ՀՀ սուվերեն տարածքի որևէ հատվածի վրա երրորդ երկրի վերահսկողություն հաստատվել չի կարող․ ՀՀ ԱԳՆ
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը բոլորովին վերջերս հրապարակել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի հիմնարար սկզբունքներից ակնհայտ է դառնում, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման դեպքում Հայաստանի Հանրապետությունն իր տարածքում իր պետական ինստիտուտների միջոցով պետք է իրականացնի սահմանային, մաքսային հսկողություն:
Բացի դա, ՀՀ ԱԱԾ-ում վերջերս ստեղծվել է հատուկ ստորաբաժանում, որի խնդիրը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման դեպքում այդ կոմունիկացիաների ինչպես նաև դրանցով ապրանքների, բեռների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց անցման անվտանգության ապահովումն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը երբևէ, որևէ փաստաթղթով չի համաձայնվել իր սուվերենության որևէ սահմանափակման, և իր սուվերեն տարածքի որևէ հատվածի վրա երրորդ երկրի վերահսկողություն հաստատվել չի կարող»:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ եռակողմ համաձայնություններով` Ադրբեջանից Նախիջևան բացվող հաղորդակցության վերահսկողությունը կոչված է իրականացնելու ՌԴ ԱԴԾ սահմանային ծառայությունը։

Пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян отреагировала на заявление официального представителя МИД РФ.
«Правительство Республики Армения недавно опубликовало проект «Перекресток мира», из основополагающих принципов которого ясно, что в случае открытия региональных коммуникаций Республика Армения должна осуществлять пограничный и таможенный контроль на своей территории через свои государственные институты.
Кроме того, недавно в СНБ РА был создан специальный отдел, задачей которого является обеспечение безопасности этих коммуникаций, а также пропуска товаров, грузов, транспортных средств и людей в случае открытия региональных коммуникаций.
Республика Армения никогда не соглашалась на какое-либо ограничение своего суверенитета каким-либо документом, и контроль третьей страны не может быть установлен над какой-либо частью ее суверенной территории.
Ранее специальный представитель МИД России Мария Захарова сообщила, что пограничная служба ФСБ РФ призвана осуществлять контроль открытия сообщения из Азербайджана в Нахиджеван согласно трехсторонним соглашениям.