«Գերմանիան պաշտպանում է Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը». Բերբոք
Մենք ցանկանում ենք Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կայուն, անվտանգ հարաբերությունների հաստատման նպատակով պայմաններ ստեղծել բանակցային սեղանի շուրջ հանդիպումների համար. հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Աննալենա Բերբոքը։
«Գերմանիան պաշտպանում է Հայաստանի ու, նաև, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, և սա հիմքն է խաղաղության միտված բոլոր բանակցությունների համար, հատկապես, բազում բարդ հարցեր են առաջանում՝ սահմանների հետ կապված, թե ինչ քարտեզներով պետք է առաջնորդվեն։ Սա Հայաստանի ու Ադրբեջանի համար լուծում գտնելու մեծ առաջադրանք է, որը լույսի մի նշույլ կլինի մարդկանց հմար, որոնք ցանկանում են խաղաղության պայմաններում ապրել»,- ասել է նա։
ԳԴՀ ԱԳ նախարարի կարծիքով՝ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերը կամուրջ կարող են հանդիսանալ երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման համար. «Կարևոր է, որ կրկին ձևավորվի բանակցությունների փուլ»։

Мы хотим создать условия для встреч за столом переговоров, чтобы установить стабильные, безопасные отношения между Арменией и Азербайджаном. заявила министр иностранных дел Германии Анналена Бербок.
"Германия поддерживает территориальную целостность Армении и Азербайджана, и это основа для всех переговоров. Возникают много трудных вопросов по поводу границ, по каким картам нужно руководствоваться, но Армения и Азербайджан должны найти решение, которое станет надеждой для людей, которые желают жить в мире", - сказала она.
По мнению министра иностранных дел ФРГ, усилия председателя Совета Европы Шарля Мишеля могут стать мостом для установления мира между двумя странами. « Важно, чтобы раунд переговоров снова был сформирован».