Մենք երկար ճանապարհ ունենք անցնելու, և այդ ճանապարհի կարևոր շրջադարձը սկսվում է այստեղ և այսօր. Միրզոյան
Նոյմբերի 13-ին Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպվել է պաշտոնական ընդունելություն՝ ի պատիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցի, ի նշանավորումն ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանության նոր շենքի բացման և ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՄԹ խորհրդարանի պատգամավորներ, արտաքին, համագործակցության և զարգացման նախարարության ներկայացուցիչներ, ՄԹ-ում հայկական համայնքի, հասարակական-քաղաքական գործիչներ։
Ողջույնի և շնորհավորական խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՄԹ արտաքին, համագործակցության և զարգացման նախարարության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության տնօրեն Քրիս Ալանը, ՄԹ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը։
Արարատ Միրզոյանն իր խոսքում մասնավորապես նշել է. «Մենք այստեղ ենք երկու կարևոր առիթներով։
Առաջին հերթին նշելու Լոնդոնի սրտում գտնվող Հայաստանի նոր դեսպանության բացումը: Մեզ համար այս շինությունը նշանավորում է Միացյալ Թագավորության հետ Հայաստանի հարաբերությունների կարևորագույն հանգրվանը և ի ցույց է դնում այն նշանակությունը, որը մենք տալիս ենք ընդհանուր արժեքների, փոխադարձ հարգանքի և խաղաղության, ժողովրդավարության և տնտեսական զարգացման վրա հիմնված մեր հարաբերությունների խորացմանը:
Այս տարի Հայաստանն ու Մեծ Բրիտանիան նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 32-ամյակը, սակայն մեր կապերը դարերի պատմություն ունեն։ Այս լուրջ հիմքերի վրա Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունը զգալի առաջընթաց են գրանցել քաղաքական երկխոսության և տնտեսական համագործակցության ամրապնդման, առևտրային ավելի ամուր կապերի խթանման և զբոսաշրջության, կրթության ու մշակույթի միջոցով ժողովուրդների միջև ավելի սերտ փոխգործակցության խթանման գործում: Դեսպանության նոր շենքի բացումը մեր ամուր հարաբերությունների և համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամության վկայությունն են։
Մենք այստեղ ենք նաև Հայաստանի և ՄԹ միջև ռազմավարական երկխոսության հաստատումը նշելու համար: Սա իսկապես նոր հանգրվան է մեր երկկողմ հարաբերություններում, որը մեզ տրամադրում է տարածաշրջանային անվտանգության, կայուն զարգացման և մարդու իրավունքների կարևոր ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու ընդլայնված շրջանակ: Ռազմավարական երկխոսության միջոցով մենք վերահաստատում ենք Միացյալ Թագավորության հետ սերտորեն աշխատելու մեր հանձնառությունը՝ համաշխարհային մարտահրավերներին դիմակայելու և մեր ընդհանուր շահերն առաջ մղելու հարցում:
Մենք երկար ճանապարհ ունենք անցնելու, և այդ ճանապարհի կարևոր շրջադարձը սկսվում է այստեղ և այսօր։ Մենք ձգտում ենք երկկողմ համագործակցության էլ ավելի հավակնոտ օրակարգի՝ Հայաստան-ՄԹ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման միջոցով։ Այս համաձայնագիրը մեզ ամուր իրավական հիմք կընձեռի հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համար՝ ի շահ երկու ժողովուրդների:
Հարգելի հյուրեր,
Հայաստանը հպարտանում է այն զգալի առաջընթացով, որը մենք ձեռք ենք բերել ժամանակակից, ժողովրդավարական, շուկայական ուղղվածություն ունեցող, բաց և կենսունակ հասարակություն կառուցելու գործում: Մենք երախտագիտությամբ ենք ընդունում Միացյալ Թագավորության շարունակական ներդրումն այս ջանքերում, և այսօր Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունը միասին են՝ որպես ժողովրդավարությամբ հպարտացող երկրներ։
Չնայած այն հումանիտար և անվտանգային մարտահրավերներին, որ Հայաստանն առերեսվում է, ցանկանում եմ ձեզ վստահեցնել, որ մենք հաստատապես հանձնառու ենք մեր ժողովրդավարական ձգտումներին: Մենք շարունակում ենք կենտրոնանալ մեր տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և համագործակցության հաստատման հնարավորությունների վրա: Այս համատեքստում Հայաստանի վարչապետը վերջերս ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի առանցքային էությունը հաղորդակցությունների զարգացումն է ճանապարհների, խողովակաշարերի, մալուխների և հոսանքագծերի վերանորոգման, կառուցման և գործարկման միջոցով: Այն կարող է կարևոր դեր խաղալ հյուսիսը հարավին և արևմուտքը արևելքին կապելու գործում:
