- ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Ադրբեջանից Նախիջևան բացվող հաղորդակցության վերահսկողությունը կոչված է իրականացնելու ՌԴ ԱԴԾ սահմանային ծառայությունը։ Հայկական կողմը հերքում է այս պնդումը։ Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում այս երկու իրարամերժ հայտարարությունները։
- Նոյեմբերյան եռակողմի 9-րդ կետի մասին է խոսքը։ Տարածաշրջանային տարողունակություն ունեցող այս կետը խոսում է տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերի ապաշրջափակման մասին։ Ճշտում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով: Տրանսպորտային հաղորդակցության նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում են Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները: Զախարովան չի նշում հայաստանյան բաժինը․ լուսարձակի տակ է առնում ռուսական վերահսկողությունը։ Սակայն կարծում եմ՝ խնդիրն այն է, որ նոյեմբերյան եռակողմը չեղարկվել է։ Մոսկվան փորձում է վերակենդանացնել չեղարկված պայմանագրի 9-րդ կետը։
- Էրդողանն էլ հայտարարել է, թե Ադրբեջանի հանդեպ Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարումը կհեշտացնի տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման գործընթացը։ Չափազանց կարևոր է մոտ ապագայում կյանքի կոչել տրանսպորտային հաղորդակցությունները: Ըստ էության՝ օրակարգային կարևորագույն հարց է դառնում տրանսպորտային հաղորդակցությունների հարցը։ Ձեր կարծիքով 2024 թվականին կիրագործվի այս ծրագիրը՝ հատկապես նման հակասությունների պարագայում։
- Թուրքիայի նախագահը վերստին արծարծել է թուրք-ադրբեջանական տանդեմի նախապայմանը՝ ուղղված հայկական կողմին: «Զանգեզուրի միջանցքը» նախ ուղղություն է փոխում, հետո` գրավչություն, ապա մեկնաբանվում է Հայաստանի շրջանցումով, հետո վերստին սպրդում է հայտարարությունների բովանդակությունում, վերածվում Նախիջևան-Ադրբեջան հաղորդուղու, կորում ընդհանուր ապաշրջափակման ոլորապտույտներում, հիմա էլ Ուզբեկստանում Թուրքիայի նախագահի միջոցով վերածվում խաղաղության հաստատման նախապայմանի՝ իբրև Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող փոխադրական գիծ, Մերձավոր Արեւելք-Արեւմուտք կամրջի տեսքով:
Այստեղ ուղերձներ կան թե՛ Իրանին և թե՛ Մոսկվային: Առաջինի դեպքում ասվածն այն է, որ Իրանի վրայով նոր կամ վերակառուցվելիք ճանապարհները չեն փոխարինելու Սյունիքի վրայով բացվելիք ուղիներին, հետևաբար Իրանը պիտի չունենա ռազմավարական այդ կապը վերահսկելու մենաշնորհը: Իսկ Մոսկվան էլ պիտի իմանա, որ միայն իր կողմից պիտի չվերահսկվի համաշխարհային նշանակություն ունեցող այդ ճանապարհը: Հատկապես Արևմուտքը, նաև հասցեագրելով՝ իբրև այս ճանապարհի կարևոր ուղղություն, Անկարան ռուսական առանձնաշնորհումն է չեզոքացնում:
- Այս հարցի լուծման համատեքստում կարևոր է հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։ Բաքվից հնչում են հայտարարություններ, թե Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության կնքումը հնարավոր է, եթե Երևանը դադարեցնի իր մասնակցության իմիտացիան և վերսկսի կառուցողական աշխատանքը։ Դուք խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորություն տեսնո՞ւմ եք։
- Ադրբեջանի նախապայմանները պարզ են․ Զանգեզուրի միջանցք, անկլավների վերադարձ, սահմանազատում՝ իրենց նախընտրած քարտեզների հիման վրա, որից հետո արդեն տարածքային ամբողջականությունների փոխճանաչում։
- Հայ - ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վրա ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը։
- Չեմ կարծում ուղղակի կարճաժամկետ դրվածքով կազդի։ Ադրբեջանը խորացնում է իր ռազմավարական համագործակցությունը Իսրայելի հետ։ Ինչը թշնամական կարող է ընկալվել հարևան Իրանի կողմից, որի անվտանգության հիմնական սպառնալիքը Իսրայելն է, որ Բաքվի աջակցությամբ հայտնվել է արդեն Իրանի սահմանամերձ շրջաններում։ Իրանը՝ իր կարմիր գծերը ամրագրելով, ճշտում է նաև հայկական կողմի համար կարմիր գծեր աշխարհագրական որոշ շրջանում։ Իսրայելյան հենակետերի Կովկասում հայտնվելով որքան տեղաշարժվի Բաքուն դեպի Հայաստան, դա ընկալվելու է Իրանի համար ոտնձգություն։ Զանգեզուրյան միջանցքի աշխարհագրության փոփոխության մասին կատարված հայտարարությունները դրա մասին են խոսում։
- Մակրոնը շեշտել է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին` առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ։ Ձեր կարծիքով՝ Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին որքանո՞վ է նվազեցնում Ադրբեջանից եկող անվտանգային ռիսկերը։
- Ֆրանսիան որքան աջակցի Հայաստանին, այնքան կնվազի Փարիզի միջնորդությամբ խաղաղության պայմանագրին ընդառաջ բանացությունների կայացման հավանականությունը։ Կգնան հակակշիռ գործողություններ՝ միջնորդելու և երաշխավորելու ուղղություններով՝ մի կողմից՝ Մոսկվայի, մյուս կողմից՝ համակարգված Վաշինգտոնի և Բրյուսելի։ Այս վերջինի դեպքում Ֆրանսիան գործոն է։ Բաքվի մերժողականությունը Փարիզի դեմ ենթադրում է գործընթացի ձգձգում։ Իսկ դա գուցե բխում է հայկական կողմի շահերից։

