Այսօր հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության տարելիցն է
Այսօր հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության 24-րդ տարելիցն է։ 1999թ․ այս օրը ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ Նաիրի Հունանյանի գլխավորած հանցախումբը ներխուժեց խորհրդարան և սպանեց վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին, ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանին ու Ռուբեն Միրոյանին։ Ահաբեկչության զոհ գնացին նաև օպերատիվ հարցերով նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, ԱԺ պատգամավորներ Հենրիկ Աբրահամյանը, Միքայել Քոթանյանն ու Արմենակ Արմենակյանը։ Ահաբեկչական խմբավորման անդամների արձակած գնդակներից վիրավորվեցի ևս 8 հոգի։
Ահաբեկչական խումբը պատանդ էր վերցրել ԱԺ դահլիճում գտնվողներին՝ նախարարների ու պատգամավորների։ Եւ միայն հաջորդ օրը նրանք վայր դրեցին զենքերն ու հանձնվեցին։
2003 թվականի դեկտեմբերին դատարանը Հունանյանին և նրա հանցախմբի 5 անդամներին դատապարտեց ցմահ ազատազրկման, հանցախմբի ևս մեկ անդամ դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման:
Նկատենք, որ ոճրագործությունից 24 տարի անց էլ չի տրվել պատասխանը, թե ո՞վ կամ ովքե՞ր էին կանգնած այս ամենի թիկունքում, և կասկածները մինչև հիմա չեն փարատվել։

Today is the anniversary of the October 27 crime
Today is the 24th anniversary of the crime of October 27. In 1999, on this day, during the NA-government question-and-answer session, the gang led by Nairi Hunanyan invaded the parliament. They killed Prime Minister Vazgen Sargsyan, NA Speaker Karen Demirchyan, Vice Presidents Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan. The Minister of Operational Affairs Leonard Petrosyan, MPs Henrik Abrahamyan, Mikayel Kotanyan, and Armenak Armenakyan also fell victim to terrorism. 8 more people were wounded by the bullets fired by the members of the terrorist group.
The terrorist group took the ministers and deputies hostage in the National Assembly hall. Only the next day, they put down their weapons and surrendered.
In December 2003, the court sentenced Hunanyan and 5 members of his gang to life imprisonment; another gang member was sentenced to 14 years in prison.
Let's note that even 24 years after the crime, the answer has not been given to who was behind this, and the suspicions have just been dispelled now.