«Հայաստանը ՌԴ-ին առաջարկել է Հռոմի ստատուտի վերաբերյալ միջպետական համաձայնագիր ստորագրել». Հակոբ Արշակյան
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը տեղեկացրել է, որ Հռոմի ստատուտի վավերացման համատեքստում Հայաստանը ԱԳՆ խողովակներով ՌԴ-ին առաջարկել է երկկողմ միջպետական համաձայնագիր ստորագրել, որը կբացառի միջազգային դատարանի որոշումների կիրառումը երկու երկրներին վերաբերող հարցերում:
«Մենք դա առաջարկել ենք, արձագանք չենք ստացել, բայց դեռ ժամանակ կա մինչև ուժի մեջ մտնելը, և հույս ունեմ, որ պրոգրես կլինի»,- ասել է նա։

«Армения предложила России подписать межгосударственное соглашение по Римскому статуту». Акоп Аршакян
Вице-спикер НС Акоп Аршакян сообщил, что в контексте ратификации Римского статута Армения через МИД предложила России подписать двустороннее межгосударственное соглашение, которое исключит применение решений международного суда по вопросам, касающимся обеих стран. .
"Мы это предложили, ответа не получили, но до вступления в силу еще есть время, и я надеюсь, что прогресс будет ", - сказал он.