«Նոյեմբերյան եռակողմ հանդիպումը չեղարկվել է. «3+3»-ում հիմնականում Իրանն է ներգրավվող կողմը». Գանտահարյան
- Հայաստանում բացվեց Կանադայի դեսպանատունը։ Կանադան ԵՄ անդամ չհանդիսացող առաջին երկիրն է, որը ցանկություն է հայտնել դիտորդներ ուղարկել, և 2 դիտորդ շուտով ժամանելու են Հայաստան։ Այս իրողությունները ի՞նչ ազդեցություն կարող են ունենալ անվտանգության վրա։
- Տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական տարողունակությամբ ընթացող գործընթացները արագացրին Կանադայի դեսպանատան բացման որոշման կիրարկումը․ փաստորեն, բացմանն ուղեկցել է դիտորդների առաքելության ուղարկման որոշումը։ Չեմ կարծում, որ Կանադան միակը կլինի այս առումով․ կհետևեն այլ պետություններ ևս։ Նույնպես, այլ պետություններ կհամալրեն Սյունիքում հյուպատոսությունների շարքը։
- Հոկտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի վարչապետը հանդիպել է Հնդկաստանի առևտրի և արդյունաբերության նախարարին և նշել, որ հայկական կողմի ակտիվ սպառազինումը լուրջ հարված է հասցնում խաղաղ գործընթացին և նոր սպառնալիքներ ստեղծում հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար։ Ի՞նչ է ակնարկում Ադրբեջանը Հնդկաստանին։
- Նման հռետորաբանություն Բաքուն օգտագործում է ոչ միայն Հնդկաստանի հետ խոսելիս, այլև՝ Ֆրանսիայի։ Ցանկացած պետություն, որի հետ զինտեխնիկայի վաճառքի գործարք է կնքում Երևանը, դրա ուղղությամբ Բաքուն նույն ոճով և բովանդակությամբ է խոսելու։ Ուժային բալանսի վերականգնման ցանկացած փորձ արժանանալու է Բաքվի նման հակազդեցությանը։
- Իրանում կայացավ 3+3 ֆորմատով հանդիպում, որին չէր մասնակցում վրացական կողմը։ Ի՞նչ նշանակություն կարող է ունենալ այս պլատֆորմը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման տեսանկյունից։
- Վրաստանի չմասնակցելը պայմանավորված է ՌԴ-ի մասնակցությամբ։ 3+3-ով փորձ է արվում ներգրավել Իրանին և դուրս մղել Արևմուտքին։ Կա շահերի որոշակի համընկնում Անկարա-Բաքու-Թեհրան հարաբերակցությամբ։
Այս ձևաչափը, ըստ էության, փոխարինում է նոյեմբերյան եռակողմի 9-րդ կետը, որը կապ չուներ հրադադարի հետ։ Այդ կետը խոսում էր ամբողջ տարածաշրջանի ապաշրջափակման, նոր հաղորդուղիների հաստատման մասին։ Հիմնական տարբերություն կա, իհարկե։ Նոյեմբերյան եռակողմը, ըստ էության, չեղարկվել է։ Այնտեղ գլխավոր ճարտարապետը, միջնորդն ու երաշխավորը բացառապես ՌԴ-ն էր։ Հիմա արդեն այդ բացառիկ դերը կիսում է Իրանի և Թուրքիայի հետ։ Ձևաչափը լիարժեք չի աշխատի, քանի դեռ չի միացել Վրաստանը։ Իսկ Վրաստանի միացումը ենթադրում է Արևմուտքի կանաչ լույսը։
- Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ քննադատություններին, հայտարարել է, որ եթե Հայաստանը համաձայներ ՀԱՊԿ դիտորդների տեղակայմանը, մի շարք խնդիրներից հնարավոր էր խուսափել։ Նա նշել է նաև, որ Երևանը նախընտրեց ԵՄ առաքելությունը, որը ՌԴ-ի և Իրանի դեմ տեղեկությունների հավաքագրմամբ է զբաղված: Նման հայտարարություններով ռուսական կողմը փորձում է ազդել նաև հայ-իրանակա՞ն հարաբերությունների վրա, թե՞ սա պետք է դիտարկել զուտ ՌԴ-Արևմուտք մրցապայքարի համատեքստում։
- Խաղաղապահները կամ դիտորդական առաքելությունը փաստորեն չեն կարողանում ազդել գետնի վրա ընթացող ռազմական իրադարձություններին, երբ չկա քաղաքական կամ, ավելի շուտ, աշխարհաքաղաքական որոշում։ Խնդիրն այն է, որ այս դեպքում ՌԴ-ն իր գործողությունները ձեռնարկում է՝ պայմանավորված իր շահերով և դրանց պատասխանատվությունը գցում է հայկական կողմի վրա։ Երևանն էլ՝ իր հայտարարություններով կամ արած քայլերով, լիարժեք պատրվակներ է շնորհում ՌԴ-ին՝ դիմելու այդ քայլերին կամ մնալ կրավորական դիրքերում։ Հայաստանյան գերիշխան տարածքներ Ադրբեջանի ներխուժման փաստն այդպես էլ չի արձանագրվել ՀԱՊԿ-ում։ Այդ իրողությունը կորել է սահմանազատման առաջադրանքի շրջածիրում։
Հայտարարությունները պետք է դիտարկել հավաքական հիմնականում Արևմուտք-ՌԴ և, որոշ առումներով, նաև Իրանի ազդեցության գոտիների մրցապայքարի սահմաններում։ Հայտարարությունը համընկնում է 3+3-ի տնտեսական քաղաքականության ռազմավարությանը, որին ներգրավվել է Իրանը։
- ՌԴ փոխվարչապետ Օվերչուկն էլ հայտարարել է, թե Հայաստանը Հյուսիս-հարավ միջանցքի մաս չէ, որովհետև հստակ դիրքորոշում չունի։ Իսկ ադրբեջանական կողմից նշում են, որ Սյունիքով ճանապարհն այլևս գրավիչ չէ։ Եթե Հայաստանը դուրս մնա և մաս չկազմի Հյուսիս-հարավին, ի՞նչ հետևանք կունենա դա։
- Օվերչուկի հայտարարությունը համալրում է Զանգեզուրի միջանցքի նոր ուղղության մասին կատարվող հայտարարությունները։ Թուրք-ադրբեջանական դաշինքը համաձայնության է եկել Իրանի հետ՝ փոխելու ճանապարհի ուղղությունը։ Այստեղ, սակայն, միայն Երևանի «շրջանցման» մասին չէ խոսքը։ Նոյեմբերյան եռակողմով այդ Թուրքիա-Նախիջևան-Ադրբեջան ցամաքային հաղորդուղիները վերահսկվելու էին ՌԴ անվտանգության սահմանապահ ուժերի կողմից։ Աշխարհագրական ուղղության փոփոխությամբ ՌԴ–ն կորցնում է այդ կարևոր հանգամանքը։ Առընթեր փորձում են գործարկել Հյուսիս-հարավը։ Հիմա Օվերչուկը խոսում է այս ուղղության վրա ևս Հայաստանի շրջանցման մասին։
Պարադոքսալ իրավիճակն այն է, որ «3+3»-ին ներառելով՝ Հայաստանը, ըստ էության փորձում են դուրս մղել Հայաստանին տարածաշրջանային տնտեսուղիներից։ Թե՛ Թուրքիա -Ադրբեջան ուղով և թե՛ Հյուսիս-հարավով Իրանն ստանում է ապարշրջափակուների առումով նոր դերակատարություն։

