Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԹ վարչապետի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի հետ
Նոյեմբերի 14-ին Լոնդոնում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միացյալ Թագավորության արտաքին քաղաքական հարցերով խորհրդական Ջոն Բյուի և ազգային անվտանգության խորհրդական Սառա Մաքինտոշի հետ։
Կարևորելով բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը՝ նախարար Միրզոյանը գոհունակությամբ նշել է, որ այս այցն արտացոլում է վերջին շրջանում հայ-բրիտանական քաղաքական երկխոսության դրական դինամիկան: Ընդգծվել է, որ այցի շրջանակներում ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության պաշտոնական մեկնարկը, ինչպես նաև Լոնդոնի սրտում նոր և առավել ներկայանալի ՀՀ դեսպանության նոր շենքի բացումը վկայում են երկկողմ հավակնոտ օրակարգն ընդլայնելու և առկա ներուժն առավելագույնս իրացնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության հիմնական ուղղություններով և ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու հեռանկարների շուրջ՝ ի շահ թե՛ երկկողմ օրակարգի հարստացման, թե՛ տարածաշրջանում տևական կայունության հաստատման։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցության հարցերի, ինչպես նաև քննարկել տարածաշրջանային ծրագրերի ներառականության ապահովման կարևորությունը՝ որպես խաղաղության հաստատման և կայուն տնտեսական զարգացման երաշխիք։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարից ավել բռնի տեղահանված հայ բնակչության խնդիրներին՝ կարևորվել է վերջիններիս կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը, այդ թվում նաև՝ միջազգային գործընկերների ներգրավվածությամբ:

Арарат Мирзоян встретился с советником премьер-министра Великобритании по национальной безопасности
14 ноября в Лондоне министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с советником по иностранным делам Великобритании Джоном Бью и советником по национальной безопасности Сарой Макинтош.
Подчеркнув организацию взаимных визитов на высоком уровне, министр Мирзоян с удовлетворением отметил, что этот визит отражает положительную динамику армяно-британского политического диалога в последнее время. Было подчеркнуто, что официальный старт стратегического диалога РА-Великобритания в рамках визита, а также открытие нового и более презентабельного здания посольства РА в центре Лондона свидетельствуют о двусторонней готовности к расширению амбициозной повестки дня и максимальной реализации имеющегося потенциала.
Состоялся обмен мнениями об основных направлениях стратегического диалога РА-Великобритания и перспективах развития сотрудничества в этих областях во благо как обогащения двусторонней повестки дня, так и установления долгосрочной стабильности в регионе.
Собеседники также затронули вопросы взаимодействия на международных площадках, а также обсудили важность обеспечения инклюзивности региональных программ как гарантии мира и устойчивого экономического развития. В этом контексте Арарат Мирзоян также представил разработанную правительством РА программу «Перекресток мира».
Касаясь проблем более 100 тысяч насильственно перемещенных граждан из Нагорного Карабаха в результате этнической чистки со стороны Азербайджана, была подчеркнута реализация шагов по удовлетворению их нужд и прав, в том числе с привлечением международных партнеров.