Վստահ եմ, որ միասին կարող ենք նպաստել խաղաղությունը և արդարությունն արժևորող գլոբալ հանրությանը՝ հիմնված աճող մարտահրավերներին միասնաբար դիմագրավելու համերաշխության վրա:

We have a long way to go, and the turning point in that journey begins here and today. Mirzoyan
On November 13, the RA Embassy in the United Kingdom organized an official reception in honor of the visit of the RA Foreign Minister to mark the opening of the new building of the RA Embassy in the UK and the start of the RA-UK strategic dialogue.
Members of the UK Parliament attended the event, as well as representatives of the Ministry of Foreign Affairs, Cooperation, and Development, the Armenian community in the UK, and public and political figures.
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Director of the Eastern Europe and Central Asia Department of the UK Ministry of Foreign Affairs, Cooperation and Development Chris Allan, RA Ambassador to the UK, Varouzhan Nersisyan, gave a welcome and congratulatory speech.
Ararat Mirzoyan specifically mentioned this in his speech. "We are here on two critical occasions.
First of all, to celebrate the opening of the new Armenian embassy in the heart of London: For us, this building marks the most critical milestone in Armenia's relations with the United Kingdom and demonstrates the importance we attach to a relationship based on shared values, mutual respect and peace, democracy, and economic development deepening our relationship.
This year, Armenia and Great Britain celebrate the 32nd anniversary of establishing diplomatic relations, but our ties have a history spanning centuries. On these serious foundations, Armenia and the United Kingdom have made significant progress in strengthening political dialogue and economic cooperation, fostering stronger trade ties, and fostering closer interaction between peoples through tourism, education, and culture. The testimony is the opening of a new embassy, building our strong relationship, and our willingness to deepen cooperation.
We are also here to celebrate the establishment of the Strategic Dialogue between Armenia and the UK: This is indeed a new milestone in our bilateral relations, providing us with an expanded framework to strengthen cooperation in the critical areas of regional security, sustainable development, and human rights. Through the Strategic Dialogue, we reaffirm the United Kingdom's commitment to working closely with global challenges and advancing our shared interests.
We have a long way to go, and the critical turning point of that road begins here and today. We seek bilateral cooperation with an even more ambitious agenda through the signing of the Armenia-UK Comprehensive and Extended Partnership Agreement. This agreement will provide us with a solid legal basis to raise relations to a new level for the benefit of both peoples.
Armenia is proud of our significant progress in building a modern, democratic, market-oriented, open, and vibrant society. We gratefully acknowledge the United Kingdom's continued contribution to this endeavor, and today, Armenia and the United Kingdom stand together as proud democratic countries.
Despite the humanitarian and security challenges that Armenia faces, I want to assure you that we are firmly committed to our democratic aspirations. We continue to focus on opportunities to establish peace, stability, and cooperation in our region. In this context, the Prime Minister of Armenia recently presented a "Peace "Crossroads" project, the core of which is the development of communications through the repair, construction, and operation of roads, pipelines, cables, and power lines. It can play an essential role in connecting the north to the south and the west to the east.
I am confident that together we can contribute to a global community that values peace and justice, based on solidarity, to face growing challenges together.