Մակրոնը շեշտել է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին` առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ
Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
Ֆրանսիայի նախագահը նախ իր ցավակցություններն է հայտնել վարչապետին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ վարչապետի անձնական ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի մահվան կապակցությամբ: Էմանուել Մակրոնը ևս մեկ անգամ շեշտել է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին` հետագա զարգացման ու առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության և ցավակցությունների համար: Վարչապետը կարևորել է հայ-ֆրանսիական համագործակցության զարգացումը բոլոր ոլորտներում և շեշտել ՀՀ կառավարության շահագրգռվածությունն այդ հարցում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր: Շեշտվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում Հայաստանի վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի Գրանադայի քառակողմ հայտարարության մեջ տեղ գտած սկզբունքների կարևորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության օժանդակությունը` առկա խնդիրների լուծման գործում:
Քննարկվել են նաև տնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացման և այլ ոլորտներում հայ-ֆրանսիական հետագա համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել հետևողականորեն շարունակել աշխատանքներն այդ ուղղությամբ:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ:

Macron emphasized France's support to Armenia in overcoming the existing challenges
Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron met at the Elysee Palace. The RA government reports this.
The President of France first expressed his condolences to the Prime Minister on the death of Christian Ter-Stepanyan, Permanent Representative of the Republic of Armenia to UNESCO and Personal Representative of the Prime Minister of Armenia to the International Organization of La Francophonie. Emmanuel Macron has once again emphasized France's support for Armenia in the direction of further development and overcoming existing challenges.
Nikol Pashinyan thanked him for the warm hospitality and condolences. The Prime Minister emphasized the development of Armenian-French cooperation in all fields and stressed the interest of the RA government in this matter.
The interlocutors discussed issues related to the process of normalizing Armenia-Azerbaijani relations. The importance of the principles contained in the four-way Granada declaration of the Prime Minister of Armenia, the President of France, the Chancellor of Germany, and the President of the European Council was emphasized in regulating relations between Armenia and Azerbaijan.
Reference was made to the humanitarian problems of more than 100,000 forcibly displaced persons in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's ethnic cleansing policy, as well as to the steps taken by the Armenian government to overcome them. The support of the international community in solving the existing problems was highlighted.
Issues related to further deepening and expanding Armenian-French cooperation in the economy, infrastructure development, and other fields were also discussed. The parties have consistently expressed their willingness to continue the work in that direction.