«Մենք ներքուստ գիտենք «Հոկտեմբերի 27»-ի դրդիչներին». Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է հոկտեմբերի 27-ի վերաբացված գործին՝ ասելով, թե 1999թ.–ից շատ ժամանակ է անցել, կան ժամանակային բարդություններ։
«Բայց վստահ եմ, որ ներքուստ մենք գիտենք դրդիչներին ու այն, թե հիմնական պատճառներն ինչերն են եղել։ Ես հիմա ինձ իրավունք չեմ վերապահի դա ասել, պաշտոնիս բերումով դա կհնչի որպես մեղադրանք, բայց թե՛ «Մարտի 1»-ի, թե՛ «Հոկտեմբերի 27»-ի պարագայում հիմնական դերակատարներին, կարծում եմ, բոլորս գիտենք․ մնում է՝ այդ փաստն արձանագրվի, ու համապատասխան պատիժ լինի»,- ասել է նա։
ԱԺ նախագահը չի բացառել, որ այդ ոճրագործությունում նաև արտաքին ուժերն են շահագրգռված եղել. «Ես քննությանը ծանոթ չեմ․ ծանոթ եմ այնքանով, որքանով մնացած քաղաքացիները»։
Նա չի մանրամասնել՝ ում նկատի ունի՝ ասելով «բոլորս գիտենք մեղավորներին». «Առանց մեկնաբանության։ Չեմ ուզում որևէ կերպ ազդեցություն ունենալ քննության վրա»։

"We know the instigators of "October 27" inside." Alain Simonyan
NA Speaker Alen Simonyan referred to the reopened case of October 27, saying that a lot of time has passed since 1999 and there are time complications.
"But I am sure that internally, we know the motivations and the main reasons. I won't reserve the right to say it now because of my position. It will sound like an accusation, but we all know the main actors in the cases of "March 1" and "October 27". It remains for that fact to be recorded and there to be an appropriate punishment," he said.
The Speaker of the National Assembly did not rule out that external forces were also interested in that crime. "I am not familiar with the investigation. I know as much as the rest of the citizens."
He did not specify who he meant, saying, "We all know the culprits." "No comment. I don't want to influence the investigation in any way."