Շաբաթ, 2 Դեկտեմբերի 2023
Բրիտանիան կընդլայնի Հայաստանի հետ կապերն առևտրի և անվտանգության ոլորտում. Դոքերթին կրկին կայցելի Հայաստան
14 Նոյեմբերի, 16:34
Բրիտանիան կընդլայնի Հայաստանի հետ կապերն առևտրի և անվտանգության ոլորտում՝ կառուցելով ավելի սերտ համագործակցություն և դիվերսիֆիկացնելով Հայաստանի տնտեսական հարաբերությունները, ասել է ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարարը Լոնդոնում երեկ (նոյեմբերի 13-ին) կայացած միջոցառման ժամանակ։ Այս մասին հաղորդում է ՀՀ-ում ՄԹ-ը դեսպանատունը։
Լեո Դոքերթին ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ՄԹ-Հայաստան առաջին ռազմավարական երկխոսության ընթացքում այս հանձնառությունն է ստանձնել՝ հիմնվելով ընդհանուր շահերի շուրջ քննարկումների վրա:
Նա ողջունել է կառավարման և օրենքի գերակայության ոլորտներում շարունակական համագործակցությունը, որն օգնում է ամրապնդել Հայաստանի քաղաքական ու տնտեսական դիմակայունությունը:
Երկխոսությունից հետո ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարարն ասել է․ «Իսկապես դրական քննարկում ենք ունեցել ՄԹ - Հայաստան ռազմավարական երկխոսության առաջին հանդիպման ընթացքում: Կա զգալի դրական մղում և հնարավորություն՝ ամրապնդելու և խորացնելու մեր երկկողմ հարաբերությունները։ Մենք տեսնում ենք Հայաստանի կառավարության պատասխանատու և դրական մոտեցումը. դա դիրքորոշում է` միտված խաղաղության կառուցմանը և ցանկություն՝ զարգացնելու առևտրային կապերը ոչ միայն Միացյալ Թագավորության, այլև ողջ Կովկասի հետ: Մենք իսկապես կարևորում ենք Հայաստանի՝ որպես տարածաշրջանային պատասխանատու դերակատարի հետ ունեցած մեր հարաբերությունները»։
Տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին անդրադառնալով՝ ՄԹ նախարարն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ միջազգային միջնորդությամբ բանակցություններում արդյունավետ ներգրավման հրատապ անհրաժեշտությունը՝ խաղաղության պատմական համաձայնագրի հասնելու համար:
Սեպտեմբերին Միացյալ Թագավորությունը 1 մլն ֆունտ ստեռլինգ է տրամադրել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ)՝ սատարելու Լեռնային Ղարաբաղում և լայն տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին հումանիտար աջակցությանը:
ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթին վերահաստատել է Միացյալ Թագավորության հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի ժողովրդավարական և կառավարման բարեփոխումներին։
Այս ֆինանսական տարում Բրիտանիան 1,8 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ է տրամադրել «Լավ կառավարման հիմնադրամի» (GGF) միջոցով Հայաստանում ֆինանսավորվող ծրագրերի համար, որոնք խթանում են ներառականությունը, նորարարությունը և տնտեսական աճը:
Երեկ տեղի ունեցած ռազմավարական երկխոսությունը համընկել է Հայաստանի դեսպանության նոր՝ Լոնդոնի Փոլ-Մոլ պողոտայում գտնվող շենքի բացման հետ։ Նոր շենքը հնարավորություն կտա ընդլայնել դեսպանության ծառայությունները Միացյալ Թագավորության և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների ամրապնդմանը զուգընթաց: Դոքերթին կշարունակի ռազմավարական երկխոսության թեմաների քննարկումը Երևանում՝ հաջորդ շաբաթ նախատեսվող իր այցի ընթացքում:

Великобритания будет расширять связи с Арменией в сфере торговли и безопасности. Докерти снова посетит Армению
Великобритания будет расширять связи с Арменией в сфере торговли и безопасности, налаживая более тесное сотрудничество и диверсифицируя экономические отношения Армении, заявил министр по европейским делам Великобритании на мероприятии, состоявшемся вчера в Лондоне (13 ноября). Об этом сообщили в посольстве Великобритании в Армении.
Лео Докерти взял на себя это обязательство в ходе первого стратегического диалога Великобритании и Армении с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном, основанного на обсуждении общих интересов.
Он приветствовал продолжающееся сотрудничество в сферах управления и верховенства закона, которое помогает укрепить политическую и экономическую устойчивость Армении.
После диалога министр Великобритании по европейским делам заявил: «У нас была действительно позитивная дискуссия во время первой встречи стратегического диалога Великобритании и Армении. Существует значительный позитивный импульс и возможности для укрепления и углубления наших двусторонних отношений. Мы видим ответственный и позитивный подход правительства Армении. это позиция по построению мира и желание развивать торговые связи не только с Великобританией, но и со всем Кавказом. Мы очень ценим наши отношения с Арменией как с ответственным региональным игроком».
Касаясь недавних событий в регионе, британский министр подчеркнул острую необходимость эффективного участия Армении и Азербайджана в международных посреднических переговорах для достижения исторического мирного соглашения.
В сентябре Великобритания предоставила 1 миллион фунтов стерлингов Международному комитету Красного Креста (МККК) для поддержки гуманитарной помощи в урегулировании ситуации в Нагорном Карабахе и регионе в целом.
Министр по европейским делам Великобритании Лео Докерти подтвердил приверженность Великобритании поддержке демократических и государственных реформ в Армении.
В этом финансовом году Великобритания выделила 1,8 миллиона фунтов стерлингов через Фонд надлежащего управления (GGF) на проекты в Армении, которые способствуют инклюзивности, инновациям и экономическому росту.
Вчерашний стратегический диалог совпал с открытием нового здания посольства Армении на авеню Пол-Молл в Лондоне. Новое здание предоставит возможность расширить услуги посольства и одновременно укрепить дипломатические отношения между Соединенным Королевством и Арменией. Докерти продолжит обсуждение тем стратегического диалога в Ереване во время своего визита на следующей неделе.