«Արևմտյան Ադրբեջան» հայեցակարգը ՀՀ դեմ նոր պատերազմ նախապատրաստելու հայեցակարգ է»․ Փաշինյան
Ադրբեջանն սկսել է Հայաստանն անվանել «Արևմտյան Ադրբեջան», դպրոցներում, բուհերում, ԶԼՄ-ներում քարոզվում է «Արևմտյան Ադրբեջան» հայեցակարգը, որը Հայաստանի դեմ նոր պատերազմ նախապատրաստելու հայեցակարգ է։ Այս մասին Փարիզի խաղաղության 6-րդ ֆորումի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Չնայած խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ակնհայտ մոտիկությանը, լուրջ կասկածներ կան վերը նշված խնդիրների լուծման հարցում Ադրբեջանի գործողությունների անկեղծության վերաբերյալ»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը հավելել է, որ Հարավային Կովկասին անհրաժեշտ է խաղաղություն, որն ապահովում է բաց սահմաններ, ակտիվ տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կապեր, ինչպես նաև բոլոր հարցերը դիվանագիտական ​​մեթոդներով և երկխոսության միջոցով լուծելու փորձի կուտակում։

The concept of "Western Azerbaijan" is a concept of preparing a new war against Armenia. Pashinyan
Azerbaijan has started calling Armenia "Western Azerbaijan." The concept of "Western Azerbaijan" is propagated in schools, universities, and mass media, which is a concept of preparing for a new war against Armenia. RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced this during the 6th Paris Peace Forum.
"Despite the apparent nearness of the signing of the peace treaty, there are serious doubts about the sincerity of Azerbaijan's actions in solving the problems mentioned above," said the Prime Minister.
Pashinyan added that the South Caucasus needs peace that provides open borders and active economic, political, and cultural ties, as well as accumulating experience in solving all issues through diplomatic methods and dialogue.