ԵՄ դիտորդները Գերմանիայի ԱԳ նախարարին ներկայացրել են Երասխի սահմանային հատվածում տիրող իրավիճակը
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքն այցելեց Արարատի մարզի Երասխ համայնք։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, նրան դիմավորեց Հայաստանում Եվրոպական Միության  դիտորդական առաքելության ղեկավարի տեղակալ Մարեկ Կուբերսկին։
Դիտորդները Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարին ուղեկցեցին դեպի այն հատված, որտեղ նախատեսված էր կառուցել հայ-ամերիկյան ներդրմամբ մետաղաձուլական գործարանը։ Գործարանի կառուցման աշխատանքները դադարեցվել էին, քանի որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պարբերաբար կրակում էին գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով շինարարության վրա աշխատող երկու օտարերկրացիներ էին վիրավորվել։ Օրերս Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել էր, որ գործարանն այլ վայրում է կառուցվելու։
Կուբերսկին Գերմանիայի ԱԳ նախարարին ցույց տվեց գործարանի վարչական շենքի պատերին մնացած կրակոցների հետքերը, ծանոթացրեց դրա հետ կապված պատմությունը՝ նշելով, որ գործարանն արդեն այլ վայրում է կառուցվելու։
Կուբերսկին Անալենա Բերբոքին տեղեկացրել է, որ իրենք դիտորդական առաքելություն են իրականացնում դիտորդական 6 օպերատիվ բազաներից։ Նա նշեց, որ այն պահերին, երբ իրենք սահմանային հատվածներում դիտարկում են իրականացնում, էքսցեսներ հիմնականում չեն լինում, իսկ իրավիճակն ընդհանուր առմամբ հանգիստ է։
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը հետաքրքրվեց նաև, թե որքան է հեռավորությունը ադրբեջանական դիտակետերից մինչև Երասխ։ Հետաքրքրվեց նաև, թե ինչ հաճախականությամբ են դիտորդները դիտարկում իրականացնում Երասխի հատվածում։
Ամփոփ տեղեկատվություն ստանալուց հետո Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ուղևորվեց Արարատի մարզի Ոստան գյուղ՝ հանդիպելու ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների հետ։

Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок посетила общину Ерасх Араратской области. Как передает корреспондент "Арменпресс", ее приветствовал заместитель главы наблюдательной миссии Евросоюза в Армении Марек Куберский.
Наблюдатели сопроводили министра иностранных дел Германии на участок, где при армяно-американских инвестициях планировалось построить металлургический завод. Строительные работы завода были остановлены из-за того, что вооруженные силы Азербайджана регулярно обстреливали завод, в результате чего двое иностранцев, работавших на строительстве, получили ранения. Несколько дней назад министр экономики Армении Ваан Керобян сообщил, что завод будет построен в другом месте.
Куберский показал министру иностранных дел Германии следы выстрелов, оставшиеся на стенах административного здания завода, ознакомил с историей, связанной с этим, отметив, что завод будет построен в другом месте.
Куберский проинформировал Анналену Бербок, что они проводят наблюдательную миссию с 6 баз оперативного наблюдения. Он отметил, что в моменты, когда ведется наблюдение в приграничных районах, эксцессов нет, и в целом ситуация спокойная.
Министра иностранных дел Германии также интересовало, насколько далеко от азербайджанских наблюдательных пунктов находится Ерасх. Ее также интересовало, как часто наблюдатели бывают в секторе Ерасха.
После получения сводной информации глава МИД ФРГ отправилась в село Востан Араратской области для встречи с вынужденными переселенцами из Нагорного Карабаха.