ՌԴ–ի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի՝ ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակությունները չեն գա Հայաստան
ՌԴ, Ադրբեջանի և Թուրքիայի պատվիրակությունները չեն գրանցվել նոյեմբերի 18-20-ը Երևանում նախատեսված ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանին մասնակցելու համար։ Այս մասին Radar Armenia-ն տեղեկացավ Ազգային ժողովից։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 18-20-ը ՀՀ ԱԺ–ն կհյուրընկալի Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը՝ «ԵԱՀԿ-ն ճգնաժամի պահերին. Խորհրդարանական վեհաժողովի դերը ներքին և արտաքին մարտահրավերները հակազդելու գործում» խորագրի ներքո:

The OSCE PA delegations of Russia, Azerbaijan, and Turkey will not come to Armenia
Russia, Azerbaijan and Turkey delegations have yet to register to participate in the autumn session of the OSCE Parliamentary Assembly scheduled for November 18-20 in Yerevan. Radar Armenia learned about this from the National Assembly.
It should be noted that on November 18-20, the RA NA will host the autumn session of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe, "The EAEU in moments of crisis. The role of the Parliamentary Assembly in countering internal and external challenges" under the title.