Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ-Բրայենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզում` իր կեցավայրում, ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ-Բրայենին:
Վարչապետն ընդգծել է ԱՄՆ դերը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում և կարևորել դրա շարունակականությունը:
Շեշտվել է 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի` Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքներով համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա խաղաղության գործընթացը շարունակելու կարևորությունը:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարադձել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և հավելել, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրւա:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության օժանդակությունը` առկա խնդիրների լուծման գործում:

Никол Пашинян встретился с помощником госсекретаря США Джеймсом О'Брайеном
Премьер-министр Никол Пашинян принял помощника госсекретаря США Джеймса О'Брайена в своей резиденции в Париже.
Премьер-министр подчеркнул роль США в армяно-азербайджанском мирном процессе. Подчеркнута важность продолжения мирного процесса на основе принципов, согласованных на трехсторонних встречах, состоявшихся в Брюсселе 14 мая и 15 июля 2023 года.
Премьер-министр Пашинян обратился к проекту правительства РА «Перекресток мира» добавив, что разблокирование региональных транспортных коммуникаций должно происходить на основе принципов суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства.
Были упомянуты гуманитарные проблемы более 100 тысяч насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха в результате политики этнической чистки Азербайджана, а также шаги, предпринятые правительством Армении для преодоления ее последствий. Подчеркнута поддержка международного сообщества в решении существующих проблем.