«Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը դառնում է իրատեսական». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024թ. բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական բանակցություններին․
«Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության 3 հիմնական սկզբունքները համաձայնեցված են»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ թե կողմերը հավատարիմ մնան այդ սկզբունքներին, խաղաղության ու հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի ստորագրումը դառնում է իրատեսական։
Վարչապետը հիշեցրել է նաև երեք սկզբունքները․ այն է՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, համապատասխանաբար, 29.800 կմ2 և 86.600 կմ2 տերիտորիայի վրա։ Ըստ նրա՝ նշված թվերը հիմք են վերցվել՝ հասկանալով, որ հետագա քննարկումների ընթացքում տեղի է ունենալու դեմարկացիա և դելիմիտացիա․ «Այդ թվերը վերցված են սովետական հանրագիտարաններից` Հայկական և Ադրբեջանական ՍՍՀ–ների վերաբերյալ վերջին արձանագրումներից»,- ասել է նա։
Երկրորդ սկզբունքը, ըստ Փաշինյանի, այն է, որ կողմերը համաձայնում են դելիմիտացիա իրականացնել Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա։
Երրորդ սկզբունքն էլ վերաբերում է կողմերի ինքնիշխանության իրավազորության հիման վրա տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը։

Премьер-министр Никол Пашинян в ходе предварительного обсуждения проекта бюджета 2024 года коснулся армяно-азербайджанских переговоров.
"Согласованы 3 основных принципа мира и урегулирования отношений с Азербайджаном", - сказал он, добавив, что если стороны будут придерживаться этих принципов, подписание соглашения о мире и урегулировании отношений станет реальным.
Премьер-министр также напомнил об этих трех принципах: Армения и Азербайджан взаимно признают территориальную целостность друг друга на территории 29 800 км2 и 86 600 км2 соответственно. По его словам, указанные цифры были взяты за основу, понимая, что демаркация и делимитация будут происходить в ходе дальнейших обсуждений. "Эти цифры взяты из советских энциклопедий, из последних сведений об Армянской и Азербайджанской ССР ", - сказал он.
Второй принцип, по словам Пашиняна, заключается в том, что стороны соглашаются провести делимитацию на основе Алма-Атинской декларации.
Третий принцип также относится к открытию региональных коммуникаций на основе суверенной юрисдикции сторон.