Գերմանիայի ԱԳ նախարարը ՀՀ-ում կայցելի նաև ԵՄ դիտորդական առաքելության կենտրոն
ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատունը հայտնում է, որ այսօր ԳԴՀ արտգործնախարար Անալենա Բերբոքը կժամանի Հայաստան։
«Այցի ընթացքում նա կհանդիպի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Նա նաև կայցելի Եվրամիության դիտորդական առաքելություն և Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների ընդունման կենտրոն:
Գերմանիան հանդես է գալիս կայուն խաղաղության, տարածաշրջանի քաղաքական և տնտեսական դիվերսիֆիկացման և Եվրոպայի հետ սերտ ու լավ հարաբերությունների օգտին: Տարածաշրջանում վստահության ձևավորումը և հաշտության հաստատումը շատ կարևոր է: Գլխավոր նպատակը բանակցային, համապարփակ խաղաղ լուծումն է, որպեսզի հայերն ու ադրբեջանցիները կարողանան ապրել խաղաղ և անվտանգ՝ իրենց ազգային սահմաններում: Մենք աջակցում ենք Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ եռակողմ բանակցությունների շուտափույթ վերսկսմանը»,- հայտնում են դեսպանատնից։

По сообщению посольства Германии в Армении, сегодня в Армению прибудет министр иностранных дел Германии Анналена Бербок.
"В ходе визита она встретится с премьер-министром РА Николом Пашиняном и министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном. Она также посетит наблюдательную миссию Евросоюза и центр приема беженцев из Нагорного Карабаха.
Германия выступает за устойчивый мир, политическую и экономическую диверсификацию региона и тесные и хорошие отношения с Европой. Укрепление доверия и установление примирения в регионе очень важно. Основная цель – это всеобъемлющее мирное решение путем переговоров, чтобы армяне и азербайджанцы могли жить мирно и безопасно в пределах своих национальных границ. Поддерживаем скорейшее возобновление трехсторонних переговоров при посредничестве президента Европейского совета Шарля Мишеля", - сообщили в посольстве.