«Ադրբեջանն այս քայլին գնաց ՌԴ մեղսակցությամբ և Թուրքիայի աջակցությամբ»․ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը, պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանը և Լիլիթ Ստեփանյանը հոկտեմբերի 31-ին հանդիպել են Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին: Ողջունելով հյուրերին՝ Ռուստամ Բաքոյանը շնորհավորել է դեսպանին պատասխանատու պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
Հանձնաժողովի փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել ֆրանսիական կողմին Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին շարունակաբար աջակցելու և սատարելու համար: «Մեր երկու երկրներն ունեն երկարամյա բազմաբևեռ ամուր և առանձնահատուկ հարաբերություններ: Դրա վառ ապացույցն է օրեր առաջ հակաօդային պաշտպանության ոլորտում ֆրանսիական սպառազինությունների մատակարարման մասին մտադրությունների նամակի ստորագրումը»,- ասել է Ռուստամ Բաքոյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերներին, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտմանն ու բռնի տեղահանությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներին ու հայ բնակչության բռնի տեղահանությանը՝ նշվել է, որ դա տեղի է ունեցել ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման գոտում, և տեղի ունեցածը եռակողմ պայմանագրի չկատարման հետևանք է:
Դեսպանը վերահաստատել է բարեկամ երկրի տեսակետը և շեշտել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունն ուժի կիրառման հետևանքով է տեղահանվել: «ԼՂ բնակչության բռնի տեղահանությունը տեղի է ունեցել 9-ամսյա պաշարումից հետո: Կարևոր է հաշվի առնել այն փաստը, որ Ադրբեջանն այս քայլին գնաց Ռուսաստանի Դաշնության մեղսակցությամբ և Թուրքիայի աջակցությամբ ու սատարմամբ»,- ասել է դեսպանը:
Այս համատեքստում հայ խորհրդարանականները կարևորել են Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը: Հանդիպման մասնակիցները բարձրացրել են ԼՂ-ից տեղահանված հայ բնակչությանը երկարաժամկետ աջակցություն տրամադրելու հարցն ու շեշտել, որ այդ հարցում ՀՀ-ն միջազգային գործընկերների աջակցության կարիքն ունի: Դեսպանը նշել է, որ Ֆրանսիան հայ ժողովրդի կողքին էր ինչպես ԼՂ շրջափակման 9 ամիսներին, այնպես էլ դրանից հետո:
Պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը հյուրերին է ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրն ու խնդրել այն իրականացնելու հարցում միջազգային գործընկերների աջակցությունը: Խորհրդարանական Լիլիթ Ստեփանյանն էլ ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ սեպտեմբերի 19-ից հետո անհրաժեշտություն է առաջացել ապահովել ԼՂ հայության վերադարձն ու անվտանգությունը: Նա կոչ է արել, որ միջազգային գործընկերները հասցեական կոչեր հնչեցնեն:
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերություններին, ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների ինտեգրմանը և ԵՄ դիտորդական առաքելությանը վերաբերող հարցեր:

«Азербайджан пошел на этот шаг при соучастии России и поддержке Турции». Посол Франции в Армении
31 октября заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и связям с общественностью Рустам Бакоян, депутаты Артур Оганесян и Лилит Степанян встретились с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Франции в Республике Армения Оливье Декотиньи. Приветствуя гостей, Рустам Бакоян поздравил посла с вступлением на ответственный пост.
Заместитель председателя комиссии выразил благодарность французской стороне за постоянную поддержку Армении и Нагорного Карабаха. «У наших двух стран крепкие и особые долгосрочные многополярные отношения. Ярким доказательством этого является подписание несколько дней назад протокола о намерениях на поставку французских вооружений в сфере ПВО", - сказал Рустам Бакоян.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с вызовами безопасности Армении, этническими чистками и насильственным перемещением, осуществляемыми Азербайджаном в Нагорном Карабахе. Касаясь этнической чистки и насильственной депортации армянского населения в Нагорном Карабахе, было отмечено, что это произошло в зоне дислокации российских миротворческих сил, и произошедшее является следствием невыполнения трехстороннего соглашения.
Посол подтвердил точку зрения дружественной страны и подчеркнул, что армянское население Нагорного Карабаха было перемещено в результате применения силы. "Насильственное перемещение населения Нагорного Карабаха произошло после 9-месячной блокады. Важно учитывать тот факт, что Азербайджан пошел на этот шаг при соучастии Российской Федерации и при поддержке Турции", - сказал посол.
В этом контексте армянские парламентарии подчеркнули необходимость применения санкций против Азербайджана. Участники встречи подняли вопрос оказания долгосрочной поддержки армянскому населению, вынужденному покинуть Нагорный Карабах, и подчеркнули, что РА в этом вопросе нуждается в поддержке международных партнеров. Посол отметил, что Франция была на стороне армянского народа как в течение 9 месяцев блокады Нагорного Карабаха, так и после этого.
Депутат Артур Оганесян представил гостям проект «Перекресток мира» и попросил поддержки международных партнеров в его реализации. Депутат Лилит Степанян также обратила внимание собравшихся на то, что после 19 сентября возникла необходимость обеспечить возвращение и безопасность армян Нагорного Карабаха. Она призвала международных партнеров выступить с конкретными призывами.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с отношениями Армения-Франция, интеграцией вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и миссией наблюдателей ЕС.