահարել այս դժվարին իրավիճակը։ ԵՄ-ի հետ աշխատում ենք՝ Հայաստանին առաջիկա ամիսների ընթացքում աջակցություն առաջարկելու ուղղությամբ»։
Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը տեղեկացրել է, որ աշխատում են նաև խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ:
«Առաջիկա երկու շաբաթը հույժ կարևոր է լինելու այս առումով կողմերի պատրաստակամությունն ստուգելու համար: Բանակցություններում ամենադժվարն «այո» ասելն է: Մենք հստակ հասկացրել ենք, որ սեպտեմբերի 19-ի իրադարձություններից հետո Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բնականոն հունով չեն կարող շարունակվել, եթե խաղաղության ուղիով առաջընթաց չլինի, ուստի չեղարկել ենք մի քանի բարձր մակարդակի այց, դատապարտել ենք Ադրբեջանի գործողությունները»,- նշել է նա:
Օ՛Բրայենը հավելել է, որ ուժի կիրառումն անընդունելի է։ «Ցանկացած միջանցք պետք է ստեղծվի միայն Հայաստանի համաձայնությամբ։ Այլ ճանապարհներով ստեղծված միջանցքներն արագ արձագանք կստանան և հաջողությամբ չեն պսակվի։ Բաքվի իշխանությունները մեզ հավաստիացրել են, որ նման մտադրություններ չունեն։ Մենք հետևում ենք զինված ուժերի և զինամթերքի տեղաշարժերին։ Ոչ մի արտառոց բան չենք նկատել»։

The USA monitors the movement of Azerbaijani armed forces and ammunition along the RA border
During the debate titled "The Future of Nagorno-Karabakh" in the US Congress Foreign Affairs Committee, James O'Brien, Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, announced that they will focus on 3 areas: how they will take care of people who were forced to leave their homes in September, how they will support Armenia, and how they will achieve peace.
He emphasized that this conflict in the region is the legacy of the involvement of the USSR and Russia.
"We have been dealing with that role for centuries; we are talking about the last three decades in particular: more than 100,000 people have left NK, so we insist that they should have access to that region if they want," he said.
According to O'Brien, they are working in that direction and want the NK Armenians to have the right to vote.
"In addition, the United States, on the instructions of the Secretary of State, is preparing a comprehensive and transparent report on what happened in Nagorno Karabakh. We have hired independent investigators and have our investigators working on the ground; there is information from non-governmental organizations, and when the report is ready, we will present the results openly. I can't say dates", he said.
James O'Brien also announced that they are working to support Armenia. "I think we will help Armenia overcome this difficult situation. We are working with the EU to offer support to Armenia in the coming months."
European and Eurasian affairs assistant James O'Brien announced they also worked towards a peace agreement.
"The next two weeks will be critical to checking the parties' readiness. In negotiations, the most difficult thing is to say 'yes.' We have made it clear that after September 19, relations with Azerbaijan cannot continue on a normal course if there is no progress on the path of peace. Therefore, he noted that we have canceled several high-level visits and condemned Azerbaijan's actions."
O'Brien added that the use of force is unacceptable. "Any corridor should be created only with the agreement of Armenia. Corridors created in other ways will receive a quick response and will not be successful. The Baku authorities have assured us that they have no such intentions. We follow the movements of the armed forces and ammunition. We didn't notice anything out of the ordinary."