Հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Հնդկաստանի պատգամավորների հետ
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Հնդկաստանի պատվիրակությանը:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունը բազմակողմ հարաբերությունների ամրապնդումն ու խորացումն է Հնդկաստանի հետ, որն աշխարհի խոշորագույն եւ ամենադինամիկ զարգացող ժողովրդավար պետություններից մեկն է:
Փոխխոսնակը կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա, եւ առանցքային դեր է խաղում մեր պետությունների միջեւ համագործակցության զարգացման գործում:
«Ազգային ժողովում գործող Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը, որը ես պատիվ ունեմ ղեկավարելու, ավանդաբար ամենամեծ խմբերից մեկն է: Ես լիահույս եմ Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի ստեղծմանը նաեւ Հնդկաստանի խորհրդարանում, ինչը հիանալի հնարավորություն կընձեռի ակտիվ համագործակցության համար»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ, այդ թվում՝ պաշտպանության, մշակույթի, գիտության եւ կրթության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում:
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշվող «Խաղաղության խաչմերուկի» գաղափարը՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության համար ճանապարհային քարտեզի կարեւորությունը:
Հնդկաստանի պատվիրակության պատգամավորներն ընդգծել են, որ Հայաստանը Հնդկաստանի համար առանցքային գործընկեր է՝ նշելով, որ կողմերի հարաբերություններն այսօր արտացոլում են հնդիկ եւ հայ ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը:
Հնդիկ պատգամավորները նշել են, որ Մադրասում եւ Կալկաթայում են գտնվում հայկական եկեղեցիներ եւ կրթօջախներ: Առաջին հայկական տպագրությունն իրականացվել է Հնդկաստանում, նույնիսկ հնդկական առաջին ձայնային սկավառակի ձայնագրությունն իրագործվել է հայազգի դասական երգչուհու կատարմամբ:
Կողմերը կարեւորել են նաեւ Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի՝ պատմության մեջ առաջին անգամ այցն անկախ Հայաստան:
Հնդկաստանի պատվիրակության պատգամավորները շնորհակալություն են հայտնել 4000-ից ավելի հնդիկ ուսանողների համար Հայաստանում կրթության հնարավորության կապակցությամբ:

The Armenian delegation met with Indian MPs at the Inter-Parliamentary Union.
Within the framework of the 147th Assembly of the Inter-Parliamentary Union, the delegation led by Deputy Speaker of the RA National Assembly Hakob Arshakyan met with the Indian delegation in the Inter-Parliamentary Union.
Hakob Arshakyan noted that the priority of Armenia's foreign policy is strengthening and deepening multilateral relations with India, one of the world's largest and most dynamically developing democracies.
The deputy speaker highlighted interparliamentary cooperation, which has always been at a high level and is vital in developing cooperation between our states.
"The Armenia-India friendship group operating in the National Assembly, which I have the honor to lead, is traditionally one of the largest groups. I fully hope to create a friendship group with Armenia in the Indian Parliament, which will provide an excellent opportunity for active cooperation," said Hakob Arshakyan.
The Deputy Speaker of the National Assembly emphasized that Armenia is interested in developing mutually beneficial cooperation with friendly India in various fields, including defense, culture, science and education, high technologies, tourism, and other fields.
Hakob Arshakyan presented the idea of the "Crossroads of Peace" by Armenia, emphasizing the importance of the road map for peace in the region.
The deputies of the Indian delegation emphasized that Armenia is a crucial partner for India, noting that the relations between the parties today reflect the age-old friendship of the Indian and Armenian peoples.
Indian MPs noted Armenian churches and educational centers in Madras and Calcutta. The first Armenian printing was carried out in India, and even the first Indian sound disc recording was performed by a classical singer of Armenian origin.
The parties also highlighted the visit of the Indian Foreign Minister to independent Armenia for the first time in history.
The deputies of the Indian delegation expressed their gratitude for the opportunity of education in Armenia for more than 4,000 Indian students.