«Հայ քրիստոնեական եկեղեցին կարևոր դեր է խաղացել կապերի վերականգնման գործում». Հունգարիայի վարչապետ
Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե քրիստոնեությունը Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման հիմքերից է․
«Մենք կառուցում ենք համագործակցություն, որը կծառայի երկու ազգերին և երկրներին։ Կան ընդհանուր հիմքեր։ Օրինակ՝ քրիստոնեական արմատները։ Հպարտությամբ ասում ենք, որ քրիստոնեությունը 1000 տարուց ավելի մեր պետական ​​կրոնն է, իսկ Հայաստանում՝ ավելի վաղ։ Մենք համեստ ենք ձեր համեմատ:
Անշուշտ, հայ քրիստոնեական եկեղեցին շատ կարևոր դեր է խաղացել կապերի վերականգնման գործում։ Մենք նախկինում էլ փորձել ենք մեր բարի կամքը դրսևորել՝ նպաստելով 2021 թվականին 5 գերիների ազատ արձակմանը»,- հիշեցրել է Սիյարտոն՝ նկատի ունենալով Ադրբեջանից գերիների ազատ արձակումը։

Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто заявил на встрече с Араратом Мирзояном, что христианство является одной из основ развития отношений с Арменией.
«Мы строим партнерство, которое будет служить обеим странам и народам. Есть общие основания. Например, христианские корни. Мы с гордостью говорим, что христианство является нашей государственной религией уже более 1000 лет, а ведь в Армении и того раньше. Мы скромные по сравнению с вами.
Несомненно, Армянская Христианская Церковь сыграла очень важную роль в восстановлении связей. В прошлом мы пытались проявить добрую волю, способствуя освобождению пятерых заключенных в 2021 году ", - напомнил Сийярто, имея в виду освобождение заключенных из Азербайджана.