«ՀԱՊԿ-ի միջոցառումներին Հայաստանի չմասնակցելը չէի կոչի դեմարշ»․ Արմեն Գրիգորյան
2020թ․-ից սկսած Հայաստանը բազմաթիվ հարցեր է ունեցել ՀԱՊԿ-ին, որոնց պատասխանները մինչ այժմ չունենք։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«ՀԱՊԿ-ի միջոցառումներին մեր չմասնակցելը չէի կոչի դեմարշ։ ՀԱՊԿ-ի վարքագծի հետ կապված հարցեր ունենք, ակնկալում ենք պատասխաններ։ Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ անդամ լինելը չի կաշկանդում մեր մյուս հարաբերությունները կառուցելու մասով»,- նշել է Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրին՝ Գրիգորյանն ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է մինչև տարեվերջ ստորագրել այն։
«Հնարավորություն կա այդ բանակցություններն այլ մակարդակներում շարունակելու, այդ թվում՝ Վաշինգտոնում։ Վերջերս տարածաշրջան էր այցելել ԱՄՆ պետքարտուղարի հատուկ խորհրդական Լուի Բոնոն՝ նաև այդ հարցերը քննարկելու նպատակով»,- նշել է նա։

Since 2020, Armenia has had many questions for the CSTO, and the answers we still need Armen Grigoryan, the secretary of the RA Security Council, announced this on public television.
"I would not call our non-participation in CSTO events a demarche. We have questions related to CSTO's behavior; we expect answers. Armenia's membership in the CSTO does not hinder our other relations in building them," said Grigoryan.
Referring to the peace treaty with Azerbaijan, Grigoryan said that Armenia is ready to sign it by the end of the year.
"There is a possibility to continue those negotiations at other levels, including in Washington. Recently, the US Secretary of State's special advisor, Louis Bono, visited the region to discuss these issues," he noted.