Բուխարեստում կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Ռումինիայի ԱԳՆ-ների միջև
Հոկտեմբերի 30-ին Բուխարեստում կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, ռումինականը՝ Ռումինիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Յուլիան Ֆոտան:
Անդրադարձ կատարելով հայ-ռումինական երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի՝ կողմերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսությունը։ Քննարկվել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության և փոխադարձ աջակցության հնարավորությունները։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ռումինական կողմին է ներկայացրել Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության արդյունքում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված փախստականներին աջակցության ցուցաբերման ուղղությամբ պետության կողմից գործադրվող ջանքերին: Պարույր Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել ռումինական կողմին՝ փախստականների կարիքների համար տրամադրված հումանիտար օգնության համար:
Խորհրդակցությունների ընթացքում մտքեր են փոխանակվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ ընդլայնված գործընկերությանը։ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդգծել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայման կարևորությունը՝ ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների զսպման հրամայականի համատեքստում։
Ռումինիա կատարած այցի շրջանակներում ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպում է ունեցել նաև Ռումինիայի ԱԳՆ գլոբալ խնդիրների և դիվանագիտական ռազմավարության հարցերով պետքարտուղար Տրայան Հրիսթեայի, ինչպես նաև Ռումինիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոզալիա-Իբոլյա Բիրոյի և Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Տիտուս Կորլատեանի հետ։

В Бухаресте состоялись политические консультации между МИД Армении и Румынии
30 октября в Бухаресте прошли политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Румынии. Армянскую делегацию возглавил заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян, румынскую – статс-секретарь МИД Румынии Юлиан Фота.
Коснувшись широкого круга вопросов армяно-румынской двусторонней повестки, стороны высоко оценили сложившийся между двумя странами политический диалог. Обсуждены возможности расширения сотрудничества в различных сферах, а также сотрудничества и взаимной поддержки в рамках международных организаций.
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения представил румынской стороне гуманитарную ситуацию, сложившуюся в результате политики этнической чистки Азербайджана, коснулся усилий государства по оказанию поддержки вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Паруйр Оганесян поблагодарил румынскую сторону за предоставленную гуманитарную помощь для нужд беженцев.
В ходе консультаций состоялся обмен идеями по ряду вопросов региональной и международной повестки дня, представляющих взаимный интерес. Было упомянуто о расширенном партнёрстве между Арменией и ЕС. Паруйр Оганесян подчеркнул важность размещения наблюдательной миссии ЕС в Армении в контексте необходимости обуздать амбиции в отношении территориальной целостности и суверенитета Армении.
В рамках визита в Румынию заместитель министра иностранных дел встретился с Траяном Христеа, государственным секретарем по глобальным вопросам и дипломатической стратегии МИД Румынии, а также председателем комитета по международным отношениям Палаты депутатов член парламента Румынии Розалией-Иболия Биро и председателем сенатского комитета по международным отношениям Титусом Корлатеаном.