Քննարկվել են հայ-ճապոնական տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն ու առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացմանն ուղղված հարցեր
Նախարար Վահան Քերոբյանը և նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը գտնվում են Ճապոնիայում՝ «ԷՔՍՊՈ 2025 Օսակա, Կանսայ, Ճապոնիա» համաշխարհային ցուցահանդեսին հայտավորված երկրների մասնակիցների հանդիպում 2023» միջոցառմանը մասնակցելու և երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր քննարկելու նպատակով։
Այցի շրջանակում Վահան Քերոբյանը նոյեմբերի 13-ին հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի և նորանկախ պետությունների հետ առևտրի ընկերակցության («ROTOBO» ֊ Japan Association for Trade with Russia and NIS) գործադիր տնօրեն Կյոիչի Սուզուկիի և ասոցիացիայի անդամ Միզուկի Չումանի հետ։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արեգ Հովհաննիսյանը։
Ռոտոբո ասոցիացիան խոշորագույն կազմակերպություն է, որի գործունեությունն ուղղված է ճապոնական ձեռնարկությունների և Եվրասիայի նախկին սոցիալիստական պետությունների միջև գործարար համագործակցության զարգացման խթանմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սարքաշինության և մեքենաշինության ոլորտներին առնչվող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև այս ուղղությամբ համագործակցության հնարավորությունները։
Ներկայացնելով Գյումրիի «չոր նավահանգստի» նախագիծը՝ Վահան Քերոբյանն առաջարկել է ճապոնական կողմին դիտարկել այդ նախագծում ճապոնական ընկերությունների ներգրավման հնարավորությունը։
Նախարարը ներկայացրել է նաև R&D նորարարական գրասենյակների հիմնադրման համար Հայաստանում ստեղծված բարենպաստ պայմանները։

Обсуждены вопросы, направленные на развитие армяно-японских экономических отношений и увеличение объёмов товарооборота.
Министр Ваан Керобян и заместитель министра Нарек Терьян находятся в Японии для участия в мероприятии для участников всемирной выставки EXPO 2025 Осака, Кансай, Япония 2023» и обсуждения ряда вопросов, касающихся двустороннего сотрудничества.
В рамках визита 13 ноября Ваан Керобян встретился с исполнительным директором Японской ассоциации торговли с Россией и СНГ Кёити Судзуки и членом ассоциации Мизуки Чуман. На встрече также присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Армении в Японии Арег Оганесян.
Ассоциация Ротобо — крупнейшая организация, деятельность которой направлена ​​на содействие развитию делового сотрудничества между японскими предприятиями и бывшими социалистическими государствами Евразии.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, связанных с сферами машиностроения, а также возможности сотрудничества в этом направлении.
Представляя проект «сухого порта» Гюмри, Ваан Керобян предложил японской стороне рассмотреть возможность привлечения к этому проекту японских компаний.
Министр также представил созданные в Армении благоприятные условия для создания инновационных научно-исследовательских офисов.