Անալենա Բերբոքն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ԱԳ նախարար Անալենա Բերբոքի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 3-ին այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի, Գերմանիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանի և ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերի ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը: Նա հյուրերին ուղեկցեց դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը: ՀՑԹԻ տնօրենն անդրադարձ կատարեց նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև: Էդիտա Գզոյանն անդրադարձավ նաև Արցախի հիմնահարցի պատմաիրավական ասպեկտներին, ներկայացրեց Ադրբեջանի հակահայկական գործողություններն ու քարոզչությունը:
Տիկին Անալենա Բերբոքը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Էդիտա Գզոյանը հյուրերին ուղեկցեց Հուշապատի մոտ, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները:
Գերմանիայից ժամանած պատվիրակության անդամները առանձնակի հետաքրքրությամբ լսեցին գերմանացիներ Յոհաննես Լեփսիուսի և Արմին Վեգների հայանպաստ գործունեության մասին:

On November 3, the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Annalena Baerbock, visited the Armenian Genocide Memorial, accompanied by Deputy Foreign Minister of Armenia Paruyr Hovhannisyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Germany Victor Yengibaryan, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Victor Richter.
Edita Gzoyan, acting director of the Armenian Genocide Museum-Institute, welcomed the guests. He accompanied the guests to the Armenian Genocide Memorial, presenting the history of the creation of the memorial. The director of AGMI also referred to the three khachkars placed in the memory of the Armenians who died in the massacres organized by the Azerbaijani government in the cities of Sumgait, Kirovabad (Gandzak), and Baku at the end of the last century in the territory of Tsitsernakaberd and the stories of the five freedom fighters buried in front of Hushapat (the memorial wall) during the Artsakh war, emphasizing the connection between what happened and the Armenian Genocide. Edita Gzoyan also referred to the historical and legal aspects of the Artsakh issue and presented Azerbaijan's anti-Armenian actions and propaganda.
Ms. Annalena Baerbock laid a wreath at the memorial to the victims of the Armenian Genocide, after which the guests placed flowers near the eternal fire and observed a minute of silence in memory of the innocent victims of the Armenian Genocide.
Edita Gzoyan escorted the guests to Hushapat (Memorial Wall), in the back of which, in particular niches, small jars full of soil taken from the graves of several foreign public figures, politicians, intellectuals, and missionaries who raised their voices of protest against the mass massacres of Armenians and genocide carried out by the Turkish government in the late 19th and early 20th centuries are placed.
The members of the delegation from Germany listened with particular interest to the pro-Armenian activities of Germans Johannes Lepsius and Armin Wegner.