ԱԳ նախարարը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի հետ
Նոյեմբերի 15-ին Բյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հետ:
Ի շարունակություն հոկտեմբերին ՀՀ վարչապետի հետ քննարկման՝ Արարատ Միրզոյանը և Ռոբերտա Մեցոլան մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ գործընկերության օրակարգի հիմնական ուղղությունների, դրա խորացմանն ուղղված համատեղ ջանքերի շուրջ:
Երկուստեք պատրաստակամություն է արտահայտվել նախաձեռնել լրացուցիչ քայլեր՝ Եվրոպական խորհրդարանի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև փոխգործակցության ընդլայնման  ուղղությամբ։
Բարձր գնահատելով մինչ օրս ՀՀ համար առավել կարևորություն ներկայացնող հարցերում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից արտահայտված սկզբունքային դիրքորոշումը, ընդունված բանաձևերը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանում ժողովրդավարությանը շարունակական ամուր աջակցության, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման իրական ջանքերին սատարելու կարևորությունը։ Անդրադառնալով այդ ուղղությամբ ՀՀ  մոտեցումներին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ միջազգային գործընկերների կողմից գործուն ներգրավվածության, հոկտեմբերին Գրանադայում ընդունված հայտարարությամբ վերահաստատված սկզբունքներին Ադրբեջանի հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի տարածաշրջանում հասնել խաղաղության։ Կարևորվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման և այնպիսի ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչպիսին է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկը»։
Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանի նախագահին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից 10 ամիս շարունակված շրջափակման և սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ու Հայաստանում ապաստանած 100 հազարից ավել փախստականների առանջային կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն ուղղված քայլերը։

The Foreign Minister met with the President of the European Parliament
On November 15, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the President of the European Parliament, Roberta Metsola, in Bussel.
As a continuation of the discussion with the RA Prime Minister in October, Ararat Mirzoyan and Roberta Metsola exchanged thoughts on the main directions of the RA-EU comprehensive partnership agenda and joint efforts aimed at deepening it.
Both sides expressed willingness to initiate additional steps toward expanding interaction between the European Parliament and the RA National Assembly.
Highly appreciating the principled position expressed by the European Parliament and the adopted resolutions on issues of the most significant importance to Armenia, Minister Mirzoyan emphasized the importance of continuous strong support for democracy in Armenia and the importance of supporting genuine efforts to establish peace in the region. Referring to RA approaches in this direction, Minister Mirzoyan stressed that with active involvement by international partners and Azerbaijan's commitment to the principles reaffirmed in the statement adopted in Granada in October, achieving peace in the region will be possible. The emphasis was placed on the exclusion of force or the threat of force and the implementation of such programs as the "Crossroads of Peace" presented by the RA government.
Ararat Mirzoyan presented to the President of the European Parliament the steps aimed at addressing the urgent needs and rights of more than 100,000 refugees who were forcibly displaced from Nagorno Karabakh and took refuge in Armenia as a result of Azerbaijan's 10-month-long blockade and the September 19 military attack.