«Անվտանգության հարցերում կարող ենք աջակցել և համագործակցել Հայաստանի հետ». Գերմանիայի ԱԳ նախարար
«Մենք ցանկանում ենք բոլոր ոլորտներում ավելի ինտենսիվ աջակցել Հայաստանին». հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Աննալենա Բերբոքը։
«Անվտանգության հարցերում կարող ենք աջակցել և համագործակցել Հայաստանի հետ, և մենք այդ մասին ինտենսիվ մտքեր ենք փոխանակել, որպեսզի դիմակայուն և ամուր ժողովրդավարություն հաստատվի Հայաստանում, և երկիրը կարողանա պաշտպանել իր անվտնանգությունը։ Եթե ժողովրդավարությունն ամրանա, կարող ենք համագործակցել նաև իրավական ոլորտում, իրավական պետության, մշակույթի, երիտասարդների, բուհերի համագործակցության առումով»,- ասել է նա։
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը խոսել է նաև տնտեսական ամրության և էներգետիկ անկախության մասին. «Մենք՝ Գերմանիան, զգում ենք, թե որքանով ենք կախված Ռուսաստանից։ Եվ գիտենք՝ Հայաստանն էլ ինչ կախվածություններ ունի։ Մեկ օրում դա չի փոխվելու»։

"We can support and cooperate with Armenia on security issues." German Foreign Minister
German Foreign Minister Annalena Baerbock stated: "We want to support Armenia more intensively in all fields."
"We can support and cooperate with Armenia in security matters, and we have intensively exchanged thoughts on this so that a resilient and strong democracy is established in Armenia and the country can protect its security. If democracy is strengthened, we can cooperate in the legal sphere regarding the rule of law, culture, youth, and universities," she said.
The German Foreign Minister also spoke about economic strength and energy independence. "We, Germany, feel how dependent we are on Russia. And we know what dependencies Armenia has. They will not change in one day."