«Պետք է լրջորեն վերանայել, թե ինչպես պետք է ԵՄ-ն իրեն դիրքավորի»․ Արարատ Միրզոյան
Նոյեմբերի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով հանդես է եկել Արևելյան գործընկերության Քաղացիական հասարակության ֆորումի 15-րդ տարեկան վեհաժողովին։
«Հարգելի գործընկերներ, ինձ համար պատիվ է ելույթ ունենալ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի տարեկան վեհաժողովի մասնակիցների առջև: Վստահ եմ, որ այսօր համախոհ գործընկերներով մենք կարող ենք բաց քննարկում ունենալ և քննադատաբար գնահատել զարգացումները ինչպես Արևելյան գործընկեր երկրների, այնպես էլ տարածաշրջանային և եվրոպական մակարդակով:
Այսպիսով, հետագա քննարկումը խթանելու համար թույլ տվեք առաջ քաշել երկու հարցադրում, որոնց շուրջ մտորումները կարող են այսօր օգտակար լինել. ինչի՞ մասին էր և ինչի՞ մասին է Արևելյան գործընկերությունը, ո՞րն է քաղաքացիական հասարակության դերը աշխարհը և մասնավորապես Արևելյան գործընկերությունը փոխելու գործում:
Դեռևս 2009 թվականին, երբ ԱլԳ մեկնարկեց, այն նպատակ ուներ ամրապնդել գործընկերների կապերը ԵՄ-ի և անդամ պետությունների հետ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա, ինչպես նաև խորացնել տնտեսական և քաղաքական համագործակցությունը և աջակցել բարեփոխումների օրակարգին: Եթե փորձենք ամփոփել մեկ նախադասությամբ, ապա ԱլԳ մեկնարկեց՝ լինելով ժողովրդավարության մասին և այսօր շարունակում է մնալ ժողովրդավարության մասին:
Ես հպարտությամբ կարող եմ փաստել, որ իմ երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ ժողովրդավարությանը և ժողովրդավարական արժեքներին: Չնայած բոլոր մարտահրավերներին, որոնց մենք բախվել ենք վերջին տարիներին՝ COVID 19 համավարակը, 2020թ. պատերազմը, ռազմական հարձակումները և ագրեսիան ընդդեմ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի, էթնիկ զտման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղից 100 հազարից ավելի փախստականների հոսքը, ժողովրդավարացման գործընթացը և բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականցումը Հայաստանում ոչ մի պահ կանգ չեն առել: Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ 2018 թվականի ժողովրդավարական, ոչ բռնի թավշյա հեղափոխության ձգտումներին:
Դա իսկապես դժվար է: Դժվար է պահպանել ժողովրդավարությունը, եթե չկա բարենպաստ միջավայր: Եվրոպական անվտանգության ճարտարապետության փլուզումը, ավտորիտարիզմի աճն աշխարհում, մի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության, մյուս կողմից ժողովրդավարական արժեքների զանգվածային խախտումները ստիպում են լրջորեն վերանայել, թե ինչպես պետք է ԵՄ-ն իրեն դիրքավորի: Եվ սա պահանջում է ԵՄ-ից ոչ միայն ամրապնդել իր կապերն Արևելյան գործընկերների հետ, այլև խրախուսել Արևելյան գործընկերների միջև համագործակցությունը:
Այս համատեքստում ես ցանկանում եմ ողջունել Եվրոպական հանձնաժողովի որոշումն առաջարկել Եվրոպական խորհրդին սկսել անդամակցության բանակցությունները Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ և Վրաստանին շնորհել թեկնածուի կարգավիճակ։ Այս որոշումը ողջունելի է ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլև Հայաստանի ժողովրդի կողմից, ովքեր նույնպես ունեն եվրոպական ձգտումներ: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք ձեռք ենք բերել Հայաստանի և ԵՄ-ի մերձեցմանն ուղղված համատեղ աշխատանքի տպավորիչ փորձ: Մենք համագործակցում ենք բարեփոխումների օրակարգի իրագործման, 2,6 միլիարդ եվրո արժողությամբ առաջատար նախաձեռնությունների իրականացման շրջանակներում և բազմաթիվ այլ ոլորտներում։
Վերջերս մենք ազդարարեցինք Հայաստան-ԵՄ բարձրաստիճան քաղաքական և անվտանգային երկխոսության մեկնարկը, որի երկրորդ փուլը տեղի է ունենում այսօր Բրյուսելում: Ես նաև ողջունում եմ ԵՄ-ի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի երկայնքով մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման որոշումը: Ավելին, ԵՄ-ը Հայաստանի համար հանդիսանում է կարևոր գործընկեր՝ աջակցելով Հարավային Կովկասում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու մեր ջանքերին: Հայաստանի կառավարությունն ունի քաղաքական կամք Արևելյան մեկ այլ գործընկեր հանդիսացող Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար, և մենք պատրաստ ենք առաջ շարժվել այս ուղղությամբ՝ հիմնվելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Շոլցի կողմից Գրանադայում ընդունված սկզբունքների վրա։
Ավելին, քանի որ մենք կարծում ենք, որ Արևելյան հարևանությունում խաղաղությունն ու կայունությունը մեծապես կախված են գործընկերների տնտեսական համագործակցությունից, Հայաստանը վերջերս ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ ի նշան տարածաշրջանում և դրանից դուրս խաղաղության հաստատման և համագործակցության մեր հանձնառությունների: Հայաստանը նաև շահագրգռված է միանալ «Սևծովյան էլեկտրական մալուխ» նախագծին, և մենք հուսով ենք, որ Եվրոպական միությունը կաջակցի այդ ձգտմանը՝ օգտագործելով իր գործիքակազմը:
Անդրադառնալով քաղաքացիական հասարակությունների դերի վերաբերյալ իմ երկրորդ հարցին՝ պետք է խոստովանեմ, որ աշխարհում ոչ մի կառավարություն ի վիճակի չէ իրականացնել զարգացման օրակարգ և պայքարել մարտահրավերների դեմ միայնակ՝ առանց ձեզ։ Ժամանակները, որում մենք ապրում ենք, ամենևին էլ հեշտ չեն, և ես միանշանակ գիտեմ, որ այն հարցերը, որոնց մասին ես խոսում էի, չեն հասցեագրվի առանց ձեր մասնակցության, քննադատության, բայց նաև աջակցության։
