Միրզոյանը ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալին հետ քննարկել է տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր
Հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ջոշուա Հակի հետ, ով Հայաստան է ժամանել տարածաշրջանային այցի շրջանակներում:
Քննարկվել են տարածաշրջային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող թեմաներ, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, երկու երկրների միջև սահմանազատման, տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության ներքո տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ավելի, քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակում նրանց առաջնային կարիքների և հետագա իրավունքների հասցեագրմանը:

Mirzoyan discussed issues related to the unblocking of transportation communications with the US Deputy Secretary of State
On October 26, the RA Foreign Minister met with the Deputy Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Joshua Haq, who arrived in Armenia within the framework of a regional visit.
Topics related to regional security and stability were discussed, including issues related to the regulation of Armenia-Azerbaijan relations, border distinction between the two countries, territorial integrity, sovereignty, and unblocking of regional transport communications under jurisdiction.
Reference was made to the forced displacement of more than 100,000 people in Nagorno-Karabakh due to ethnic cleansing by Azerbaijan and to addressing their primary needs and further rights in the humanitarian situation.