Հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Հնդկաստանի պատգամավորների հետ
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Հնդկաստանի պատվիրակությանը:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունը բազմակողմ հարաբերությունների ամրապնդումն ու խորացումն է Հնդկաստանի հետ, որն աշխարհի խոշորագույն եւ ամենադինամիկ զարգացող ժողովրդավար պետություններից մեկն է:
Փոխխոսնակը կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա, եւ առանցքային դեր է խաղում մեր պետությունների միջեւ համագործակցության զարգացման գործում:
«Ազգային ժողովում գործող Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը, որը ես պատիվ ունեմ ղեկավարելու, ավանդաբար ամենամեծ խմբերից մեկն է: Ես լիահույս եմ Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի ստեղծմանը նաեւ Հնդկաստանի խորհրդարանում, ինչը հիանալի հնարավորություն կընձեռի ակտիվ համագործակցության համար»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ, այդ թվում՝ պաշտպանության, մշակույթի, գիտության եւ կրթության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում:
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշվող «Խաղաղության խաչմերուկի» գաղափարը՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության համար ճանապարհային քարտեզի կարեւորությունը:
Հնդկաստանի պատվիրակության պատգամավորներն ընդգծել են, որ Հայաստանը Հնդկաստանի համար առանցքային գործընկեր է՝ նշելով, որ կողմերի հարաբերություններն այսօր արտացոլում են հնդիկ եւ հայ ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը:
Հնդիկ պատգամավորները նշել են, որ Մադրասում եւ Կալկաթայում են գտնվում հայկական եկեղեցիներ եւ կրթօջախներ: Առաջին հայկական տպագրությունն իրականացվել է Հնդկաստանում, նույնիսկ հնդկական առաջին ձայնային սկավառակի ձայնագրությունն իրագործվել է հայազգի դասական երգչուհու կատարմամբ:
Կողմերը կարեւորել են նաեւ Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի՝ պատմության մեջ առաջին անգամ այցն անկախ Հայաստան:
Հնդկաստանի պատվիրակության պատգամավորները շնորհակալություն են հայտնել 4000-ից ավելի հնդիկ ուսանողների համար Հայաստանում կրթության հնարավորության կապակցությամբ:

Армянская делегация встретилась с индийскими депутатами межпарламентского союза
В рамках 147-й Ассамблеи Межпарламентского союза делегация, возглавляемая вице-спикером НС РА Акопом Аршакяном, встретилась с индийской делегацией в Межпарламентском союзе.
Акоп Аршакян отметил, что приоритетом внешней политики Армении является укрепление и углубление многосторонних отношений с Индией, которая является одной из крупнейших и наиболее динамично развивающихся демократий мира.
Вице-спикер подчеркнул межпарламентское сотрудничество, которое всегда находилось на высоком уровне и играет ключевую роль в развитии сотрудничества между нашими государствами.
"Действующая в Национальном Собрании группа дружбы Армения-Индия, которую я имею честь возглавлять, традиционно является одной из крупнейших групп. Я полностью надеюсь на создание группы дружбы с Арменией и в парламенте Индии, что предоставит прекрасную возможность для активного сотрудничества", - сказал Акоп Аршакян.
Вице-спикер НС подчеркнул, что Армения заинтересована в развитии взаимовыгодного сотрудничества с дружественной Индией в различных сферах, включая оборону, культуру, науку и образование, высокие технологии, туризм и другие сферы.
Акоп Аршакян представил выдвинутую Арменией идею «Перекрестка мира», подчеркнув важность «дорожной карты» для мира в регионе.
Депутаты индийской делегации подчеркнули, что Армения является ключевым партнером Индии, отметив, что отношения между сторонами сегодня отражают многовековую дружбу индийского и армянского народов.
Индийские депутаты отметили, что в Мадрасе и Калькутте есть армянские церкви и образовательные центры. Первое армянское издание было осуществлено в Индии, даже запись первой индийской звуковой пластинки была осуществлена ​​классическим певцом армянского происхождения.
Стороны также отметили первый в истории визит главы МИД Индии в независимую Армению.
Депутаты индийской делегации выразили благодарность за возможность обучения в Армении более чем 4000 индийским студентам.