Մակրոնը շեշտել է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին` առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ
Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
Ֆրանսիայի նախագահը նախ իր ցավակցություններն է հայտնել վարչապետին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ վարչապետի անձնական ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի մահվան կապակցությամբ: Էմանուել Մակրոնը ևս մեկ անգամ շեշտել է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին` հետագա զարգացման ու առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության և ցավակցությունների համար: Վարչապետը կարևորել է հայ-ֆրանսիական համագործակցության զարգացումը բոլոր ոլորտներում և շեշտել ՀՀ կառավարության շահագրգռվածությունն այդ հարցում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր: Շեշտվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում Հայաստանի վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի Գրանադայի քառակողմ հայտարարության մեջ տեղ գտած սկզբունքների կարևորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության օժանդակությունը` առկա խնդիրների լուծման գործում:
Քննարկվել են նաև տնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացման և այլ ոլորտներում հայ-ֆրանսիական հետագա համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել հետևողականորեն շարունակել աշխատանքներն այդ ուղղությամբ:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ:

Макрон подчеркнул поддержку Франции Армении в преодолении существующих вызовов
Встреча премьер-министра Никола Пашиняна и президента Франции Эммануэля Макрона состоялась в Елисейском дворце. Об этом сообщает правительство РА.
Президент Франции первым выразил соболезнования премьер-министру в связи со смертью постоянного представителя Республики Армения при ЮНЕСКО, личного представителя премьер-министра Армении в Международной организации Франкофонии Кристиана Тер-Степаняна. Эммануэль Макрон еще раз подчеркнул поддержку Франции Армении в направлении дальнейшего развития и преодоления существующих вызовов.
Никол Пашинян поблагодарил за теплый прием и соболезнования. Премьер-министр подчеркнул развитие армяно-французского сотрудничества во всех сферах и подчеркнул заинтересованность правительства РА в этом вопросе.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с процессом нормализации армяно-азербайджанских отношений. В вопросе регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном была подчеркнута важность принципов, содержащихся в четырехсторонней Гранадской декларации премьер-министра Армении, президента Франции, канцлера Германии и президента Европейского совета. .
Были упомянуты гуманитарные проблемы более 100 тысяч насильственно перемещенных лиц в Нагорном Карабахе в результате политики этнической чистки Азербайджана, а также шаги, предпринятые правительством Армении для их преодоления. Подчеркнута поддержка международного сообщества в решении существующих проблем.
Были также обсуждены вопросы, связанные с дальнейшим углублением и расширением армяно-французского сотрудничества в сфере экономики, развития инфраструктуры и других сферах. Стороны выразили готовность последовательно продолжать работу в этом направлении.
Состоялся обмен мыслями о региональном мире и стабильности, а также сотрудничестве Армения-Европейский Союз.