ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածները փախստականի կարգավիճակ կստանան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կառավարությունը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց ժամանակավոր պաշտպանության տակ վերցնելու որոշման նախագիծը։
Արդարադառության նախարար Գրիգոր Մինասյանը նշեց, որ ժամանակավոր պաշտպանության տակ վերցված անձինք օրենքի ուժով դառնում են փախստական և օգտվում փախստականների համար նաև միջազգային կոնվենցիաներով նախատեսված իրավունքներից. «Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ձեռնամուխ լինել նրանց իրավունքների և օրինական շահերի առավել արդյունավետ պաշտպանությանը»։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն էլ անդրադարձել է տեղահանվածների ֆինանսական աջակցության մեխանիզմներին, նաև՝ կենսաթոշակային իրավունքին. «Այս որոշումն ընդունելուց և կարգավիճակը հստակեցվելուց հետո ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածները, որ կցանկանան կենսաթոշակային իրավունքները համապատասխանեցնել Հայաստանում օրենքով սահմանված մեխանիզմներին, կարող են դիմել քաղաքացիության համար, ստանալ հաստատումներ»,- ասել է նա։

Those forcibly displaced from Nagorno-Karabakh will receive refugee status (VIDEO)
The government approved the draft decision to take the forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh under temporary protection.
Minister of Justice Grigor Minasyan noted that persons taken under temporary protection become refugees by force of law and enjoy the rights provided for refugees by international conventions, "Adopting the project will provide an opportunity to start more effective protection of their rights and legal interests."
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan also referred to the mechanisms of financial support for the displaced and the right to a pension. "After the adoption of this decision and the clarification of the status, those forcibly displaced from Nagorno-Karabakh who would like to adjust their pension rights to the mechanisms established by law in Armenia can apply for citizenship and receive confirmations," he said.
According to Khachatryan, not a single person of retirement age was left without adequate financial security.