Ալեն Սիմոնյանը Ճապոնիային առաջարկում է միանալ «Խաղաղության խաչմերուկի» նախագծին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին: ՀՀ ԱԺ նախագահը մեծապես կարևորել է դեսպանի կատարած աշխատանքը, նրա ջերմ վերաբերմունքը մեր երկրին և մեր ժողովրդին, ինչի վկայությունն է նաև հայոց լեզուն սովորելու դեսպանի պատրաստակամությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ Ճապոնիան Հայաստանի համար կարևորագույն գործընկեր է, և Հայաստանը շահագրգռված է բազմաբևեռ համագործակցության խորացմամբ` այդ շրջանակում դիտարկելով նաև միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ճապոնիայի հստակ ուղերձները տարածաշրջանում Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման քաղաքականության անընդունելիության վերաբերյալ` երախտագիտություն հայտնելով Ճապոնիայի կառավարությանը սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վրա զինված հարձակման հետևանքով ավելի քան 100 հազար բռնի տեղահանված հայերի առաջնային կարիքների համար հատկացված 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար անհետաձգելի օգնության դրամաշնորհ տրամադրելու համար:
Կողմերն անդրադարձել են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հնարավորություններին: ԱԺ խոսնակը նշել է, որ առաջարկ է արվում Ճապոնիային ևս միանալ նախագծին: Նա նշել է նաև, որ Հայաստանն իր մասնակցությունը կունենա 2025 թվականին Օսակայում նախատեսվող էքսպոյին:
Հանդիպման ավարտին դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել իր պաշտոնավարման ընթացքում խորհրդարանի հետ սերտ աշխատանքի համար` շեշտելով, որ սկսված ծրագրերը շարունակական են լինելու:

Ален Симонян предлагает Японии присоединиться к проекту «Перекресток мира»
Спикер НС РА Ален Симонян 2 ноября принял чрезвычайного и полномочного посла Японии Фукусиму Масанори, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении. Спикер НС РА высоко оценил работу посла, его теплое отношение к нашей стране и нашему народу, о чем свидетельствует готовность посла изучать армянский язык.
Спикер НС РА подчеркнул, что Япония является важным партнером для Армении, и Армения заинтересована в углублении многополярного сотрудничества, учитывая развитие в этих рамках межпарламентских отношений.
Ален Симонян подчеркнул, что Армения высоко ценит четкие сигналы Японии относительно неприемлемости политики Азербайджана по применению силы в регионе, выразив благодарность японскому правительству за выделение двух миллионнов долларов на первоочередные нужды более 100 тысяч вынужденно перемещенных армян.
Стороны обсудили возможности проекта «Перекресток мира». Спикер Национального собрания отметил, что Японии предлагается также присоединиться к проекту. Он также отметил, что Армения примет участие в выставке, запланированной в Осаке в 2025 году.
В завершение встречи посол выразил благодарность за плотную работу с парламентом в период его пребывания в должности, подчеркнув, что начатые программы будут продолжены.