Ալեն Սիմոնյանը Ճապոնիային առաջարկում է միանալ «Խաղաղության խաչմերուկի» նախագծին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին: ՀՀ ԱԺ նախագահը մեծապես կարևորել է դեսպանի կատարած աշխատանքը, նրա ջերմ վերաբերմունքը մեր երկրին և մեր ժողովրդին, ինչի վկայությունն է նաև հայոց լեզուն սովորելու դեսպանի պատրաստակամությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ Ճապոնիան Հայաստանի համար կարևորագույն գործընկեր է, և Հայաստանը շահագրգռված է բազմաբևեռ համագործակցության խորացմամբ` այդ շրջանակում դիտարկելով նաև միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ճապոնիայի հստակ ուղերձները տարածաշրջանում Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման քաղաքականության անընդունելիության վերաբերյալ` երախտագիտություն հայտնելով Ճապոնիայի կառավարությանը սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վրա զինված հարձակման հետևանքով ավելի քան 100 հազար բռնի տեղահանված հայերի առաջնային կարիքների համար հատկացված 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար անհետաձգելի օգնության դրամաշնորհ տրամադրելու համար:
Կողմերն անդրադարձել են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հնարավորություններին: ԱԺ խոսնակը նշել է, որ առաջարկ է արվում Ճապոնիային ևս միանալ նախագծին: Նա նշել է նաև, որ Հայաստանն իր մասնակցությունը կունենա 2025 թվականին Օսակայում նախատեսվող էքսպոյին:
Հանդիպման ավարտին դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել իր պաշտոնավարման ընթացքում խորհրդարանի հետ սերտ աշխատանքի համար` շեշտելով, որ սկսված ծրագրերը շարունակական են լինելու:

Alen Simonyan offers Japan to join the "Crossroads of Peace" project
RA NA Speaker Alen Simonyan received Japan's extraordinary and plenipotentiary ambassador, Fukushima Masanori, completing his diplomatic mission in Armenia on November 2. The Speaker of the RA National Assembly highly valued the ambassador's work and his warm attitude towards our country and our people, which is evidenced by the ambassador's willingness to learn the Armenian language.
The Speaker of the RA National Assembly emphasized that Japan is an essential partner for Armenia. Armenia is interested in deepening multi-polar cooperation, considering the development of inter-parliamentary relations within that framework.
Alen Simonyan emphasized that Armenia highly values Japan's clear messages regarding the unacceptability of Azerbaijan's policy of using force in the region, expressing gratitude to the Japanese government for the two funds allocated for the primary needs of more than 100,000 forcibly displaced Armenians as a result of Azerbaijan's armed attack on Nagorno-Karabakh on September 19—million to provide an emergency relief grant.
The parties discussed the possibilities of the "Crossroads of Peace" project. The speaker of the National Assembly noted that it is proposed that Japan also join the project. He also stated that Armenia will participate in the expo planned in Osaka in 2025.
At the end of the meeting, the ambassador expressed his gratitude for the close work with the parliament during his tenure, stressing that the programs started will be continued.