"An attempt is being made to trigger Clause 9 of the canceled contract." Gantaharyan
- Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova stated that according to the Trilateral Declaration, the border service of the FSB of the Russian Federation is called to control the communication opening from Azerbaijan to Nakhichevan. The Armenian side denies this claim. How do you interpret these two contradictory statements?
- We are talking about the 9th point of the Noyemberyan tripartite agreement. This point, which has a regional capacity, speaks of the unblocking of the region's economic and transport connections. It clarifies that the Republic of Armenia guarantees the safety of transport communication between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Autonomous Republic of Nakhichevan to organize the unhindered movement of citizens, vehicles, and cargo in both directions. The bodies of the border guard service of the FSB of Russia control transport communication. Zakharova needs to mention the Armenian part. Russian control is under the spotlight. However, the problem is that the November tripartite was canceled. Moscow is trying to revive the 9th clause of the canceled agreement.
- Erdoğan also announced that fulfilling Armenia's commitments to Azerbaijan will facilitate establishing stable peace in the region. It is essential to implement transport communications shortly. The issue of transport communications is becoming an important one on the agenda. In your opinion, this plan will be implemented in 2024, especially in cases of such contradictions.
- The President of Turkey once again discussed the preconditions of the Turkish-Azerbaijani tandem, addressed to the Armenian side. "Zangezur Corridor" first changes its direction, then becomes an attraction. It is interpreted as bypassing Armenia, then it spreads again in the content of announcements, turns into a Nakhichevan-Azerbaijan corridor, gets lost in the twists and turns of the general lifting of the blockade, and now turns into a precondition for the establishment of peace in Uzbekistan through the President of Turkey, as if the Azerbaijan Transport Line were connecting Nakhichevan in the form of a Middle East-West bridge.
There are messages here for both Iran and Moscow. In the case of the first one, what is said is that the new or reconstructed roads over Iran will not replace the roads to be opened over Syunik. Therefore, Iran will not have the monopoly of controlling that strategic link. And Moscow should also know that it will not be the only one to hold this world-important road. Addressing especially the West as an important direction of this road, Ankara neutralizes Russian privilege.
- In solving this issue, the signing of the Armenian-Azerbaijani peace treaty is essential. There are statements from Baku that the conclusion of peace between Azerbaijan and Armenia is possible if Yerevan stops imitating its participation and resumes constructive work. Do you see a possibility of signing a peace treaty?
- Azerbaijan's prerequisites are precise. Zangezur Corridor, return of enclaves, distinction based on their preferred maps, and mutual recognition of territorial integrity
- What effect can the Palestinian-Israeli conflict have on the settlement of Armenian-Azerbaijani relations?
- It shouldn't have an effect in the short term. Azerbaijan is deepening its strategic cooperation with Israel. What can be perceived as hostile by neighboring Iran, whose main security threat is Israel, which has already appeared in Iran's border regions with Baku's support. Iran, fixing its red lines, also specifies red lines for the Armenian side in a specific geographical region. With the presence of Israeli bases in the Caucasus, the more Baku moves toward Armenia, it will be perceived as aggression by Iran. The announcements about the change in the geography of the Zangezuryan Corridor speak about it.
- Macron emphasized France's support for Armenia in overcoming the existing challenges. To what extent does France's support of Armenia reduce the security risks coming from Azerbaijan?
- The more France supports Armenia, the less likely it will be to reach a peace agreement with the mediation of Paris. There will be counterbalancing actions to mediate and guarantee, on the one hand by Moscow, on the other hand by coordinated Washington and Brussels. In the latter case, France is a factor. Baku's rejection of Paris implies a delay in the process. And maybe it stems from the interests of the Armenian side.