"The November tripartite meeting has been canceled. "In 3+3, Iran is mainly involved." Gantaharyan
- The Canadian Embassy was opened in Armenia. Canada is the first non-EU country to express its desire to send observers, and 2 observers will soon arrive in Armenia. What effect might these realities have on security?
- The geopolitical processes in the region accelerated the implementation of the decision to open the Canadian embassy. The opening was accompanied by the decision to send a mission of observers. Canada will not be the only one in this regard. Other states will follow. Likewise, other states will complete the number of consulates in Syunik.
- On October 25, the Prime Minister of Azerbaijan met with the Minister of Trade and Industry of India and noted that the active arming of the Armenian side is a severe blow to the peace process and creates new threats to peace and stability in the South Caucasus region. What does Azerbaijan mean to India?
- Baku uses such rhetoric not only when talking with India but also with France. In any state where Yerevan signs a deal to sell military equipment, Baku will speak in the same style and content. Any attempt to restore the balance of power will be met with opposition like Baku.
- A 3+3 format match was held in Iran, in which the Georgian side did not participate. What significance can this platform have in terms of the regulation of Armenian-Azerbaijani relations?
- Georgia's non-participation is due to Russia's participation. With 3+3, an attempt is made to involve Iran and push out the West. There is an inevitable overlap of interests in the Ankara-Baku-Tehran relationship.
This format replaces the 9th point of the November tripartite, which had nothing to do with the ceasefire. That clause spoke about the unblocking of the entire region and the establishment of new channels. There is a significant difference, of course. The November tripartite was cancelled. The principal architect, mediator, and guarantor there was exclusively the Russian Federation. Now, it already shares that exclusive role with Iran and Turkey. The format will be fully functional once Georgia joins. And the accession of Georgia implies the green light of the West.
- Maria Zakharova, referring to criticisms of the CSTO, stated that if Armenia agreed to deploy CSTO observers, several problems could have been avoided. He also noted that Yerevan preferred the EU mission, which is engaged in collecting information against Russia and Iran. With such statements, is the Russian side trying to influence Armenian-Iranian relations, or should this be considered only in the context of the competition between the Russian Federation and the West?
- The peacekeepers or the observation mission are unable to influence the military events taking place on the ground when there is no political or, rather, geopolitical decision. The problem is that, in this case, the Russian Federation takes its actions based on its interests and puts the responsibility for them on the Armenian side. Yerevan, with its statements or steps taken, gives full excuses to the Russian Federation to take those steps or to remain in passive positions. The fact of Azerbaijan's invasion of Armenian sovereign territories was not recorded in the CSTO. That reality is lost in the circle of the task of demarcation.
The statements should be considered collectively, mainly within the limits of the West-Russian and, in some respects, Iran's spheres of influence competition. The statement coincides with the economic policy strategy of 3+3, in which Iran was involved.
- Russian Deputy Prime Minister Overchuk also stated that Armenia is not part of the North-South Corridor because it needs a clear position. And the Azerbaijani side notes that the Syunik road is no longer attractive. If Armenia is left out and does not become part of the North-South, what will be the consequences?
- Overchuk's statement complements the statements made about the new direction of the Zangezur corridor. The Turkish-Azerbaijani alliance has agreed with Iran to change the direction of the road. Here, however, it is not only about "bypassing" Yerevan. The Russian border security forces would control those Turkey-Nakhijevan-Azerbaijan land routes in the Noyemberyan tripartite. With the change of geographical direction, the Russian Federation lost that critical circumstance. They are trying to launch North and South separately. Now, Overchuk is talking about bypassing Armenia in this direction as well.
The paradoxical situation is that by including Armenia in "3+3", they are trying to push Armenia out of the regional economic channels. Both on the Turkey-Azerbaijan route and the North-South route, Iran gets a new role in terms of blockades.