Եվ սա պարզապես ավանդական «շնորհակալություն»-ը չէ, որը մենք սովորաբար ասում ենք մեր ելույթների վերջում. ես իսկապես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այն ահռելի աշխատանքի համար, որը դուք կատարում եք հանուն Արևելյան գործընկերության ընդհանուր գործի, հանուն մեր արժեքների, ժողովրդավարության և խաղաղության»:

"We need to reconsider how the EU should position itself seriously." Ararat Mirzoyan
On November 15, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan gave a speech at the 15th annual assembly of the Eastern Partnership Civil Society Forum in Brussels.
"Dear partners, it is an honor for me to address the participants of the annual assembly of the Eastern Partnership Civil Society Forum. I am confident that today, with like-minded partners, we can have an open discussion and critically assess the developments both in the Eastern Partner countries and at the regional and European levels.
To stimulate further discussion, let me raise two questions that may be useful for reflection today. What was and what is the Eastern Partnership about? What is the role of civil society in changing the world, and, in particular, the Eastern Partnership?
Back in 2009, when the EFTA was launched, it aimed to strengthen partners' ties with the EU and Member States based on shared values, as well as to deepen economic and political cooperation and support the reform agenda. If we try to summarize in one sentence, the EFTA was launched as being about democracy and continues to be about democracy today.
I can proudly state that my country remains committed to democracy and democratic values. Despite all the challenges we have faced in recent years, the COVID-19 pandemic, the 2020 war, military attacks and aggression against Armenia's sovereign territory, the flow of more than 100,000 refugees from Nagorno Karabakh as a result of ethnic cleansing, the democratization process, and the implementation of an ambitious reform agenda in Armenia have never stopped. The Armenian government remains committed to its democratic, non-violent 2018 revolutionary aspirations.
It is tricky. It is challenging to preserve democracy if there is no favorable environment. The collapse of the European security architecture, the growth of authoritarianism in the world, on the one hand, the UN charter, and, on the other hand, the massive violations of democratic values force us to reconsider how the EU should behave seriously. This requires the EU to strengthen its ties with Eastern partners and encourage cooperation between Eastern partners.
In this context, I welcome the decision of the European Commission to propose to the European Council to start accession negotiations with Moldova and Ukraine and to grant Georgia candidate status. This decision is welcomed by the government of Armenia and the people of Armenia, who also have European aspirations. Over the past few years, we have gained an impressive experience of joint work aimed at the rapprochement of Armenia and the EU. We cooperate in implementing the reform agenda 2 6 billion euros worth of leading initiatives within implementation and in many other areas.
We recently announced today's launch of the Armenia-EU high-level political and security dialogue, the second phase, in Brussels. I also welcome the EU's decision to deploy a monitoring mission along the state borders of Armenia and Azerbaijan. Furthermore, the EU for Armenia is an important partner, supporting our efforts to establish peace and stability in the South Caucasus. The Government of Armenia has the political will to normalize relations with Azerbaijan, another Eastern partner, and we are ready to move forward in this direction based on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, European Council President Michel, France, and the principles adopted in Granada by President Macron and German Chancellor Scholz.
Furthermore, as we believe peace and stability in the Eastern Neighborhood are highly dependent on economic cooperation among partners, Armenia has recently introduced the "Crossroads of Peace" project to signify our commitment to peacebuilding and cooperation in the region. Armenia is also interested in joining the "Black Sea Electric Cable" project, and we hope that the European Union will support that aspiration using its toolkit:
Turning to my second question about the role of civil societies, no government in the world can implement a development agenda and fight challenges alone without you. Our lives are not easy, and I know that the issues I was talking about will only be addressed with your participation, criticism, and support.
And this is not just the traditional "thank you" that we usually say at the end of our speeches. Thank you for your tremendous work for the Eastern Partnership common cause, for our values, democracy, and peace."