«Մենք ներքուստ գիտենք «Հոկտեմբերի 27»-ի դրդիչներին». Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է հոկտեմբերի 27-ի վերաբացված գործին՝ ասելով, թե 1999թ.–ից շատ ժամանակ է անցել, կան ժամանակային բարդություններ։
«Բայց վստահ եմ, որ ներքուստ մենք գիտենք դրդիչներին ու այն, թե հիմնական պատճառներն ինչերն են եղել։ Ես հիմա ինձ իրավունք չեմ վերապահի դա ասել, պաշտոնիս բերումով դա կհնչի որպես մեղադրանք, բայց թե՛ «Մարտի 1»-ի, թե՛ «Հոկտեմբերի 27»-ի պարագայում հիմնական դերակատարներին, կարծում եմ, բոլորս գիտենք․ մնում է՝ այդ փաստն արձանագրվի, ու համապատասխան պատիժ լինի»,- ասել է նա։
ԱԺ նախագահը չի բացառել, որ այդ ոճրագործությունում նաև արտաքին ուժերն են շահագրգռված եղել. «Ես քննությանը ծանոթ չեմ․ ծանոթ եմ այնքանով, որքանով մնացած քաղաքացիները»։
Նա չի մանրամասնել՝ ում նկատի ունի՝ ասելով «բոլորս գիտենք մեղավորներին». «Առանց մեկնաբանության։ Չեմ ուզում որևէ կերպ ազդեցություն ունենալ քննության վրա»։

«Мы изнутри знаем зачинщиков «27 октября». Ален Симонян
Спикер НС Ален Симонян коснулся возобновленного 27 октября дела, заявив, что с 1999 года прошло много времени, есть временные сложности.
«Но я уверен, что изнутри мы знаем мотивы и каковы были основные причины. Не оставлю за собой права сказать это сейчас, в силу моей позиции это прозвучит как обвинение, но главных действующих лиц в деле "1 марта" и "27 октября" я думаю, мы все знаем, осталось зафиксировать этот факт, а им понести соответствующее наказание", - сказал он.
Спикер Национального собрания не исключил, что в этом преступлении были заинтересованы и внешние силы. « Я не знаком с ходом следствия. Я знаю столько же, сколько и остальные граждане».
Он не уточнил, кого имеет в виду, сказав, что "мы все знаем виновных". " Без комментариев. Я не хочу каким-либо образом влиять на следствие».