Հունգարիան կապահովի ԼՂ-ում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանումն ու մատչելիությունը
Հունգարիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, Radar Armenia-ի հարցին ի պատասխան, անդրադարձել է ԼՂ-ում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման խնդրին․ «Հունգարիայի ԱԳ նախարարի հետ խոսել ենք այդ մասին․ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել պարոն նախարարին, որ անկեղծորեն ցանկություն հայտնեց միջամտել և իր ներդրումն ունենալ այդ կարևոր գործում՝ ապահովելով հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանումն ու մատչելիությունը դեպի այդպիսի վայրեր»,- ասել է նա։
Միրզոյանը նաև հիշեցրել է, որ Հունգարիայի միջամտության շնորհիվ ավելի վաղ 5 ռազմագերի է վերադարձել Հայաստան. «Այժմ, երբ 100 հազարից ավել փախստական կա Հայաստանում, մասնակցել են նրանց օգնելու գործում»,- ասել է Միրզոյանը։

Венгрия обеспечит сохранение и доступность армянского культурного и духовного наследия в Нагорном Карабахе
На совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Венгрии министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос Radar Armenia , затронул вопрос сохранения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе. « Мы говорили об этом с министром иностранных дел Венгрии. Я хочу поблагодарить министра за то, что он искренне выразил желание вмешаться и внести свой вклад в эту важную работу, обеспечив сохранение армянского культурного и духовного наследия и доступность таких мест", - сказал он.
Мирзоян также напомнил, что благодаря вмешательству Венгрии ранее в Армению вернулись 5 военнопленных. "Теперь, когда в Армении более 100 тысяч беженцев, они приняли участие в помощи им", - сказал Мирзоян.