Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ Փարիզի խաղաղության 6-րդ ֆորումին ունեցած ելույթը, որտեղ Հայաստանի վարչապետը հայտարարել էր, թե Ադրբեջանը սկսել է Հայաստանն անվանել «Արևմտյան Ադրբեջան», դպրոցներում, բուհերում, ԶԼՄ-ներում քարոզվում է «Արևմտյան Ադրբեջան» հայեցակարգը, որը Հայաստանի դեմ նոր պատերազմ նախապատրաստելու հայեցակարգ է։
Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարեւթյան, [ԼՂ] հայերի՝ անձնական որոշումների հիման վրա Հայաստան տեղափոխվելը որևէ աղերս չունի հարկադիր վերաբնակեցման հետ:
«Հայկական կողմին կոչ ենք անում հրաժարվել խաղաղության հեռանկարներին վնաս պատճառող հայտարարություններից և օգտագործել ստեղծված Պատմական հնարավորությունները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը խաղաղության և համագործակցության տարածք դարձնելու համար»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД Азербайджана прокомментировал выступление Никола Пашиняна
В МИД Азербайджана прокомментировали выступление Никола Пашиняна на VI Парижском форуме мира, где премьер-министр Армении заявил, что Азербайджан начал называть Армению "Западным Азербайджаном", концепция "Западного Азербайджана" пропагандируется в школах, университетах и СМИ, в которых представлена ​​концепция подготовки новой войны против Армении.
Согласно заявлению МИД Азербайджана, переселение в Армению было осуществлено по личному решению армян [НК] и не имеет ничего общего с принудительным переселением.
"Мы призываем армянскую сторону отказаться от заявлений, наносящих ущерб перспективам мира, и использовать созданные исторические возможности для превращения региона Южного Кавказа в пространство мира и сотрудничества", - говорится в заявлении МИД Азербайджана.