Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ-Բրայենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզում` իր կեցավայրում, ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ-Բրայենին:
Վարչապետն ընդգծել է ԱՄՆ դերը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում և կարևորել դրա շարունակականությունը:
Շեշտվել է 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի` Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքներով համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա խաղաղության գործընթացը շարունակելու կարևորությունը:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարադձել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և հավելել, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրւա:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության օժանդակությունը` առկա խնդիրների լուծման գործում:

Nikol Pashinyan met with US Assistant Secretary of State James O'Brien
Prime Minister Nikol Pashinyan received US Assistant Secretary of State James O'Brien at his residence in Paris.
The Prime Minister emphasized the US role in the Armenia-Azerbaijan peace process and underlined its continuity.
The importance of continuing the peace process based on the principles agreed upon in the trilateral meetings held in Brussels on May 14 and July 15, 2023, was emphasized.
Prime Minister Pashinyan addressed the "Crossroads of Peace" project of the RA government and added that the unblocking of regional transport infrastructures should take place based on the principles of sovereignty, jurisdiction, reciprocity, and equality.
Reference was made to the humanitarian problems of more than 100,000 forcibly displaced persons in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's ethnic cleansing policy, as well as to the steps taken by the Armenian government to overcome them. The support of the international community in solving the existing problems was emphasized.