«Կանգնած ենք Հայաստանի կողքին»․ Սիրիայի նախագահ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 15-ին հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում և բարձր է գնահատում բարեկամական ջերմ հարաբերությունները Սիրիայի հետ և ընդգծել Սիրիայի հայկական համայնքի առանձնահատուկ նշանակությունը՝ որպես բարեկամության կայուն կամուրջ երկու երկրների և ժողովուրդների միջև:
Անդրադառնալով սիրիական ճգնաժամին՝ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ ճգնաժամի առաջին իսկ օրվանից Հայաստանը հանդես է եկել Սիրիայի ինքնիշխանության, խաղաղության և անվտանգության պահպանման երկխոսությամբ խնդրի կարգավորման օգտին:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից խոսելով Հարավկովկասյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի մասին՝ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշվող «Խաղաղության խաչմերուկի» գաղափարը՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության համար ճանապարհային քարտեզի կարևորությունը:
ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-սիրիական համագործակցությունը զարգացման և ընդլայնման մեծ ներուժ ունի, և Հայաստանը պատրաստ է աջակցելու Հայաստան-Սիրիա փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Սիրիայի միջև բարեկամական հարաբերությունները և ընդգծել հայ համայնքի դերը Սիրիայի մշակութային, տնտեսական և այլ ոլորտների զարգացման հարցում:
«Սիրիան հայերին համարում է իր պետության, հասարակության և արժեհամակարգի մի մասը: Հայաստանի խնդիրները մեզ համար օտար չեն, և մենք կանգնած ենք Հայաստանի կողքին՝ խնդիրների ու մարտահրավերների հաղթահարման գործում»,- ասել է Բաշար ալ-Ասադը:
Նա կարևորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա և առանցքային դեր է խաղում մեր պետությունների միջև համագործակցության զարգացման գործում: Ջերմ և բարեկամական մթնոլորտում անցած հանդիպման ավարտին զրուցակիցները երկուստեք խաղաղություն և բարգավաճում են մաղթել հայ և սիրիացի եղբայրական ժողովուրդներին: Հանդիպմանը մասնակցել են պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանը, Շիրակ Թորոսյանը և Արեն Մկրտչյանը:

«Мы стоим рядом с Арменией». Президент Сирии
15 ноября делегация, возглавляемая заместителем Председателя НС РА Акопом Аршакяном, встретилась с Президентом Сирийской Арабской Республики Башаром Асадом.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, вице-спикер НС РА отметил, что Армения ценит и высоко ценит теплые дружеские отношения с Сирией и подчеркнул особую важность сирийской армянской общины как стабильного моста дружбы между две страны и народы.
Касаясь сирийского кризиса, вице-спикер НС отметил, что с самого первого дня кризиса Армения выступает за решение проблемы путем диалога о сохранении суверенитета, мира и безопасности Сирии.
Подробно говоря о ситуации в регионе Южного Кавказа в ходе встречи, Акоп Аршакян представил выдвинутую Арменией идею «Перекрестка мира», подчеркнув важность «дорожной карты» для мира в регионе.
Вице-спикер НС выразил уверенность, что армяно-сирийское сотрудничество имеет большой потенциал для развития и расширения, и Армения готова содействовать развитию взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и Сирией на благо наших дружественных народов.
Президент Сирийской Арабской Республики высоко оценил дружественные отношения между Арменией и Сирией и подчеркнул роль армянской общины в развитии культурной, экономической и других сфер Сирии.
«Сирия считает армян частью своего государства, общества и системы ценностей. Проблемы Армении нам не чужды, и мы поддерживаем Армению в преодолении проблем и вызовов", - сказал Башар Асад.
Он подчеркнул межпарламентское сотрудничество, которое всегда находилось на высоком уровне и играет ключевую роль в развитии сотрудничества между нашими государствами. В завершение встречи, прошедшей в теплой и дружеской атмосфере, собеседники пожелали мира и процветания братскому армянскому и сирийскому народам. Во встрече приняли участие депутаты Рустам Бакоян, Ширак Торосян и Арен Мкртчян.