Հրեական ասոցիացիաների պատվիրակության նախագահին են ներկայացվել խաղաղության օրակարգի մանրամասները
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում ընդունել է Արգենտինայում հրեական ասոցիացիաների պատվիրակության նախագահ Խորխե Կնոբլովիցիի ղեկավարած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրին՝ նախագահն ընդգծել է, որ նման այցերը հավելյալ խթան են հանդիսանում հայ-արգենտինական բարեկամական հարաբերությունների խորացման համար:
Հանրապետության նախագահը նաև՝ ի դեմս Խորխե Կնոբլովիցի, շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպությանը՝ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցում ակտիվ գործունեության համար: Իր խոսքում Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է պատվիրակության գործունեությունը հակասեմիտիզմի, խտրականության և այլատյացության դեմ պայքարի և միջկրոնական երկխոսության հաստատման բնագավառում՝ շեշտելով, որ այդ ոլորտում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Խորխե Կնոբլովիցը նշել է, որ ուրախ է Հայաստան այցելելու համար և շեշտել, որ իրենց կազմակերպությունն ակտիվորեն համագործակցում է թե՛ Արգենտինայում Հայաստանի դեսպանության և թե՛ արգենտինահայ համայնքի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-արգենտինական հարաբերությունների հետագա սերտացման հարցեր՝ այդ թվում երկու երկրների գործարար շրջանակների փոխգործակցության խթանման հեռանկարները: Երկուստեք վերահաստատվել է ժողովրդավարական արժեքների, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության, ազատ և թափանցիկ ընտրությունների ապահովման անհրաժեշտությունը:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում անդրադարձել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, խաղաղության օրակարգի մանրամասներին, ինչպես նաև շեշտել, որ Հայաստանը հաստատուն կերպով առաջ է շարժվում ժողովրդավարական բարեփոխումների կյանքի կոչման ճանապարհով:

Президент Республики Ваагн Хачатурян принял в президентской резиденции делегацию, возглавляемую главой делегации еврейских объединений Аргентины Хорхе Кнобловицем. Приветствуя гостя, президент подчеркнул, что подобные визиты являются дополнительным стимулом для углубления армяно-аргентинских дружественных отношений.
Президент республики также в лице Хорхе Кнобловица поблагодарил организацию за активную деятельность по признанию Геноцида армян. В своем выступлении Ваагн Хачатурян особо отметил деятельность делегации в сфере борьбы с антисемитизмом, дискриминацией и ксенофобией и налаживания межрелигиозного диалога, подчеркнув, что в этой сфере существует большой потенциал для сотрудничества.
Выразив благодарность за прием, Хорхе Кнобловиц отметил, что рад посетить Армению, и подчеркнул, что его организация активно сотрудничает как с посольством Армении в Аргентине, так и с армянской общиной Аргентины.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего сближения армяно-аргентинских отношений, в том числе перспективы развития взаимодействия между деловыми кругами двух стран. Обе стороны подтвердили необходимость обеспечения демократических ценностей, включая защиту прав человека, верховенство закона, свободные и прозрачные выборы.
В своем выступлении президент Ваагн Хачатурян коснулся ситуации в регионе, деталей мирной повестки, а также подчеркнул, что Армения неуклонно движется вперед по пути реализации демократических реформ.