ԱՄՆ-ն հետևում է ՀՀ սահմանին Ադրբեջանի զինված ուժերի և զինամթերքի տեղաշարժերին
ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ընթացող «Լեռնային Ղարաբաղի ապագան» խորագրով քննարկմանն ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը հայտարարել է, որ կկենտրոնանան 3 ուղղությունների վրա՝  ինչպես են հոգ տանելու սեպտեմբերին իրենց տները հարկադրաբար լքած մարդկանց նկատմամբ, ինչպես են աջակցելու Հայաստանին և ինչպես են հասնելու խաղաղության։
Նա ընդգծել է, որ տարածաշրջանում այս հակամարտությունը ԽՍՀՄ-ի և Ռուսաստանի ներգրավվածության ժառանգությունն է:
«Մենք գործ ունենք դարեր ի վեր այդ դերակատարության հետ, խոսքը հատկապես վերջին երեք տասնամյակի մասին է: ԼՂ-ից հեռացել է ավելի քան 100 հազար մարդ, ուստի պնդում ենք, որ նրանք պետք է հասանելիություն ունենան այդ տարածաշրջանին, եթե ցանկանան»,- նշել է նա։
Օ՛Բրայենի խոսքով՝ իրենք աշխատում են այդ ուղղությամբ և ուզում են, որ ԼՂ հայերն ընտրության իրավունք ունենան։
«Բացի այդ, Միացյալ Նահանգները՝ պետքարտուղարի հանձնարարությամբ, համապարփակ և թափանցիկ զեկույց է պատրաստում Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի վերաբերյալ։ Մենք անկախ հետաքննողներ ենք վարձել, նաև մեր հետաքննողներն ունենք, որոնք տեղում աշխատում են, կան տեղեկություններ հասարակական կազմակերպություններից, և երբ զեկույցը պատրաստ լինի, արդյունքները բաց կներկայացնենք։ Ժամկետներ չեմ կարող ասել»,- նշել է նա։
Ջեյմս Օ՛Բրայենը հայտարարել է նաև, որ աշխատում են Հայաստանին աջակցելու հարցում։ «Կարծում եմ՝ մենք կօգնենք Հայաստանին հաղթահարել այս դժվարին իրավիճակը։ ԵՄ-ի հետ աշխատում ենք՝ Հայաստանին առաջիկա ամիսների ընթացքում աջակցություն առաջարկելու ուղղությամբ»։
Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը տեղեկացրել է, որ աշխատում են նաև խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ:
«Առաջիկա երկու շաբաթը հույժ կարևոր է լինելու այս առումով կողմերի պատրաստակամությունն ստուգելու համար: Բանակցություններում ամենադժվարն «այո» ասելն է: Մենք հստակ հասկացրել ենք, որ սեպտեմբերի 19-ի իրադարձություններից հետո Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բնականոն հունով չեն կարող շարունակվել, եթե խաղաղության ուղիով առաջընթաց չլինի, ուստի չեղարկել ենք մի քանի բարձր մակարդակի այց, դատապարտել ենք Ադրբեջանի գործողությունները»,- նշել է նա:
Օ՛Բրայենը հավելել է, որ ուժի կիրառումն անընդունելի է։ «Ցանկացած միջանցք պետք է ստեղծվի միայն Հայաստանի համաձայնությամբ։ Այլ ճանապարհներով ստեղծված միջանցքներն արագ արձագանք կստանան և հաջողությամբ չեն պսակվի։ Բաքվի իշխանությունները մեզ հավաստիացրել են, որ նման մտադրություններ չունեն։ Մենք հետևում ենք զինված ուժերի և զինամթերքի տեղաշարժերին։ Ոչ մի արտառոց բան չենք նկատել»։

США контролируют передвижение азербайджанских вооруженных сил и боеприпасов на границе РА
В ходе дебатов на тему «Будущее Нагорного Карабаха» в комитете по иностранным делам Конгресса США помощник госсекретаря по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен заявил, что они сосредоточатся на трех направлениях: кзабота о людях, вынужденных покинуть свои дома в сентябре, поддержка Армении и достижение мира.
Он подчеркнул, что этот конфликт в регионе является наследием участия СССР и России.
«Мы занимаемся этой ролью на протяжении веков, особенно речь идет о последних трех десятилетиях. Более 100 тысяч человек покинули Нагорный Карабах, поэтому мы настаиваем на том, чтобы они имели доступ в этот регион, если захотят", - сказал он.
По словам О'Брайена, они работают в этом направлении и хотят, чтобы армяне Нагорного Карабаха имели право голоса.
"Кроме того, США по заданию госсекретаря готовят всеобъемлющий и прозрачный доклад о том, что произошло в Нагорном Карабахе. Мы наняли независимых следователей, у нас на местах работают и свои следователи, есть информация от неправительственных организаций, и когда отчет будет готов, мы открыто представим результаты. Я не могу назвать даты", - сказал он.
Джеймс О'Брайен также сообщил, что они работают над поддержкой Армении. «Думаю, мы поможем Армении преодолеть эту сложную ситуацию. Мы работаем с ЕС, чтобы предложить поддержку Армении в ближайшие месяцы».
Помощник по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен сообщил, что они также работают над мирным соглашением.
«Следующие две недели будут очень важны для проверки готовности сторон в этом плане. Самая трудная часть переговоров — сказать «да». Мы дали понять, что после событий 19 сентября отношения с Азербайджаном не могут продолжаться нормально, если не будет прогресса на пути мира, поэтому мы отменили несколько визитов на высоком уровне и осудили действия Азербайджана", - сказал он.
О'Брайен добавил, что применение силы неприемлемо. "Любой коридор должен создаваться только с согласия Армении. Коридоры, созданные другими способами, получат быстрый ответ и не будут иметь успеха. Власти Баку заверили нас, что у них нет таких намерений. Мы следим за передвижением вооруженных сил и боеприпасов. Ничего необычного мы не заметили».