Թաքցվել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերի ձեռքբերման հանցավոր ծագումը
Դատախազը 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Շվեյցարիայի Համադաշնության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Կ.Վ.-ի նկատմամբ՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու համար (փողերի լվացում):
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Կ.Վ.-ն, հանդիսանալով Կիպրոսի Հանրապետությունում գրանցված՝ ՀՀ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության իրական շահառու, նշված կազմակերպության միջոցով 2018 թվականի հուլիսի 23-ին ձեռք է բերել և տնօրինել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը:
Նշված՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը, փաստացի պատկանել են 2013-2018 թվականների ընթացքում Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնը զբաղեցրած Մ.Մ.-ին և գրանցված եղել «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊ ընկերության անվամբ:
Կ.Վ.-ի կողմից բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակն է եղել թաքցնել դրանց հանցավոր ծագումը, իրական բնույթը:
Մասնավորապես՝ նախապես մշակված հանցավոր սխեմայի կիրառմամբ, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության համար ակնհայտ անշահավետ պայմանագիր է կնքվել Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող ընկերության և «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության միջև: Արդյունքում՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերությունն առանձնապես խոշոր չափով տոկոսագումարներ է վճարել Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող ընկերությանը:
Այնուհետև, հանցավոր ծագում ունեցող վերոնշյալ ֆինանսական միջոցների հաշվին, Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող ընկերության միջոցով, ձեռք են բերվել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը:
2018 թվականին Մ.Մ.-ն «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊ ընկերության անվամբ գրանցված, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերի ձեռքբերման հանցավոր ծագումը, պատկանելությունը, տնօրինման եղանակը թաքցնելու նպատակով Կ.Վ.-ի հետ համաձայնություն է ձեռք բերել՝ տվյալ գույքը վերջինիս համար ակնհայտ շահավետ պայմաններով փոխանցելու շուրջ:
Արդյունքում՝ Կ.Վ.-ն, տեղեկացված լինելով, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը Մ.Մ.-ին պատկանող ընկերությանն են անցել հանցավոր ճանապարհով, նպատակ ունենալով իր համար ակնհայտ շահավետ պայմաններով դառնալ այդ բաժնետոմսերի փաստացի սեփականատեր, միաժամանակ թաքցնել և խեղաթյուրել այդ գույքի հանցավոր ծագումը, պատկանելությունը, տնօրինման եղանակը, դրան հաղորդել է օրինական քաղաքացիաիրավական գործարքների արդյունքում ստացված գույքի տեսք:
Կ.Վ.-ն 1 մլրդ դրամով և 13 մլն ԱՄՆ դոլարով օֆշորային կազմակերպության միջոցով ձեռք է բերել և տնօրինել հանցավոր ճանապարհով ստացված, առանձնապես խոշոր չափերով՝ առնվազն 14 մլրդ 526 մլն 300 հազար դրամ արժողությամբ գույքը:
Նախաքննության ընթացքում Կ.Վ.-ի գտնվելու վայրը պարզել հնարավոր չի եղել:
Միջնորդություն է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Կ.Վ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ծանուցում. հանցագործության համարմեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռնրա մեղավորությունն ապացուցված չէՔրեական դատավարության օրենսգրքովսահմանված կարգով` դատարանի` օրինականուժի մեջ մտած դատավճռով:

The criminal origin of the acquisition of 12.5% shares of "Zangezur copper-molybdenum combine" CSJC was hidden
On November 1, 2023, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against K.V., a citizen of the Swiss Confederation and the Republic of Armenia, for legalizing property obtained through illegal means (money laundering).
In the criminal proceedings, it was found that K.V., being the real beneficiary of the R.A. non-resident organization registered in the Republic of Cyprus, acquired and managed 12.5% of the shares of the "Zangezuri copper-molybdenum combine" JSC company through the said organization on July 23, 2018.
The mentioned 12.5 percent shares obtained through criminal means belonged to M.M., who held the post of R.A. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Holy See from 2013–2018 and was registered under the "Zangezur Mining" LLC company.
The purpose of acquiring shares by K.V. was to hide their criminal origin and true nature.
In particular, using a previously developed criminal scheme, an unprofitable contract was signed between the company owned by M. M. and the "Zangezuri Copper-Molybdenum Combine" JSC company. As a result, the "Zangezur copper-molybdenum combine" JSC company paid a massive amount of interest to the company owned by M.M.
Then, at the expense of the above-mentioned financial means of criminal origin, 12.5% of the shares of the "Zangezuri copper-molybdenum combine" JSC company were acquired through the company owned by MM.
In 2018, M. M. reached an agreement with K.V. to hide the criminal origin, ownership, and method of management of the acquisition of 12.5% shares of "Zangezur Copper and Molybdenum Combine" JSC company, registered under the name of "Zangezur Mining" LLC company, for transferring on advantageous terms.
As a result, K.V., being informed that 12.5 percent of the shares of the "Zangezuri copper-molybdenum combine" JSC company were transferred to the company criminally belonging to M.M. to become the actual owner of these shares under clearly advantageous conditions for him, while hiding and falsifying the criminal origin, ownership, and method of management of that property, gave it the appearance of property obtained as a result of legal civil transactions.
With 1 billion drams and 13 million U.S. dollars, K. V. acquired and managed the criminally obtained huge property worth at least 14 billion, 526 million, and 300 thousand drams through an offshore organization.
During the preliminary investigation, it was not possible to find out the location of K.V.
A motion was filed with the Anti-Corruption Court to apply the detention of K.V. as a preventive measure.
Notification: The person accused of a crime is considered innocent until his guilt is proven by the procedure established by the Code of Criminal Procedure or by a legally binding court verdict.